Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus Didisor,

Pe 25 trebuie sa fac Beta si m-am hotarat sa nu o fac mai repede ,deci o sa astept cumintica ziua de luni.deja ,vorbeam cu sotul ca trebuie sa ne mutam - ca avem 2 la purtator si mai sunt si la Sb si suntem hotarati sa nu-i lasam acolo ..deja faceam planuri ...au si nume ..daca stai acasa mult o iei razna sigur -mai ales daca esti obisnuit cu un program lung...

Pupici la toate!!!!!!!

Lalely - bafta multa maine si drum bun ca este traficul infernal.sa aveti grija de voi si vorbim dupa.Te pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

servus , servus misspii (ah ce bine suna ca acasa la mine), stiu cum e sa stai acasa o iei pe langa drum, dar gandeste-te ca te asteapta o perioada de stat acasica si cu 2 odata crede-ma ca vei uita ca stai acasa, odihneste-te acum ....cat mai poti si pt 25 acoatem majoretele
mai bravo cu mutatul sa va ajute Dumnezeu sa-i aveti pe toti si eu vreau multi bebei de 3 in sus, eu am fost singura si a fost graznic si acum daca ar face mama inca unu as fi fericita, cu toate ca as putea sa-i fiu si mama linistita, iar mama inca ar mai putea ramane ca varsta , asta daca n-ar avea probleme de sanatate.


didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

didi, ti-am dat pm!

Un weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Iuhuu-huuuuu!
Cat am de recuperat!

Sa o luam incet incet!

Intai pupici dulci la toate gagicile si imbratisari!


Irina...incep cu tine pentru ca te simt foarte speriata.
Felicitari pentru ca ai deja un pui! Sa-ti traiasca si sa-ti umple viata de bucurii!
Din ce spui tu...deja ai fost la mai multi medici si toti au zis ca ai chisturi endometriozice, desi...sigur sigur...nu poti sa stii decat in urma unei laparo. Este singura modalitate de diagnostic cert al endometriozei, din ce stiu eu.
Acum...nu pot sa-ti dau un sfat clar ce sa faci, pentru ca nu ar fi o parere avizata si in deplina cunostinta de cauza...dar iti spun ce as face eu.
Dat fiind faptul ca ai mai incercat si ai pierdut o sarcina...mi-as mai da o marja de cateva luni...3 sa zicem...in care as face tot posibilul sa raman gravi. Daca nu obtin niciun rezultat as merge pe laparo...la un medic bun, cu experienta, gen Tutunaru.
Nu are rost sa faci HSG pentru ca nu acolo e problema dupa cum a zis si Didishor, nu e lichid in trompe...deci e BINE!
Tu stii exact care e situatia...cat de mult iti mai doresti un copil, cat esti dispusa sa mai astepti, cat esti dispusa sa risti...asa ca fa-ti o introspectie, vorbeste si cu sotul tau si ia o decizie cu care sa fii impacata.
Poooop si bafta multa! Noi suntem aici pentru tine!

Misspii pic pic...pic pic...a mai ramas!


Dana bafta muuulta cu stimularea! Sa creasca foliculasii grasuni si frumosi! Sa fie endometrul bun si la sfarsit un test de sarcina pozitiv!

Lalely baaafta la dr! Asteptam vesti despre pui! Si despre tine.

Didishor, Lelu


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Sa trecem la partea a douaaaa!


Am fost ieri la dr...asa cum bine stiti!
Si...am vesti buneee!

Ziua 13-a, primul cm dupa menopauza chimica lucrurile stau in felul urmator: glera cervicala abundenta, ovare cu aspect normal, fara chisturi!
Ovarul stang contine un folicul cu aspect dominant de ....20 mm!!!!
Nu mi-a venit sa cred! N-am avut folicul asa de grasan nici pe stimulare....maxim 18-19 mm aveam!
Endometrul de 7mm, trilaminar.
Doctora mea cand a vazut ea asa frumusete de folicul...zice: gata...asta seara faci un Pregnyl ca sa fiu sigura ca se sparge si prestezi...de asta seara pana....cat poti!

Nu stiu dc v-am zis...dar eu imi facusem planul ca pana la sf anului sa stau linistita, sa ma protejez si sa mai aman un pic proiectul BB pentru ca m-a cam terminat psihic menopauza.

Ehh...ce sa mai aman?! Cand i-am zis doctorei ca: "sa vedeti, ca eu as vrea...ca pana la sfarsitul anului sa stau cuminte...sa..nu stiu ce..."...imi zice: "esti nebuna?! Cum sa pierzi luna asta care arata asa frumos?!"
Ce puteam sa mai zic?!
Asa ca...aseara am facut una bucata de Pregnyl si...am...stiti voi

Vom vedea daca iese ceva...eu nu prea am sperante mari pentru ca stiu ca am mai avut si inainte de operatie ovulatie, si foliculi(chiar dc nu asa grasi)... si n-a iesit nimic.
Asa ca...daca Dumnezeu va vrea, va fi...daca nu...mergem inainte!

Va pupic si ma duc sa pap ceva ca m-am trezit ca ursoaica...la ora 11!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Elly - ce ma bucur!!!!!
super ,o sa fie bine .
da,mai este un pic dar nu mai am rabdare am vrut sa merg azi sa fac beta dar nu am avut curaj.
Ma cam doare burtica de ieri,parca acum vine...sper sa fie bine..
Va pup pe toate!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

elly, multumesc tare mult pentru vorbele frumoase. Da, sunt speriata si stresata, poti sa pui poza mea in dictionar langa cuvintele astea.

Imi doresc foarte tare alti copii si tocmai de aia nu vreau sa risc, in sensul ca nu vreau sa-mi agravez singura situatia, sa pierd o trompa sau mai stiu eu ce. Ma rog lui Dumnezeu sa imi indrume pasii.
Mai am cateva chestiuni de lamurit inainte de a lua totusi o decizie.

De exemplu, nu prea inteleg daca e normal sa am foliculi pe ambele ovare, cu diametrul pana in 6 mm, in contextul in care ecografia e facuta in ziua 22. Am un ciclu regulat, de 28 zile. Nu am facut teste de ovulatie sau monitorizari, si nici nu am urmarit temperatura bazala, in schimb daca ar fi sa ma iau dupa modificarile secretiei in timpul celor 28 zile, exista ovulatie.

Pe raport mai scrie: cavitate uterina virtuala - endometrul in faza secretorie cu grosimea de 8,6 mm. Oare nu e prea putin pentru faza secretorie? Am citit ca in faza asta creste si pana la grosimi de 16mm?!?!

Ellyshor, tu de unde stii ca nu se va sparge foliculul? Ai facut monitorizari sau din a rezultat din profilul hormonal? Eu inca nu am reusit sa fac profilul hormonal, pentru ca pana la ultima menstra am luat AC, la recomandarea medicului, si m-am gandit ca nu are sens sa arunc banii inca. Plus ca nu mi-a recomandat nici un medic sa fac analize hormonale.

si inca o data multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Inca ceva, fetelor. In cautarile mele disperate pe internet, am dat si de asta:

Un studiu recent publicat in jurnalul Human Reproduction a demonstrat ca prin analize fibrelor nervoase din endometrul uterin se poate diagnostica endometrioza in cazul existentei ei.

Densitatea fibrelor nervoase in endometru este de 14 ori mai mare la femeile cu endometrioza decat la femeile sanatoase, iar prin folosirea unor markeri specifici pentru identificarea prezentei fibrelor nervoase se poate diagnostica cu o acuratete de aproape 100% prezenta endometriozei minime/medii.

Am cautat articolul original in revista Human Reproduction (cam atat sunt de insistenta. Se cheama "Diagnosis of endometriosis by detection of nerve fibres in an endometrial biopsy: a double blind study". Astia zic ca endometrioza poate fi confirmata si altfel, fara laparoscopie.

Daca e vreuna din voi interesata, pot trimite articolul pe mail in format pdf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna fetelor!!!

ce mai faceti???eu sunt terminata pt ca zi am stat la servici pana la 18 dar nu m-am putut abtine sa nu intru sa vad ce mai faceti.

irina eu ti-am spus ca parerea mea este sa incerci totusi sa ramai pt ca inseamna ca tu ai mai ramas gravi cu aceste chisturi..deci se poate..uite de ex eu imeidiat dupa ovulatie imi bag ovule cu arefam asica cu progesteron pt cazul in care ar fii o sarcina...multa bafta iti doresc.

elly...bravoooo...sa fie intr-un ceas bun si sa dea Doamne Doamne ca foliculul barosan sa se transforme in bebel.

misspii stai linistita nu-ti mai face ganduri negre...eu am o prietena care a facut fiv(cea de care va povesteam ca are acum 2 baieti facuti prin fiv)si avea dureri de burtica cam ca la ciclu...dar ciclu nu a mai venit..doctora ei a zis ca sunt dureri de nidatie.relaxeaza-te si bucura-te de bebeii din burtica ta pt ca ei sunt acolo.

in rest pe toate fetele va pupi muuuullttttt


dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Bune fetele,

Am fost la medic si am venit cu 2 vesti:cea buna ca bebe era ok..si cea rea ca am colul cam scurt...drept urmare repaus.Mi-a propus sa-mi mai iau concediu.....ma ingrijoreaza ce am citit pe net despre asta..cam aiurea..

Nu-mi ramane decat sa ma rog si sa sper ca va fi bine!

14+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput