Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Ileana incearca sa ii dai cu crema cu oxid de zinc pt bebelusi. Gaseste peste tot. Nu are gaze cumva? Mi-e greu sa cred ca face caca acid de la pepene galben. Da-i ceva bazic: banana, cereale simple, morcovei, orez, mar copt.

daca nu trece in 2 zile fugi la doctor. Aaaa si cum vrei sa se calmeze copilul daca tu plangi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui iliraluca

vreau si eu un sfat. kira e rosie la fundulet si plange cand o schimb. ce sa ii fac? Bephanten dat mereu, schimbat des, spalat dupa kk. Cred ca e mai acid kk sau pipi de la pepene galben. Plang si eu cand o vad ce plange.

Delia, operatia in sine a avut rezultatul asta+regimul dupa operatie. Bine, ea oricum e slaba moarta da' se vede grasa.

Ileana si Kira Maria (11.03.2010)

poze


Buna,
daca tu crezi ca e de la pepene nu-l mai da!
Eu as spala cu ceai de galbenele, pentru mine face minuni!
Asa l-a spalat pe baietelul meu primele 2 luni si nu s-a iritat niciodata!
Sanatate si sper sa fiti bine!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

ERINA, ti-am ramas datoare…
Va scriu schema de diversificare de aici, daca intereseaza pe cineva. Noi am inceput de la aproape 5 luni, pt ca manca prea des si asta nu e bine pt stomacelul lui, ca mereu plangea ca nu digera complet.
Asa ca:
- La ora 12 ii dau supa facuta din morcov si cartof (cam 120-140 gr) + 2 lingurite de crema de porumb si tapioca + 1 lingurita de ulei de msaline
- Dupa 2 zile de la asta ii adaug jumatate de liofilizat de iepure sau miel (dupa 15 zile ii inlocuiesc liofilizatul cu jumatate de omogenizat de iepure sau miel)
- Dupa alte 2 zile adaug si o lingurita de parmegiano reggiano
- Dupa alte 3-4 zile se pune si 1 sau 2 lingurite de cartof si morcov pisat.

Dupa cateva zile de cand se incepe diversificarea se adauga la supa, proband cate 3-4 zile, bieta, lattuga (nu stiu acasa ce corespondent au) si dovlecel (zucchina). Aici, se pot pune cam ce se gaseste la noi acasa, ca sunt mai mult pt gust.
La sfarsitul mesei se da fruct: mar, para sau pruna. Unii dau fructele intre mese, altii imediat dupa masa. Eu ii dau cum a zis pediatra, dupa masa.

Apoi, cam la o luna dupa ce mananca astea se da seara, la ora 20, aceeasi supa la care se inlocuieste carnea cu jumatate carne de cal, prosciutto, sau 30-40 gr prosciutto din comert, dar nu crud ( eu am luat la borcanel, ca e mai sigur), sau o jumatate de formaggino.
La masa de amiaza se inlocuieste carnea cu carne de pui, curcan ( aici sper ca traduc bine, asa am vazut eu pe poza de la borcanel), si se mai adauga in supa finocchio, sedano (nu stiu corespondent in romaneste), conopida. Astea le pasez si tot asa pe pun in supa. In functie de cum am chef, pasez tot sau doar unele.

Si acum se poate da si banana, ca fruct.

In continuare, la fel ne va spunea ea ce sa introducem si cum. Eu, sincer nu m-am grabit cu mancarea, important a fost ca si-a rarit mesele, iar timp sa manance din toate, e slava Domnului. Masa de seara am inceput sa ii dau, dar pentru ca incepuse dintr-o data sa manance mult, pt ca pana atunci de-abia papa 2-3 lingurite, a inceput sa il doara burtica, si o perioada am renuntat la masa de seara, acum am reinceput.

In rest, nu am dat inca biscuiti, sau altele, doar ce am scris aici.

Am luat si o carte de la Chicco, cu retete de mancare pt bebei, pe luni. Am citit, sunt foarte multe, si faine. Inca nu am facut de acolo, astept sa ne dea pediatra unda verde. A fost vreo 20 de euro.

Cam asta e…cum imi mai amintesc ceva, mai scriu.

bieta-loboda
lattuga-laptuga

finocchio-marar
sedano-telina

Draga Alexandra multumesc ca ai postat. Exact aceeasi schema e in cartea pe care o am eu. Posibil sa primesti exact cartea aceasta-a mea e portocalie, pentru ca e sustinuta de ministerul sanatatii si toate forurile pediatrice din Italia. Se numeste DA 0 a 6 ANNI.

Mi se pare logic si foarte de bun simt schema lor. Eu cred ca la noi prea se dau multe si deodata.

Si David se murdareste, ieri avea brinza si in par.
Cu iritatia de la gurita, e acum cu aparitia dintisorilor, saliva e mai abundenta. Mentinut cit mai uscat si dat cu o crema gen Bephantene. Eu la orice bubita il dau pe David cu Eosina. Trece ca prin magie.

Pupici si numai bine.

-------------------------------

mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

ILIRALUCA cind a avut David funduletul rosu am avut grija sa il spal mai degraba decit sa il sterg cu servetel umed. Trebuie neaprat uscata pielea bine-bine asa ca dupa spalare am folosit un prosopel. Hirtia e albita cu clor asa ca poate agrava iritatia. Lasata cit mai mult la aerisit (desi acum e greu ca sunt mobili) si dat cu o crema pe baza de zinc cum au spus si fetele.

DELIA, liposuctie, esti o curajoasa si intradevar IRENE, ai o greutate incredibila.

CHILD si alte mamici de astazi eu vreau sa incerc dieta Rina, sau dieta celor 90 de zile. Doamne ajuta.


DORIM TUTUROR O ZI BUNA.

La multi ani sarbatoritilor de astazi

-------------------------------

mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Fetelor voi cum va organizati? cu o zi inainte, va scrieti undeva ce aveti de facut? cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

buna dimineata
JUSTINA la multe lunite,am inteles ca plecati la Iasi,a fost si mama care a spus ca este foarte frumos,dar aglomerat,sa aveti un drum bun si o zi fara aglomeratie..

la multe lunite tuturor iepurasilor nostri,fericire,veselie,si sanatate.....

vladimirescu wow mersi mult de sfaturi si pareri..ma sperie sper sa nu fie decat o impresie a voastra ca as da in depresie.....nu nu nu nu nu

va multumesc mult
am sa incerc sa fiu mai linistita si nevinovata...cred ca motivul este ca o cresc mai mult singura,el vine seara,o vede putin se joaca cu ea,si se culca,contribuie mai mult financiar...intr-adevar daca as putea dormi ziua cand doarme adelina ar fi superr,dar eu nu pot dormi ziua,mai ales ca imi fac treburile casnice atunci cand doarme ea...

ma duc sa ma relaxez cu poze...las comentariile la fiecare poza...


FILMULETE
POZE

mamica de Adelina 16.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata!

LML iepuricii de 14: Justina (de Ioanact)!!!

Imi pare rau sa aud de iepurasi, fratiori si mamici bolnavioare. Eu prefer vara si caldurile ei, decat perioada asta.Sanatate multa tuturor.

Andra imi pare rau de tratamentul la care esti supusa. Nu il poti lasa intr-o noapte cu mama ta, sa te mulgi si sa ii dea? O noapte dormita complet face minuni. Ai grija ca iti dau o replica din Spitalul All Saints de aseara "Esti si tu om".

Abia astept sa ii fac si eu pate cu paine. Eu i-am luat niste rondele de la Organix si i le dau sa se invete cu muscatul. Nu s-a inecat pana acum.

Alina imi pare rau de motanel.

Gaby eu incerc sa nu imi fac planuri ca nu imi ies. Am teancu de rufe, dar azi nu fac nimic, e sarbatoare.

[b]Ileana
imi pare rau de iritatia de la fundic. Si noi o avem de ieri si e rosu intens cu bubite. Deocamdata dau cu Bepanthen. Sa treaca repede si la Kira. Eu banuiesc ceva dinti,ca nu i-am dat nimic nou in mancare.

Atat imi aduc aminte, merg fuga sa imi fac un cappuccino, daca mai apuc.



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...

Un vot va rog:http://alimentara.libertatea.ro/OanaI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Citat:
citat din mesajul lui GabyHila

Fetelor voi cum va organizati? cu o zi inainte, va scrieti undeva ce aveti de facut? cum?

Mamica fericita de Veronica Joy (24.01.2010)




In general I go with the flow...intilnirile importante pun reminder pe telefon.

-------------------------------

mamica Dariei si a lui David


L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui GabyHila

Fetelor voi cum va organizati? cu o zi inainte, va scrieti undeva ce aveti de facut? cum?

Mamica fericita de Veronica Joy (24.01.2010)




Gabi o sa-ti spun cum era viata noastra pana sa in septembrie cand a inceput "circul" cu mutarea.
in mare era asa:
luni si joi dimineata era zi de curatenie, deci pana la ora 2 pm eram acasa.
de obicei lunea se cam terminau prospaturile si in functie de dispozitie luni dupa-amiaza sau marti mergeam la cumparaturi.
Marti dimineata era totusi mai bine sa merg, era marfa proaspata, putina lume la magazine si pana la pranz ma obseam suficient.
celelalte zile ijn functie de ce programe erau si vineri dimineata musai cumparaturi pentru sfarsitul de saptamana, nu ma duc niciodata in wk-end la cumparaturi.
La cumparaturi plec doar cu lista, altfel la ce oferta exista azi peste tot ma intorc cu o sumedenie de inutilitati, iar ce-mi trebuia bineinteles nu.
In ceea ce privesc celelalte activitati am un calendar mare tip la bucatarie si scriu mereu acolo ce am de facut pe sapt urmatoare:
de ex: luni de sunat la banca pt...
marti de scos costum de la curatat
miercuri pranz cu popeasca si apoi tra la la '
joi ziua soacrei
vineri etc

Cand eram eu fata la romanica si eram in campul muncii intr-adevar ma descurcam doar cu agenda care era plina pe ore zilnic.
altfel nu ma descurcam, dar asta-i munca de birou...

Acum cu copilul in plina diversificare incercam sa fin la ora pranzului acasuca sa papam piureul plin de sanatate facut de mine
Programul meu s-a schimbat total, ies putin si seara doar daca suntem toti, adica cu tati si baiatul.

Pe frigider cand am musafiri am intotdeauna meniul, nu de alta dar de atatea ori am uitat sa scot cine stie ce sos sau de fructe, sau aperitive.

cand plec la doctor am intotdeauna lista ce vreau sa intreb, altfel cu stresul sa vb corect si sa inteleg ce-mi zice ( nu e vb doar de limba dar si de accentul diferit al indienilor, chinezilor sau altor natiuni), si ca sa nu ma pied, ca ma intimidez repede.

la toate intalnirile cu cucuane si cuconete mereu am avut agenduta unde-mi notam ce sa propun, etc, erau intalniri cu teme uneori club de carte, tip dezbateri.

oricum Da listele si programul scris ma ajuta, acuze am scris mult si poate fara substanta.


castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata

Roxi - sanatate multa lui Ivan

Ileana - la noi doar crema de la bubchen a mers. Bepanthenul a avea nici un efect, ceaiul de galbenele prea putin ajuta.
Nici bubchen nu face chiar minuni,tot mai se vedeau mici brobonite
, dar fara brobonitele acelea se umfla si sangereaza.
Eu am renuntat total la crema pe la 4 luni cand a inceput sa faca kk odata pe zi. Acum de o sapt de cand am inceput diversificarea a inceput iar sa faca de 4-5 ori pe zi si acid si iar au aparut brobonitele. I-am luat de 2 zile protectis si vad ca e mai bine, face iar kk odata pe zi, sau mai bine zis pe noapte.
Incearca si tu cu protectis, ajuta sa nu mai faca kk acid, la noi merge.

Alexandra interesanta schema de diversificare de acolo.

Erina- mi-am adus aminte de ce poavesteai tu. nu cred ca are legatura cu felul cum arati. Aici esti catalogat dupa haine. Daca vrei sa fi bagat in seama trebuie sa-ti pui tocuri, o tona de farduri, una de parfum, camasa fina ,si doua lanturi de aur...

Gaby - cand afli sa-mi spui si mie. Si eu am o mmaaaare problema cu organizarea.

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput