Refacerea dupa o nastere prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

mamici, voi ati mai facut controlul acela la 40 de zile?

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

mamici, voi ati mai facut controlul acela la 40 de zile?

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011






Oups , din pacate nu l-am facut , dar acum la vaccinul de 4 luni pt Luca ma programez si la consult la medicul ginecolog

E bine de facut , pt Pap si in cazul altor probleme care pot aparea dupa nastere

Pupici

de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

mi-e peste mana sa ma duc in iasi acum cu bebe si inca nu m-am decis ce sa fac

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

buna seara fetelor ,
sunt o viitoare mamica (32 + 1 ).
am hotarat sa nasc prin cezariana programata ( nu neaparat pentru ca mi-e frica de nastere dar pentru ca mi-e frica de complicatiile care pot aparea la bebe in timpul nasterii ) .
citind din experientele voastre , capat curaj .. nu as vrea sa stau sa bolesc o saptamana dupa cezariana si sa nu pot sa-mi ingrijesc bebele .
cred ca depinde mult de organism dar si de dorinta de a fi tare pentru bebele tau .
oricum si nasterea naturala doare si poti oricum sa ai cicatrice dureroasa deci ..

sper ca totul o sa fie bine . pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

msilvy, iti doresc multaa bafta, iti recomand acele 5,6 zile sa te odihnesti cat mai mult, sa mananci sanatos, sa iei vitamine si siguur te vei reface la timp pt ca ajunsa acasa sa ai grija de bebe. Daca inainte ai fost puternica si nu esti rea de carne, cum se spune... totul va fi bine. Dureri sunt si la nastere naturala si la cezariana, dar o mama adevarata le suporta pe toate. Este suficienth sa te uiti la bebe si toate trec. Pupici si multa, multa bafta!

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

Gliana
mersi mult . sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msilvy


cred ca depinde mult de organism dar si de dorinta de a fi tare pentru bebele tau .



Msilvy, toate ne dorim sa fim tari pentru bebe-ul nostru nu ? Dar nu le rezolvi pe toate asa , din pacate .... Dar da , prin optimism si o atitudine pozitiva reusesti mai multe ,decat cu tanguieli . Insa , cred eu , aici trebuie sa te ajute si organismul .

de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Dupa cum am mai povestit si la alte subiecte, si eu am nascut prin cezariana pentru ca puiul meu nu a vrut sa iasa altfel
Am nascut intr-un spital de stat in orasul meu, pentru ca am avut o sarcina cu probleme, cu stat muuult la pat si nu aveam cum sa merg in alt oras nici sa fi vrut. Am aflat de azi pe maine ca imi va face cezariana, ca scadea lichidul la bebe si ma rugam la DD sa ma apuce travaliul in timpul noptii sa nu-mi mai faca cezariana ...dar n-am scapat. A fost nasol ca sonda pt pipi mi-a montat-o moasa inainte de anestezie si era asa nasooooool...apoi am mers in sala cu pricina, mi-a facut peridurala si a fost super ca nu mai simteam sonda aia
Dupa operatie a fost nasol, ca regulile spitalului erau ca pe vreamea lui Ceasca, nu aveau voie sa intre la mine (a intrat doar mama cateva minute) si mai era si nu stiu ce inspectie de la minister prin spital, asa ca regulile erau si mai si. Calmante doar algocalmin fiole prin perfuzie si ala cumparat de mine (asa e la stat), insa de cum am fost tratata nu ma pot plange (oricum ma stiau toti pe acolo ca in timpul sarcinii am stat mult prin spital). Stiu ca ma simteam de parca a dat un tir peste mine, mai ales in prima zi, apoi a fost tot mai usor. Si eu ma ridicam mai usor din pat tot intorcandu-ma pe o parte, parca nu durea asa de rau.
Acasa m-a ajutat mult mama care sia- luat concediu 3 saptamani sa stea cu mine

7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Si eu am nascut prin cezariana acum 2 luni,a fost groaznic prima noapte la reanimare,dar de a doua zi m-am ridicat din pat. 2 zile cu ajutor,dar apoi m-am ridicat singura. Acasa knd am ajuns mi-a mai fost greu vreo 5 zile,in sensul k ma ridicam mai greu,dar apoi nu am mai avut probleme. Dupa o luna mutam mobila prin casa. Daca ar fi fost sa reiau nasterea,tot prin cezariana as fi nascut,chiar daca au fost durerile groaznice la reanimare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Refacerea cat mai rapida dupa o cezariana,eu cred ca depinde si de organism...cat de puternic e!

Mergi la inceput