Gravidute cu tromobofilie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc, Letzy! Nu eram chiar pe dinafara ...
O sa fie bine, micuta o sa apara pe lume cu bine si toate grijile tale o fie departe. Deja o sa incepi sa te gandesti la urmatorul bebe!



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy80 spune:

letzy, mi-a recomandat dr ginecolog prin sapt 29 sa fac dozele de dexametazona profilactic, in caz de nastere prematura. Nu le-am facut si eu cred ca acum nu se mai pune problema de prematuritate, flacaul va avea aproape 4kg.
Creata , esti sigura ca a fost anestezie epidurala? Nu te-a durut capul dupa operatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

oxi, eu zic ca am facut epidurala fiindca asa vorbisem cu dr ginecolog inainte de nastere sa cumpar eu trusa iar la nastere i-am dat-o anestezistului. In timpul operatiei l-am intrebat pe anestezist (care a stat in permanenta la capul meu) daca am voie sa misc capul, sa nu ma doara dupa aceea. Acesta mi-a spus ca pot sa-l misc ca nu am sa raman cu nici o durere. L-am miscat tot timpul, l-am ridicat mereu si nu m-a durut deloc dupa aceea. Trusa de epidurala am tinut-o pana a doua zi dimineata cand m-a mutat pe salon. Prin ea mi-a bagat la terapie intensiva calmante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Oxi dar ai un flacau mare!
Fetita mea este mai mica cam cu 4-5 zile,dr a zis ca va avea cam 3kg ceea ce este foarte bine.Eu chiar nu vad rostul dexametazonei....
Floaredemac daca totul decurge bine cred ca in 2-3 ani ne mai gandim la altul


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Hai sa intreb si aici: voi stiti care sunt valorile de referinta ale indicelui de rezistivitate pe artera ombilicala, respectiv uterina dr. si st.? Stiu ca sunt in functie de varsta sarcinii, dar nu gasesc nicaieri un tabel detaliat. Multumesc!



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Floricica eu am gasit zilele trecute un tabel pe Google(am bagat IR uterine) dar n-as fi in stare sa-l reproduc.Am retinut un lucru insa:cu cat IR este mai spre 0 e cu atat mai bine.
Oricum nu prea au relevanta pana pe la 20 de sapt desi dr U se uita pe asa ceva.Pana prin sapt 20 au valori mai mari.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 5 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc!
La mine e IR 0,88 si AO-IP (asta cred ca e ombilicala) 1,85.
Sper sa scada saptamanile care urmeaza. Nici nu stiu ce sa mai cred, medicul mi le-a scris fiindca am insistat in mod deosebit.



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Acum mi-am adus aminte ca parca Dangabriela a trecut pe clexane in urma masurarii acestor valori. Am cautat in urma dar nu mai stiu sigur. Poate ma ajuti si pe mine! Nu stiu ce sa fac, sa ii scriu deja d-nei dr sau sa mai astept pana miercuri? Cred ca oricum va fi deja plecata din tara, dar poate imi raspunde d-na Viorica. Multumesc!



15+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Da, Floaredemac, mie mi s-a prescris Clexane de 0,4 in saptamana 12 de sarcina, ca urmare a Ir crescute, aveam eu atunci cam 0.78 pe amandoua. Acum au mai scazut dar nu f mult: 0.64 .Dar eu am si F Laiden si APCR scazut, poate si din cauza asta mi-a dat d-na U asa repede Clexane.

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Eu nu cred ca pe ombilicala sa fie 1,85,poate 0,8.
Eu i-as scrie email dr U sa ma linistesc.
Dar atata timp cat bebe se dezvolta bine nu cred ca-i un motiv de ingrijorare.
multi dr nu tin cont de IR pana in 20de sapt.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

37+SANDRA-GABRIELA
AMR 5 zile!

Mergi la inceput