Ghiocei de Martie-Aprilie***259***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

He!

Incercam si eu sa mai citesc din urma, dar mai rau ma zapacesc! Mi-a fost asa de dor de vooooi!!! Daca aveti rabdare, puneti-ma si pe mine la curent cu noutatile. Vad ca ati avut mare intalneala mare la Sovata, incerc sa sap si dupa ceva poze, sa identific personaje, sa aflu povesti...daca ma tin curelele.
Uram si noi sarbatoritii de ieri (SABY si MAYA, LMA!) si nu numai, uram muuulti ani caznitilor (in caznicie adica), si pupam pe toata lumea, la gramada, cu entuziasm!!!!!

Noi suntem bine, am fost gripati cu totii sapt trecuta dar ne-am revenit! E frumos aici, e cald, oamenii sunt amabili, ne-am adaptat usor. Luca s-a comportat incredibil de bine la atatea schimbari, mai ales ca el e om cu tabieturi. Am constatat ca e rabdator si intelegator, ca se multumeste cu putin, si ca fata fericirii este cea a unui copil intre mami si tati lui.

O sa va dau toate detaliile pe parcurs, imediat ce reusesc sa-mi organizez gandurile. Acum sunt cam euforica din pricina regasirii (regasirea voastra, nu va inchipuiti prostii, fratioara o facem mai incolo).

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

of, of dyana
ce sa zic... tie iti doresc sa-ti gasesti repede linistea iar mutzunelului nostru drag - multi sa creasca mai repede maseluta iar febra sa fie doar de la ea, ca va ajunge cate probleme aveti

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Ana te asteptam de muuuullltt.Bine ai revenit.E normal sa fii inca euforica....te asptept in continuare cu noua voastra viata.
Dyana





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34
iar acum inca ne continuam ritualul zilnic de spalat bine-bine nasul cu apa de mare iar dupa 5 minute picaturile de ceva si astea toate de 3 ori/zi. Pe saptamana folosesc 2 tuburi cu apa, asta ca sa va faceti o ideee de ce mult spalam noi nasucul.
Mucisorii astia au devenit o obsesie pt mine
nu mai spun ca de cateva nopti doarme tare rau, se foieste, se suceste, se trezeste... iar asta-noapte am realizat ca de vina sunt mucisorii care o impiedica sa respire bine pe nas
mi-e groaza cand ma gandesc ca e posibil sa o luam de la capat... si pentru vindecarea ok a urechiuselor trebuia sa fie nasucul impecabil macar inca 2 saptamani

aoleu, gianina o dai in partea cealalta; hai sa-ti explic un mecanism... de nas; secretiile nazale sunt absolut vitale pentru buna functionare a tractului respirator cu totul; in mod normal in nas exista o flora care asigura functionarea normala a glandelor de acolo si impiedica patrunderea mizeriilor/ prafului /bacteriilor; daca folosesti apa de mare atat de des, rezultatul este intr-adevar desfundarea nasucului si curatarea lui, dar in acelasi timp ii cureti si tot ce e bun si "la locul lui" si se usuca mucoasa foarte rau; odata ce s-a uscat, canalele de secretie ale glandelor din nasuc se astupa, dar ele sesizeaza totusi nevoia de a secreta (chiar este stimulata de uscaciune) rezultatul fiind inflamarea mucoasei, retinerea secretiilor in interiorul ei, putand duce chiar la infectii grave; de multe ori senzatia de "infundat" vine din edemul provocat la nivelul mucoasei de uscaciune si chiar de utilizarea batistutei belelusului; sunt convinsa ca aduna secretii urate acum, dar ele sunt la un moment dat tot rezultatul curatarii prea dese, pentru ca in loc sa fie in cantiatate mare si sa fie apoase, "razbat" doar cateva din canale, si alea mult mai groase si dense;
fa un experiment si curata-te si tu, neavand nimic in neregula 2 zile la rand in mod identic cu ea; si daca dupa 2 zile respiri normal... eu imi pun diploma de biolog cu licenta in microbilogie in cui; am vrut neaparat sa-ti dau si explicatia 'logica" la sfatul meu, ca nu e de gluma cu dezechilibrele astea in flora, si poate mai ajuta si pe altii .
sper ca nu te supara "explicatiile", dar chiar e nevoie sa o mai raresti cu spalatul... ca nu e ok, mai ales de 3 ori/zi (macar rareste-o la 2, dimineata si seara, si mai da-i o sansa mucoasei sa se refaca si sa-si faca treaba bine), se intra intr-un cerc vicios din care nu se iese asa usor.
pupici multi pentru amandoua

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

LA ecograf am fost si eu. Se pare ca era o infectie locala, mi-a dat un antibiotic pe care nu il mai tin minte. S-a retras in cateva zile. Pana la antibiotic poti aplica local un unguent pe baza de antibiotic, numit Fucidin.Ma scuzi te rog, am inceput mesajul acum o ora dar m-am luat cu hartii si am uitat sa dau send!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

dyana- cum sa ma supar? iti multumesc din suflet
este extrem de logic ce imi "povestesti" tu, chiar ma bucur mult ca m-ai tras de manecuta ca mai faceam o nefacuta
de la micsunica (pt ca i-ai desteptata mama)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Ma bucur mult sa o "vad" pe Simply. Si mie mi-a fost tare dor de voi

Dyana multi pupici Davidutului si sper sa reusiti sa treceti cu bine si de data aceasta peste problemute

Floric nu te speria, sunt sigura ca va fi bine cu sanul

David tocmai ce mi-a spart telefonul, pentru a nu stiu cata oara

Andiaroro ma bucur ca ai mai trecut pe-aici. farntuzoaica desteapta.

David tocmai ce s-a lovit de i-a curs sange din nas S-a lovit de canapea

Sunt intr-un butoi de depresie, caci am avut o noapte oribila, iar spre dimineata am avut un comportament cam neadecvat

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Io dupa ce am fost dependenta de rinofug 7 ani (da, 7 ani! zilnic, inclusiv noaptea...in ultimii doi ani ajunsesem la 2 sticlute/zi, una ziua, una noaptea) deci dupa 7 ani - eram convinsa c-o sa ma tzina toata viatza- de asemenea experientza (in primul an de invatamant ziceau elevii ca ma droghez, era imposibil sa rezist 1 ora intreaga fara rinofug) eu sunt foarte rezervata in privintza a ceea ce intra in nasul lui Sophiphi. Protargol cand chiar e necesar, in rest betisor inmuiat in ser fiziologic cam de 2-3 ori/saptamana, depinde in ce hal arata nasul. Apa de mare pe mine ma irita, asa ca nu i-am pus nici ei.
Dyana, dar ce s-a intamplat de data asta? Sanatate la mutzunel!
Simplyana! Ce parculetz dragutz aveti acolo...Da' ce-are mimi pe bratz 1924, anul nasterii? (glumeeesc:)))
Anaan, io nu i-am dat vigantol vara asta la sfatu' ficatzelei dar de data asta sfatul ei "rima" si cu ce am citit prin alte parti. Voi toate ati continuat vigantolul zilnic si vara?...(acum trebuie sa-mi reintru in mana, sper sa nu mai uit)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aoleu, olishka, da' in ce consta neadecvatu'? Fatza de Boss sau de altcineva din dotare?
Andiaroro, deci Anastasia e bilingva. Cum are dubluri la anumite cuvinte, le spune si-n romana si-n franceza?
Floric, nu-ti mai fa ganduri rele

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Olga, nu mai fi suparata! Nici eu nu sunt intr-o stare grozava,pentru ca dimineata Eva nu se simtea bine, era alba ca ceara si moale ca o carpa. I-am luat temperatura si nu avea febra, doar era foarte mofturoasa. Am banuit o usoara indigestie (usoara pentru ca nu a vomat). Acum cred ca doarme, mai devreme era bine, a mancat, s-a jucat, a ramas doar cu o usoara indispozitie.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput