Prietene la bine si la greu - 62

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lumi_calin spune:

Dancutza ura ca a castigat Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

smaranditza, daca a doua tura de picaturi nu a vomat-o inca, atunci isi va face efectul. Daca nu scade incearca si un supozitor de paracetamol de care ai, poate chiar nurofen, de care ziceau fetele ca e mai bun.


Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna seara dragelor! Am inceput un mesaj mai devreme dar am fost sabotata. Noroc ca nu scrisesem mult...

Dankutza, bravo, ce bucurie! Eu am incercat de vreo trei ori si dupa aia mi-am dat seama ca nu aveam cont pe Facebook-ul ala sau am si nu mai stiu parole etc. Felicitari inca o data!

Monis, multumesc de linkuri, foarte interesante. Am doua comenturi (asta ca sa fiu si eu cool): foarte pretioase informatiile despre alimentatie/medicatie naturista si mai ales in perioada de graviditate. Commentul ar fi urmatorul: ca, consumatoare(noroc cu virgula ca ne cacofinizam de tot ) produse bio/ecologice de ceva ani, principiul de baza al acestui stil de viata nu este inlocuirea produselor non-bio cu unele bio (vezi toata gama ce o foloseste autoarea blogului) ci limitarea la cat mai putine produse si inlocuirea lor cu unele naturale si la nevoie de provenienta ecologica. Asta se aplica atat la cosmetice si alte produse de consum cat si la mancare.
Al doilea comentariu cred ca este vis-a-vis de linkul pus de Coque, privitor la imunitatea bebelusilor. Sunt perfect de acord sa ajutam cand este nevoie (raceli repetate, anemii, refuzul fructelor si al legumelor etc) cu ceva medicamente homeopate, ceaiuri si alte minuni. Dar cand copilul a racit de cateva ori in 10-11 luni sau poate un an si mananca satisfacator, nu prea vad rostul acestor imunoajutatoare (sau cum se numesc). pam-pam-ul meu evident.
Apropos de asta, are vreun rost sa dam Vitamina D pe timpul verii? Eu nu i-am mai dat de vreo doua luni pentru ca a stat foarte mult afara si la soare. Acum o sa reincep dat fiind ca soarele ne paraseste incet-incet.

Mai zic una si trimit: ca deja vb de vaccinurile de un an, eu nu sunt impacata cu ele si nu voi fi niciodata insa tb sa ne cam supunem ritmului societatii


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzi2005 spune:

Smaranditza noua ne-a zis pediatra ca daca au trecut 5-10 min intre momentul administrarii si momentul vomei se considera ca isi face efectul. Dar tu zici ca a vomat instant si a doua oara a scuipat repede. Eu as trage un pic de timp cu dezbracat, sosete cu otet, dus cu apa un pic mai rece decat temp apei cu care il speli in mod normal si abia apoi Nurofen. Insist pe asa as face eu

Sanatate multa bolnaviorilor!

Referitor la intrebarile de zilele trecute: fara perna si rosii doar la abur.
Monis multumesc pentru linkuri. sa te faci bine!
Dankutza felicitari!
many felicitari pentru achizitii si pt scapat de suzeta. Eu zic sa instituim o noua categoria; fulgusorii tip pana
raluci felicitari pentru dimensiunile Renusului

Va pupam! Somn usor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

LumiC, mersi de raspuns.
I-am facut o baitza cu apa mai domoala, l-am tot stropit asa si l-am lasat sa se balaceasca putin inainte de culcare. Cand l-am scos ii era chiar domoala fruntea, dar cand am inceput sa-l imbrac din nou a urcat temperatura.

A vrut astazi dr. sa ne dea supozitoare. Numai ca a aparut o problema: dimineata, la masa de fructe, i-am taiat cateva aschii dintr-un kiwi (fara samburi!), si am amestecat cu mar, putina portocala (fara pielita aia) si banana. Ma gandeam ca ii va face bine la imunitate sa aiba ceva vitamine...Insa...se pare ca de la kiwi s-a stricat la burta, ca mi-a facut 3 scaune diareice...apa... . Eu nu am stiut ca ar putea fi laxativ kiwi-ul.
Asa ca, am renuntat la supozitoare, si defilam in continuare cu Panadol, Nurofen si Analginul asta in caz de febra mare.
Acum ma gandesc ca poate trebuia sa il diluez cu putina apa...dar eu i l-am dat asa.... poate de aia o fi vomat....

Edit: acum am vazut ca mi-ati scris mai multe. Multumesc mult de raspunsuri. Fug ca s-a trezit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Brrr, greu cu febra de asta mare. Dupa cum ziceau fetele, a treia zi e apogeul, asa ca sper sa treaca usor si noaptea asta la voi smaranditza. Acum am citit mai bine si am vazut ca ai scris ca de fapt a scuipat din picaturile alea. cred ca is napa rau, daca mai incerci sa ii dai, amesteca-le cu ceva lichid, sa nu se simta asa rau amareala aia.


Dankutza, felicitari pentru castigarea concursului. Din pacate eu nu v-am putut vota, ca nu am cont pe FB.

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_calin spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

LumiC, mersi de raspuns.
I-am facut o baitza cu apa mai domoala, l-am tot stropit asa si l-am lasat sa se balaceasca putin inainte de culcare. Cand l-am scos ii era chiar domoala fruntea, dar cand am inceput sa-l imbrac din nou a urcat temperatura.

A vrut astazi dr. sa ne dea supozitoare. Numai ca a aparut o problema: dimineata, la masa de fructe, i-am taiat cateva aschii dintr-un kiwi (fara samburi!), si am amestecat cu mar, putina portocala (fara pielita aia) si banana. Ma gandeam ca ii va face bine la imunitate sa aiba ceva vitamine...Insa...se pare ca de la kiwi s-a stricat la burta, ca mi-a facut 3 scaune diareice...apa... . Eu nu am stiut ca ar putea fi laxativ kiwi-ul.
Asa ca, am renuntat la supozitoare, si defilam in continuare cu Panadol, Nurofen si Analginul asta in caz de febra mare.
Acum ma gandesc ca poate trebuia sa il diluez cu putina apa...dar eu i l-am dat asa.... poate de aia o fi vomat....



sa stii ca al meu face mai des si mai moale si de la norofen + panadol+ alte sipropuri date alternativ pe timp de febra. In acele cazuri eu ii mai bag cate un plic de probiotice + mancare mai putin kkcioasa. la febra mare, peste 39, eu ii dau novocalmin supozitor 1/2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Smara, stiu ca esti super stresata insa incearca sa te relaxezi putin. Timi cum se simte? Are un comportament normal? Daca da, calmeaza-te si astepta nr de ore care tb intre antitermice. Daca nu, calmeaza-te si de data asta si sun-o pe doctora. Singura data cand fii-mea a avut temperatura (39.5 cred) si ta-su s-a panicat si a sunat-o pe doctora, m-a intrebat ce face. I-am zis ca se joaca de vreo ora. Mi-a zis ca in mod normal ar tb sa o las asa, dar ca sa linistim spiritele sa-i dam antitermice. I-a trecut si asta a fost.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Monis si madame Broscutz sunteti fenomenale...m-am distrat cu voi

Cuscri te-ai tuns? tare zgarcita mai esti la poze cu tine ... i-am admirat pe nazdravani in pozici, faina vreme ati prins...poop

eu sunt cam suparici, numai piedici intampinam cu mutatul asta, mai nou, dupa ce am montat bucataria am vrut sa dam drumu la apa si la centrala, apa la bucatarie ioc, cica vecinul cu 4 camere are robinet pe coloana si pt apartamentul nostru (ce idiotenie) , iar la apartamentul cu pricina nu sta nimeni, sunt plecati in italia, exista o cheie lasata la o verisoara in Bucuresti pe care o cam doare'n cot ca noi nu avem apa si caldura si nu stie cand ajunge prin Piatra

nu stim ce-o sa facem...suntem legati de maini si de picioare ... e frustrant sa vezi ca nu mai reusesti odata sa faci ce ti-ai propus, iar timpul trece in defavoarea ta (sper macar sa-i fac aniversarea de 1 an Sabinei in casa noua)





Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Parca i-a mai scazut ceva-ceva, nu mai arde atat de tare.
Laura-andreea, chiar ca sunt stresata. Timi a fost destul de agitat zilele astea. Imi dadeam seama imediat daca i-a mai scazut temperatura, ca avea chef de joaca, radea, facea si altceva decat sa stea agatat de mine si sa maraie intruna.

Si azi-noapte l-am auzit si acum din nou, cum geme prin somn ca un om mare pe care il doare ceva.
Dr. ne-a zis ca e virus. Se pare ca tati l-a adus sambata dimineata cand s-a intors de pe drumuri, pt ca sambata seara copilul a facut febra.

LumiC
, cum se numesc probioticele pe care le dai tu? Noua ne-a dat dr 3 plicuri de probiotice Sanostol spezial. Le-am dizolvat in apa si abia i le-am strecurat in gurita cu seringa de la Panadol; a curs mult si pe langa... ca deja isi incleasta gura numai cand ma vede ca vin cu ceva spre el.

Mergi la inceput