Indemnizatie jumatate de norma

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Principial este doar asa pentru o rapiditate a eunei exprimari.
Insa in mod real se tine cont de zilele legal lucratoare din perioada de calcul. Deci calculul nu este unul pur si simplu de de medie artimetica. Nu aceasta este metoda de determinare a drepturilor privind indemnizatia.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu. Este pur si simplu medie.
Numarul de zile lucratoare se socoteste pentru indemnizatia de maternitate, nu pentru cea de CIC.

Pentru CIC, este suma veniturilor, asa cum rezulta din adeverinta/documente, impartita la 12, la care se aplica procentul.

ART. 19^1 din Norme:
(2) Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului stabilita potrivit alin. (1), se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii
copilului si impartita la 12.
(3) Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (2).
(4) Pentru luna în care s-a nascut copilul se ia în calcul venitul realizat în luna anterioara celei în care s-a nascut copilul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, scuze - am confundat cu maternitatea.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

Buna dimineata!
in final care este perioada concediului de crestere a copilului?
eu as dori sa stau cu micutul 2 ani...
intreaga perioada voi primi indemnizatia sau doar un an?
mentionez k nu voi alege varianta cu 85% din salariu...
multumesc anticipat!
o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui VERONELLA

Buna dimineata!
in final care este perioada concediului de crestere a copilului?
eu as dori sa stau cu micutul 2 ani...
intreaga perioada voi primi indemnizatia sau doar un an?
mentionez k nu voi alege varianta cu 85% din salariu...
multumesc anticipat!
o zi minunata!



Nu exista varianta cu 85% din salariu, este 75% indiferent de perioada.
Optiunile sunt:
1. Concediu platit 1 an, plafon 3400 de lei, urmat de inca 1 an concediu fara plata.
2. Concediu platit 2 ani, plafon de indemnizatie 1200 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VERONELLA spune:

multumesc mediajust!
numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema! O prietena se bucura de o luna de vestea ca va deveni mamica in luna august. Problema e ca in perioada 9 noimbrie - 9 decembrie are un conceiu fara plata, fiind singura perioada descoperita pe parcursul ultimilor 3 ani. Stiu ca nu conteaza acestia ani, sunt importante ultimele 12 luni anterioare nasterii, dar ar fi pacat totusi sa piarda indemnizatia de crestere a copilului.
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

hai sa ne reducem la ultimul an Ok? Deci incepand cu data probabila a nasterii 12 luni in urma care este situatia?

Restul nu conteaza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Data probabila a nasterii e 5 august 2011, iar in perioada 9 noi - 9 dec 2010 apare CFS-ul. In rest, are contract de munca, cu norma de 8 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nu e Ok. In perioada 5 august 2010 - 5 august 2011 are CFS deci nu indeplineste conditiile legii pentru a beneficia de CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput