Indemnizatie jumatate de norma

Indemnizatie jumatate de norma | Autor: VERONELLA

Link direct la acest mesaj

AS VREA SA STIU DAK POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI DAK PE C.M. MI SE OPEREAZA JUMATATE DE NORMA(DIN SEPT 2009).STIU K LA NORMA INTREAGA SUNT NECESARE 12 LUNI LUCRATE...LA JUMATATE DE NORMA SUNT NECESARE 24 LUNI?SPER K M.AM FACUT INTELEASA..MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te rog sa nu mai scrii cu litere mari.
Nu are importanta si daca ai jumatate de norma tot 12 luni trebuie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

Multumesc frumos Marius.. Mi.era teama k nu voi beneficia de indemnizatie..dar m.ai linistit! O zi minunata.ti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

As mai avea o intrebare...Teoretic ar trebui sa nasc in jur de 10 iunie...Cu cat timp inainte pot intra in concediu? Stiam k sunt 63 zile prenatal(asta ar insemna k in aprilie sa incetez activitatea) si 63 zile postnatal(nush dak e corect)insa as vrea sa.mi iau si concediul de odihna.. De kte zile de concediu as beneficia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui VERONELLA

As mai avea o intrebare...Teoretic ar trebui sa nasc in jur de 10 iunie...Cu cat timp inainte pot intra in concediu? Stiam k sunt 63 zile prenatal(asta ar insemna k in aprilie sa incetez activitatea) si 63 zile postnatal(nush dak e corect)insa as vrea sa.mi iau si concediul de odihna.. De kte zile de concediu as beneficia?



Din 126, trebuie sa-ti ramana 42 de zile postnatal - deci ai putea intra in concediu cu 84 de zile inainte. Este recomandabil sa-ti lasi o reezerva de cateva zile, pentru a nu avea surprize.
Vei beneficia de concediu de odihna proportional cu cat ai lucrat in acest an. Daca ai, de exemplu, 24 de zile de concediu pe an, pentru lunile ianuarie - martie vei avea 6 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

Multumesc din inima Mediajust.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Cu placere.
Am schimbat si titlul, pentru a fi clar despre ce subiect este vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

Buna ziua din nou...
Am auzit k se va modifica atat perioada de primire a indemnizatie (se va micsora la un an), kt si suma acesteia..adik va fi 85% din salariu..
Momentan am 360 ron pe c.m. Dak din Decembrie as avea norma intreaga si 760 ron pe C.M., acei 85% s.ar aplica la ce suma??(amintesc k sunt insarcinata in 2 luni si jum., ar trebui sa nasc in iunie si intentionez sa intrerup activitatea pe la sfarsitul lui martie).
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui VERONELLA

Buna ziua din nou...
Am auzit k se va modifica atat perioada de primire a indemnizatie (se va micsora la un an), kt si suma acesteia..adik va fi 85% din salariu..
Momentan am 360 ron pe c.m. Dak din Decembrie as avea norma intreaga si 760 ron pe C.M., acei 85% s.ar aplica la ce suma??(amintesc k sunt insarcinata in 2 luni si jum., ar trebui sa nasc in iunie si intentionez sa intrerup activitatea pe la sfarsitul lui martie).
Multumesc anticipat!


indiferent daca CIC este 1 an sau 2, indemnizatia de concediu lunara se calculeaza ca 85% din suma ventiturilor nete impartita la 12 luni.

presupunem ca tu ai avut:
300 ron (venit net lunar dupa ce s-au scazut impozitele din brut) din iulie-dec 2010
si 600 ron pe ian-iun 2011,
atunci indemnizatia pe actuala lege (cu 85%) ar fi 0,85*(300*6+600*6)/12= 382,5 ron lunar
dar pentru ca indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 ron, vei primi 600 ron.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

poti beneficia de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni. vezi care te avantajeaza mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui VERONELLA

Buna ziua din nou...
Am auzit k se va modifica atat perioada de primire a indemnizatie (se va micsora la un an), kt si suma acesteia..adik va fi 85% din salariu..
Momentan am 360 ron pe c.m. Dak din Decembrie as avea norma intreaga si 760 ron pe C.M., acei 85% s.ar aplica la ce suma??(amintesc k sunt insarcinata in 2 luni si jum., ar trebui sa nasc in iunie si intentionez sa intrerup activitatea pe la sfarsitul lui martie).
Multumesc anticipat!


indiferent daca CIC este 1 an sau 2, indemnizatia de concediu lunara se calculeaza ca 85% din suma ventiturilor nete impartita la 12 luni.

presupunem ca tu ai avut:
300 ron (venit net lunar dupa ce s-au scazut impozitele din brut) din iulie-dec 2010
si 600 ron pe ian-iun 2011,
atunci indemnizatia pe actuala lege (cu 85%) ar fi 0,85*(300*6+600*6)/12= 382,5 ron lunar
dar pentru ca indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 ron, vei primi 600 ron.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************


Principial este doar asa pentru o rapiditate a eunei exprimari.
Insa in mod real se tine cont de zilele legal lucratoare din perioada de calcul. Deci calculul nu este unul pur si simplu de de medie artimetica. Nu aceasta este metoda de determinare a drepturilor privind indemnizatia.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput