Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

N-apuc sa tin pasul si pace. Ieri am citit tot, dar n-am mai putut scrie si aveam atatea.... care acum s-au dus.

Oana sa fiti fericiti inca 100 de ani de acum incolo, sa treaca relele, sa ramana bucuriile, sa fiti sanatosi si voiosi cu comoara voastra scumpa .
Azi te-am votat de 3 ori, na E bine? Eu zilnic votez de doua ori si ma lasa . Succes, sa ajungi in Rusia si sa pui o mie de poze

Meniu: Vesnica pruna, para, pepene, piersica - simple.
pranz: dovleac, cartof dulce si spanac, azi fara proteine
19.00 budinca de branzica cu mar galbenus si paste de malai macinate.

Vad ca vorbiti de cantitati de lapte. Eheheeee, pai eu de la san nu prea cred ca-mi ia mai mult de cateva zeci de ml, iar biberon 90, 120, cel mai mult a fost 160, dar accidental. Iar eu dupa mesele de legume si fructe nu-i mai dau lapte. Cum va dati seama ca ar vrea si lapte?
Si la capitolul miscare stam destul de prost. Nici nu cred ca si-ar imagina ca ar putea sa se ridice in picioare. Nici in patru labe. De abia reuseste de pe burtica pe spate si asta daca are chef. Se apleaca din carucior, daca nu ar fi legata ar cadea, si se intinde dupa orice, oriunde, insa cam atat.
Bluekido si Alina, nu reusesc sa va votez .

Sanatate multa puiutilor raciti si mamicilor bolnavioare. Si rabdare celor care au nevoie pentru puiutii lor. Toate trec si raman momentele frumoase

Noapte buna!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Am uitat multe, dar n-am rezistat sa zic (mi-am adus aminte),ca l-am vazut pe Erik pe "calut" si cum trage cu foc din sosete, e mortal cum se aude cum suge sosetele
Si pe Justina la baita, ce treaba facea ea acolo .

gata ma duc. mai citesc ceva si o sa dorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza -- ce bine am dormit azi!!!! Dupa cateva nopti cand s-a trezit donsoara la o ora sau doua sa sua, azi noapte de la 11 pana acum la 7 a avut numai 2 treziri. Sunt fresh hahaha

Alina!!!! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!!! Am vazut poze multe de la intanirile voastre. Mor de invidie!!! Daca venim la vara in Romania sper sa va intalniti si cu mine!!!

Irene, Sanzi si cine a mai scris de managementul banilor -- da, cred ca e ceva foarte folositor pentru ei, sa invete sa banii nu se fac la automatul de banca (mi-au zis mai demult cand au cerut ceva si le-am zis ca nu avem bani pt asa ceva, ca sa merg sa mai iau niste bani de la ATM haha). Si vreau sa invete sa dea pentru charity, sa inteleaga ca alti copii nu au ceea ce pentru ei e normal.

Gaby -- eu pot vedea photobucket si flickr.

Ileana -- ce legatura are apendicele cu slabitul?? Zi-mi si mie ca io vreau sa fac liposuctie, dar parca e mai usor si mai putin dureros sa scot apendicele... Unde mai pui ca pt asta ar plati asigurarea, pe cand lipo de la Coleman din bozonar hahaha

Sanzi -- intr-adevar, mare grija la premergator, eu stiu ca sunt tari care l-au itnerzis (Canada e sigur una dintre ele) pentru ca au murit copii in el, cazaturile din premergator sunt mai puternce decat daca cade copilul din pat sau de pe canapea... Eu o iau la baie, o pun pe jos in fund si ii arunc cateva chestii pe jos Hartie igienica, o revista, cateva elastice de par, etc) si nu am treaba cu ea...

Azi am o zi mai lejera, dimineata libera, insa dupa-masa avem intalnirea saptamanala a copiilor care fac home school si azi e randul copiilor mei sa prezinte ceva. Au decis (mai mult John) ca vorbesc despre World Expo. Dar trebuie sa repetam, sa vad cum spun, cum prezinta, ce poze arata, etc. Dar in rest, o dimineata relaxanta, cel putin asa sper.

Va pup!

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna dimineata!
Lalexandra, merci mentru planul italian de diversificare.
acuma te ajut ( nu te superi sper) cu traduceri, sa inteleaga fetele:
lattuga= un fel de salata cam ca laptucile noastre
finocchio= fennel la noi, este din familia din care este mararul (i se mai spune si ceapa mentolata pentru gustul exotic, la noi este si ceai pentru digestie sau care ajuta in alaptare contra colicilor)
Sedano= telina, italienii consuma mai ales partea verde, tulpina adica, de radacina uneori nici nu stiu cum arata.
tacchino= curcan
Biatul mei cand a inceput diversificarea cu piureurile de legume s-a iritat pe gat de la supua ce-i cadea din gura. nu l-am dat cu nimic, eram foarte atenta sa-l sterg des si sa nu fie zona uda, saliveaza ( baleste pe romaneste) mult si acum, nu-i mai pun baveta ca o suge si statea mereu cu carpa aia uda la gat.
Spo la diversificare si ma zi-ne ce zic dr de la tine!
Lasa soacra in pace, asa-s ele, trateaz-o cu indiferenta, iti va fi mai usor! In plus mamele italience se cred cele mai destepte si bune mame din lume!

Irene, sanatate fata draga si deja tanjesc si eu la o cufureala ceva!
Acum fara gluma ai grija de tine ca te-ai deshidratat si nu e usor sa-ti revii! Ia neaparat saruri si mananca bine!
Poate totusi nu ar strica sa te vada un dr, poate fi un virus si fara a fi eliminat te "cufuresti" mult si bine spre invidia mea, constipata eterna ce sunt! Sanatate

IoanaCt, ai starnit in mine nostalgii, am facut facultatea in Iasi, a ramas orasul meu de suflet... ce frumos era si de sf Parascheva...
Drum bun si acolo sa aveti sejur placut!

Ina, clar Robin nu se inscrie in graficele lor, vb Ellei n-au vazut ei asa copil frumu si sunt invidiosi.
Si al meu dupa cum am mai scris este over size de la o luna, ce sa fac? ce puteam sa-i tai orele de supt? asa s-a lungit el si a pus tot ce a mancat. Tu da-i sanatos de papa si cred ( asta sper de fapt si pentru castelanul meu) ca atunci cand va deveni mai mobil, cu mers, cu activitati va mai scadea tredul asta in ascensiune.
Baga la cap sfaturile lor si aplica ce este potrivit lui Robin, nu putem "inregimenta" toti copii la fel, in plus este un bebelus!

Dayanara, sanatate lui Ivan!

uau ce tarziu e, mai voiam sa scriu...
trebuie sa ies, pui mic a dormit bine azi nu mai are febra, iari ne-am "jucat " cu 37,8-38, dar am rezistat fara paracetamoale, ura pana la un an fara vaccin! La 9 luni ne-a mai chemat sa ne mai bibileasca.
vedem, ca acum schimbam si dr...

va pup si sanatate!!!!!!!!!!!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Dayanara, stiu ca nu m-ai intrebat pe mine de mango, dar ca sa ma bag si eu in seama iti zic cum e aici.
Aici se gaseste de multe feluri, indian care este mai mentolat, local mai dulce si foarte aromat, o alta specie care cred ca se aseaman cu cea de care intrebai pentru ca este cu coaja mai verde.
In general dupa ce-l cumperi il mai lasi o zi-doua sa se mai "coaca"
trebuie sa fie mai moale la pulpa, altfel este cam "aspru" la gust, partea lemnoasa o arunci, ca si coaja, scuze pentru amanuntele astea pe care le stiai.
aici se serveste taiat in bucatele si peste puse cuburi de gheata care imbunatatesc mult gustul si aroma.
Pentru bebelusi fireste fara greata.
Pofta buna!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

fetelor multumesc, ivan a facut febra si azi noapte, sa vedem azi cum e...
si de raspunsurile despre mango

irene nu lua antibiotic, si asa flora intestinala e distrusa antibioticul luat fara a sti cauza enterocolitei face si mai mult rau, toata lumea OMS la nivel mondial interzice antibioticul in cazul gastroenteritei virale, n.are nici.o legatura cu microbi etc, si totul se stabileste in urma unei analize

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

irene
http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/viralgastroenteritis/

antibitoicele sunt fara efect si inutile, si asa poti gasi pe toate paginile posibile legale
daca e bacteriana atunci trebuie un antibiotic specific bacteriei normal

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Neata.Va invit la un nes cu lapte pentru cine doreste.
Bluekidoo nu am reusit sa te votez ca nu stiu cum
Roxi,multa sanatate lui Ivan.Mango trebuie sa fie putin moale la pipait.Il poti lasa cateva zile inainte sa il tai.
Oana multi ani fericiti impreuna
Irene insanatosire grabnica.Ai grija sa nu ia si Diana.
Astero..imi pare rau pentru motanel..ca un copil am plans si eu cand am pierdut-o pe Sara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Guten morgen :)

Roxana ce mai face Ivan? Ce diagnostic i-a pus dr? nu e contagios pt Silvana? tocmai citeam in siteul pus de tine ca nu se trateaza enterocolitele virale cu antibiotice. Si ca musai trebe analiza. eu sunt o magarita si nu i-am facut fetei analiza de scaun desi am zis:(.

si eu sunt sigura ca aveam ceva viermi intestinali.

eu sunt ferm convinsa ca trebe sa ma organizez mai bine. E praf timpul meu si nu ma pot descurca si nu fac nimic.

va pup si sper ca sunteti bine. care nu sunteti sa va reveniti repede!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

vreau si eu un sfat. kira e rosie la fundulet si plange cand o schimb. ce sa ii fac? Bephanten dat mereu, schimbat des, spalat dupa kk. Cred ca e mai acid kk sau pipi de la pepene galben. Plang si eu cand o vad ce plange.

Delia, operatia in sine a avut rezultatul asta+regimul dupa operatie. Bine, ea oricum e slaba moarta da' se vede grasa.

Mergi la inceput