Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

tamaryllis eu am vb. cu dr ginecolog despre anestezia de la cezariana, si i-am zis ca urmez tratament cu Fraxiparine de 0,6 si mi-a raspuns ca nu v-a fi nicio problema. Avand in vedere ca am gemeni si mai fac si heparina, mi-a zis ca o sa-mi faca anestezie epidurala + rahianestezie (trusa combinata o voi cumpara eu...deh nu-i dotat spitalu'), care combinate, imi vor ameliona mult mai bine durerile postpartum. De asemenea, mi-a zis sa-i comunic si anestezistului inainte de cezariana despre tratamentul cu heparina.
Mamica Mccrissa a facut anestezie totala, tot cu dr meu si ea fiind sub tratament cu heparina 0,6.
Si eu ii propusesem dr anestezia totala, dar mi-a explicat ca in cazul gemelarelor, recuperarea este mult ameliorata de anestezia epi+rahi.
Acum, depinde de fiecare dr ginecolog si anestezist ce te pot sfatui.

+32

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Dr. meu de obicei am inteles ca nu se lasa influentat de parerile pacientelor, dar la mine nu stiu ce s-a intamplat de imi tot canta in struna. El a spus ca o sa fac rahi, dar dupa ce eu i-am bagat in cap tot felul de idei cu hematoame si....alte prostii, mi-a zis ca trebuie sa inecetez, ca dau idei diavolului. Si la sfarsit, mi-a zis ca daca vreau, putem face cu anestezie totala. Pana atunci, mai vad eu! Intre timp fac sondaj.

28+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

tamarylis, lui Matei nu i s-au facut analize suplimentare. Tie trebuie sa-ti ia sange a doua zi pe care-l va duce sotul la Fundeni (daca acolo ai mers pe timpul sarcinii) de unde ti se va spune cu ce doza de clexane mergi mai departe pana la 6 saptamani.
andreiutsag si eu am nascut cu acelasi dr cu anestezie epidurala, nu am simtit absolut NIMIC in timpul operatiei, am fost perfet constienta.
V-as ruga sa ma treceti si pe mine pe prima pagina la mamici fericite, la gravidute am sa ma reintorc la sfarsitul lui 2011.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Creatza11, felicitari pentru minunea ta! Sa fie sanatos si norocos! Te-am trecut eu pe prima pagina, daca este ceva in neregula te rog sa imi spui.
Fetelor, explicati-mi si mie care este diferenta intre anestezia epidurala si cea rahidiana. Eu aveam impresia ca e cam "aceeasi Marie dar cu alta palarie", adica cea epidurala imi inchipuiam ca are o doza mai mica de anestezic. Nu radeti de mine...
Tamaryllis, pastreaza anestezia generala doar ca alternativa in caz ca nu apuci sa opresti clexane in timp util. Eu asa as face. E pacat sa nu auzi primul strigat al copilasului tau, sa nu il vezi imediat. Eu nu cred ca ii voi uita niciodata fetisoara aceea micuta si calda, imediat scos din burtica mea. E ceva care nu se poate descrie si mai ales este irepetabil.



14+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy80 spune:

Letzy, si eu sunt programata la cezariana in 27oct, daca rezist pana atunci.Voi avea fix 39sapt. Ultimul clexane0,4 il voi face pe 25, luni, seara.
Sper sa fie bine. Tu cand il opresti?
Anestezistul spune ca e ok epidurala.
Creata, tu cand ai oprit clexane-ul?
Tineti-ne pumnii, fetelor
Pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Tamaryllis eu am intrebat si dr gin despre anestezie si a zis:rahi sau generala.
Sora mea vazand analizele a zis ca poate sa-mi faca orice tip de anestezie,recomandabil rahianestezie.Cert este ca anestezistul care va fi atunci de garda va hotari.Din pacate sora mea va fi de garda pe 27 si nu poate sa ajunga la mine.
Oxi cezariana mea este programata dupa ora 17,dr este de garda.
Ultima doza de clexanne mi-a zis s-o fac marti seara ca de obicei.
Eu voi avea atunci 38 de sapt si 3zile.Si eu sper sa stea cuminte mandra pana atunci.
Dr mi-a dat reteta pt 2 doze de dexametazona !?!(cica pt prevenirea sindromului de detresa respiratorie la nou nascut).Asta n-am mai auzit-o!!!La 38 de sapt!!!Asa ca nu stiu daca am sa le fac mai ales ca se fac intramuscular si mi-e teama de hematoame.
Oxi tu faci asa ceva?


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 9 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Letzy, poate imi explici tu diferenta intre epidurala si rahidiana, fiindca sora ta sigur stie. Eu sunt in ceata!
Ma gandeam ca poate medicul tau ti-a prescris medicamentul respectiv fiindca bebelina e mai micuta, parca asa ziceai. Poate ii este teama sa nu se complice lucrurile. Nu cred ca ii poate face rau ei, iar pe tine hematoamele oricum nu prea te-ar afecta, cata vreme nu sunt in coloana, nu? Sau cum e treaba cu ele? Eventual daca masezi pe urma locul cu un unguent gen lioton? Mie mi-a ajutat mult cand am nascut, aveam probleme de la branula pe care am tinut-o 8-9 zile in spital.



14+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

oxy, am intrerupt clexanul la fel cum vei face si tu, adica pe 7 seara am facut ultima injectie, iar cezariana am facut-o pe 9.
Multa bafta, nastere usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Letzy, poate imi explici tu diferenta intre epidurala si rahidiana, fiindca sora ta sigur stie. Eu sunt in ceata!
Ma gandeam ca poate medicul tau ti-a prescris medicamentul respectiv fiindca bebelina e mai micuta, parca asa ziceai. Poate ii este teama sa nu se complice lucrurile. Nu cred ca ii poate face rau ei, iar pe tine hematoamele oricum nu prea te-ar afecta, cata vreme nu sunt in coloana, nu? Sau cum e treaba cu ele? Eventual daca masezi pe urma locul cu un unguent gen lioton? Mie mi-a ajutat mult cand am nascut, aveam probleme de la branula pe care am tinut-o 8-9 zile in spital.



14+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!



FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floaredemac tocmai ce am intrebat-o pe sora mea.Mi-a spus ca diferenta este de tehnica(difera spatiul de injectare a anestezicului in coloana),prin rahi_anestezia se instaleaza rapid pe cand la epidurala cam la 20-30 de minute.De asemenea dozarea anestezicului se face ddiferit.Nu mi-a explicat in termeni medicali tehnica si sincer bine a facut ca cine stie ce frici mai ma apucau.
Cat despre hematoame sincer mi-e teama ca s-ar putea suprainfecta,am si eu piticii mei.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 6 zile

Mergi la inceput