Floricele de Liliac mai - iun 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Discordia esti o luptatoare si sunt sigura ca si analiza cu markerii tumorali va iesi super. Esti o mamica de admirat.

Legat de zeama ce se aduna la steamer inca nu stiu ce sa raspund, ca nu l-am folosit. Poate ne ajuta Bubu, ca ea e mai avansata cu steamerul. Eu l-am pus la bagaj sa il iau maine la munte, dar pana maine ma mai razgandesc de o suta de ori.

Cris nu te mai stresa. Si eu sunt una de a ta. Nu ma consider in nici un fel, nu am regrete, asa m-a inzestrat pe mine mama natura cu lapte "ioc". Te mai doare piciorul? Pe mine ma tot sacaie dreptul, dar numai cand stau mult in picioare sau umblu pe jos mai mult.

Azi nu am fost la gradi. Alex e racita dupa numai 3 zile, ma apuca toate alea. . Am primit azi pe mail si raportul de activitate, le-a predat o poezie comunista, unul din versuri era "tatal meu munceste cu spor", eu o intreb, daca stie ce e aia "spor" si ea zice senina, da stiu "sport". O intreb deci cum e si ea zice "tata munceste la sport" . Acum nu e chip sa o scoti din ale ei, o tine una si buna, ca tata are o treaba cu sportul. Asa ca am bagat un mail la gradi cu ceva comentarii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Fetili, am gasit o chestie utila, pt mamicile soferite, singure cu bebe in masina: www.bebecarucior.ro/la-plimbare/accesorii-auto/sunshine-easy-view-oglinda-posterioara.html" target="_blank">oglinda speciala pt a vedea copilul in scoica/scaun.
Sper sa nu fie considerat linkul reclama. Daca totusi nu merge, produsul se numeste "SUNSHINE - EASY VIEW OGLINDA POSTERIOARA" si l-am gasit cel mai ieftin pe site-ul bebecarucior punct ro.
Eu am comandat azi, luni ajunge curierul si o sa va spun daca e chiar asa buna cum pare


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Chiar, Cris, cum mai e piciorul tau? Ai reluat injectiile sau ai gasit alt leac? Ai mai facut eco/radiografie?

Multa sanatate tuturor bolnaviorilor!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Fetili, am gasit o chestie utila, pt mamicile soferite, singure cu bebe in masina: www.bebecarucior.ro/la-plimbare/accesorii-auto/sunshine-easy-view-oglinda-posterioara.html" target="_blank">oglinda speciala pt a vedea copilul in scoica/scaun.
Sper sa nu fie considerat linkul reclama. Daca totusi nu merge, produsul se numeste "SUNSHINE - EASY VIEW OGLINDA POSTERIOARA" si l-am gasit cel mai ieftin pe site-ul bebecarucior punct ro.
Eu am comandat azi, luni ajunge curierul si o sa va spun daca e chiar asa buna cum pare


Corina, mami de Maria (14.06.2010)



am avut si noi la Alexandra cumparat din Carrefour parca. Lui tati i-a folosit, eu nu conduc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Discordia, multe si de la mine, sa dea Domnul sa te faci repede bine, bravo pt curaj!

Artu, Theo, multumim!

Cris, hai, nu fi suparata, este un subiect sensibil asta cu alaptatul, stii prea bine..

Mary, eu n-am trecut chiar din cic in cic (din pacate, ca am mai pierdut niste bani la faza asta), intre flacaii mei sunt 2 ani si 2 luni. De alaptat n-am alaptat decat o luna la Matei, asa ca am putut sa ne apucam de bb 2 cand am vrut noi. Mie dr mi-a zis de minim 1 an (nu 2) intre sarcini, insa eu am nascut natural, probabil de asta. Iar cu planificarea, cred ca am mai povestit, scuze daca ma repet, dupa ce a facut Matei 1 an, am inceput sa ne gandim serios la bb 2, adica prin februarie, insa in mai aveam de facut rapel la Hepatita A si B si am zis sa asteptam o luna dupa vaccin, adica sa incercam in iunie. Apoi am zis ca daca ne si iese din prima, adica in iunie, o sa fie Pesti (ca Matei) si nu voiam inca unul in familie, asa ca am incercat in iulie, n-a iesit din prima, insa din a 2-a am avut succes!! Si iata asa avem noi un tauras capos si nevricos, pe care il iubim tare

Si apropo de putze, ca se vorbea in capitolul trecut, Tudoras al meu de cateva zile si-a descoperit-o si cum se vede in fundu gol si-o cauta cu mana si cand o prinde, mama mama ce o strange, trage de ea cat poate, de mi-e si frica sa nu i se intample ceva podoabei Ai vostri au obiceiuri dintr-astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

salutare la ceas de seara....


gabitza....bine ai revenit!

bia...felicitari ..si eu am kg in plus ..cred ca am 88 acuma ( asa am plecat din maternitate ) daca nu, sigur mai multe si eu vreau sa ma apuc de o cura, am gasit pe site-ul prodieta ..ro o gramada de diete ssuper fain explicate si multe multe chestii interesante de nutritie, m-a atras dieta mihaelei bilic, ( ii gasiti cartea pe scribd) ...

Teuta ...da cu 5-8 cm ..pe mine una nu m-ar fi deranjat sa am o coada mai lunga ...dar stiu ca pana sa ma obisnuiesc sa-l pun nu reuseam sa-l leg deloc. oricum eu prefer sa il pun sub geaca , deoamdata...poate la iarna o sa ma chinui peste .
Am pus pozele..sunt ultimele la Victor in album.

discordia ...iti doresc multa multa multa sanatate, sa imi dea Dumnezeu putere sa treci peste toate

Cris ... si pt tine, nu stiu daca as fi avut puterea sa trec prin atatea .

Legat de 2 copii si eu as mai vrea unul , dar ma ingrozeste o diferenta mica...azi am vazut o mama cu caruciorul cu un bebe mic si un altul se tinea cu manuta de carucior si ii zic sotului: uite o mama eroina, ce curaj sa iasa cu aman2 la plimbare prin oras( la noi se asfalteaza artera principala si se pun borduri si pavele, e un haos total) chiar daca cel mare e cuminte si se tine de carut...daca ar fi mai zvapaiat?.. la care el , glumet din fire...: pai ce sa ii faci ..il legi de manuta si de carucior....da faina imagine..:) si mai incolo o alta mamica eroina, dar nu asa de "norocoasa" : cu o mana impingea caruciorul si cu cealalta statea dupa cel mai marisor care se catara pe garduletul de langa trotuar,,,si cel mic a incepu sa planga si cel mare nu statea locului si nu o asculta si...restul va imaginati...




va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


A, si am mai gasit o chestie cel putin interesanta: cartea si site-ul thewonderweeks punct com.

Sunt obosita si mi-e lene sa traduc, asa ca dau copy/paste la o bucatica din descrierea cartii:

"The Wonder Weeks describes in easy-to-understand terms the incredible developmental changes that all babies go through during the fi rst 60 weeks of their lives.
The book is based on the discovery of a little known phenomenon: all normal, healthy babies appear to be more tearful, troublesome, emanding and clingy at very nearly the same ages. So, the authors are able to predict, to within almost a week, when parents can expect their babies to go through one of the diffi cult clingy, cranky, crying periods when babies want to be close to their caregiver."

Stiu ca s-a mai discutat pe forum despre asta, dar ce mi se pare mie interesant este www.thewonderweeks.com/images/stories/Book/WW_info_chart.pdf" target="_blank">acest tabel (pagina 4 din pdf) elaborat de autorii cartii, cu ajutorul caruia poti calcula exact (cica) perioadele "critice" si inarma cu rabdare
A se nota ca ziua 0 e considerat DPN, nu data nasterii.
Ce ziceti, calculam?


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:


aaa si Cris ...si sotul meu cand a vazut wrap-tei-ul a zis...vai da sta bine asa cu piciorusele...da oare e bine pt el ,si cand nu reuseam eu sa il pun la inceput ( adika nu am reusit cand am incercat cu el ...ca singura a fost super ok) ...da ..ca tu cu esarfele tale...ui ca nu sta..vai da parca nu e sigur..etc Si cand i l-am pus si lui si a vazut diferenta intre el si un marsupiu ( chicco) in care copilul atarna de-a dreptul...a tacut melc si nu a mai zis nik...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Sabina, tare asta cu poezia si cu Ale Dar la ce gradi ai dus fata, ca tantitele alea par un pic duse dupa ce "programa" predau? Cu raceala insa, cred ca e inevitabil, din pacate..

Gabitza, sigur ca te primim inapoi, bine ai revenit!

Ma duc sa-l conving pe Matei sa se culce, acum vorbeste de unul singur, isi imagineaza tot felul de lucruri, acum zice ca pleaca la colegiu iar mie imi vine sa-mi iau campii cand vad ca nu doarme la ora asta si e muuuult mai fresh decat mine

Noapte buna mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Imi tot amintesc cate o chestie, dupa ce trimit mesajul

Intreba zilele trecute cineva de higrometru (Mary, tu?)

Eu am gasit pe okazii: www.okazii.ro/catalog/44228988/Termometru-si-higrometru-digital-HC-09.html" target="_blank">termometru si higrometru
O sa comand zilele astea, si va zic daca e ok.

Gata, ma duc la somn.
Noapte linistita va doresc!

P.S.: cu cine ma intalnesc maine la plimbarea copiilor in sling/wrap? Pentru interesati, detalii pe adelle punct ro.




Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput