Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Sfinte Sisoe, de-astea chiar n-am mai auzit, un pediatru sa spuna ca de-aia se trezeste copilu' noaptea ca are complexul lui Oedip, nici nu stiu daca e de sau de !! De doctorii de alta specialitate nu ma mir in mod deosebit, au ramas cu o anumita mentalitate;

Adevarul e ca nici eu nu m-am explicat bine, asta era tot parere de acu 35 de ani, sefa are copii de varsta mea, asta o fi fost moda la vremea respectiva.
Din fericire si noi avem un pediatru f bun, desi cam ocupat, dar asta e, nu le putem avea pe toate. Si proalaptare, am avut noroc cu cursurile prenatale, tinute la maternitate, am avut o moasa f bine informata. Ea a insistat fara suzeta si fara biberon, si foarte bine ca n-am cumparat.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

eu vorbeam cu niste femei sambata asta la o chermeza si una din ele imi zice: iti dai seama pe asta mica am alaptat-o 13 luni!! 13 luni!!! Enorm, ma mir de mine cum am putut sa o alaptez atat!! ridicol de mult!

mie mi se pare absolut normal ca un copil de peste un an sa fie alaptat. eu am alaptat pana la 2 ani si 7 luni.
de la 2 ani nu am mai spus nimanui ca alaptez ca sa nu mai tot trebuiasca sa dau explicatii inutile. a fost minunat! cei mai frumosi ani! cu atata intensitate ne-am bucurat amandoua de alaptat. fetita este foarte independenta si sociabila(se apropie de 4 ani). mor de dragul ei cum se uita cu duiosie la mine acum cand o alaptez pe surioara ei bebe si tot zice: ce frumos! ce dulce! o mangaie pe caput sau imi face poze cand alaptez. nu e geloasa deloc, ma pot bucura in voie de inca cel putin doi ani de alapatat :)

si eu auzeam tot felul de susoteli: o sa fie dependenta de tine, va merge cu tzata in gura la scoala, nu o mai dezveti in veci, ii dai apa chioara, o faci din egoism, pt tine stii bine ca pentru copil e destul... bla bla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu nu inteleg un lucru...ce isi imagineza cei ce se opun alaptatului? ca omenirea a ajuns pana aici mancand ce?bebelusii de acum 10000 de ani ce mancau daca nu lapte de la san? ce e atata discutie? suntem mamifere si mamiferele nasc pui vii pe care ii hranesc cu lapte nu formula...toate discutiile astea exista pt ca exista alternative altfel nu ar mai comenta nimeni ca nu imi imaginez ca ar exista mame care si-ar lasa copiii sa moara de foame pt ca nu au chef sa alapteze.

Ce fain ca ai alaptat atat Mindy! Eu am alaptat numai 13 luni ca Aidan a renuntat pur si simplu...am fost foarte trista mai ales ca nu a acceptat alt lapte.
Acum sper sa reusesc macar 2 ani

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am o prietena draga, urmeaza sa nasca peste cateva luni. Si nu vrea sa alapteze mai mult de 2 -3 luni. pentru ca e corpul ei si poate (citez) mai vrea si ea o bere, o tigara... 2 luni e de-ajuns. Am ajuns la o discutie tare aprinsa, a trebuit oprita ca sa nu ia amploare... Ma intristeaza tare mult, insa...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 26+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

buna fetele!va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns!azi la pranz am alaptat si nau trecut cateva minute ca a dat tot laptele inapoi...la jumatate de ora am alaptat din nou si a adormit si cand sa trezit dupa 2 ore am incercat sa alaptez si din nou a dat laptele inapoi dupa 2-3 minute de supt...am sunat doctora ei si mai spus pauza de tzatza sai dau hidracek iar un medic faimos de bebe-ei ia spus unei prietene nu hidracek doar ceai de izma si repaus de alaptat...ca paote fi o enterocolita.(nu are scaun diareic)Voi ce spuneti vi sa intamplat la vreuna la fel?ce ati facut?BBelu meu are 17 zile,iar eu nu am maincat nimic prima oara cand am alaptat ci adoua oara doua felii de paine cu branza topita si sunca de pui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

ce e hidracek? medicament?
cum adica pauza la alaptat? pt bb asa mic e ff important sanul, mai ales daca a vomat tot ce a mancat, sa suga cat de des, sa nu se deshidrateze.
urmareste semnele de dehidratare: urina sa nu fie galben f inchis, buzele sa nu fie uscate. cum e in rest? letargic? arata ca si cum ar fi bolnav? a intrat in contact cu cineva cu enterocolita?

ceai eu nu i-as da decat cateva picaturi pe zi de nevoie, ca inlocuitor de medicament, nicidecum in loc de lapte matern.

la vs asta bebelusii vomeaza din tot felul de motive. chiar si daca imediat dupa ce ii alaptezi ii apesi pe burtica. sau daca au mancat prea mult, daca nu le convine ceva din dieta mamei, etc.
a mea voma f des pt ca avea reflux gastrointesitan. laptele vomat arata ca o branzica. cel putin o voma pe zi era ca o cascada. am evitat lactatele din dieta mea si alimentele acide si o tineam sus cel putin 20 de minute dupa alaptat. a fost mult mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Cu bebe asa mic trebuie mers sa-l vada pediatrul de cate ori ceva iese din normal.Sa-l vada insa nu sa-i prescrie tratament prin telefon.
Sanatate si toate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Mindy multumesc frumos!hidracek sunt pliculete care se dau in apa cate ptin cu lingurita pt deshidratare...pauza de alaptat era de cateva ore adica de la 12 de la pranz pana seara, ca el dupa ceai a dormit 3 ore...si am vb si cu doctoru faimos si mia spus ca poate fi o supra alimentare sau el nu ragaie dupa ce manaca...aste este cam adevarat ca stau cu el cate 15 min la verticala si tot nu ragaie dupa alaptat,Eu ai dadeam si cam mult sa suga cate 15 de la un san si dr mia spus sai dau 10 min si in timpul alaptari tinut la 15 grade si tinut la verticala cum ai spus si tu mai mult pana ragaie...si cu voma la noi este altfel ca la voi nu apuca sa ajunga in stomac caci nu arata ca o branzica laptele carel dadea inapoi era lapte lapte ca doar cel inghitea sil dadea inapoi intelegi dupa cateva minute de supt curgea pur si simplu inapoi nu era jet... sa stii ca si eu mananc dimineata iaurt,branza topita,almete...in sfarsit azi noapte a dormit de la 10 pana la 3dimi sa trezit amancat si adormit pana la 7 dimi...nu a mai dat ianapoi laptele... si mersic mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Sa te asiguri ca ragaie dupa fiecare supt. Si noi patim asa dimineata cand sunt sanii plini ea inghite cu pofta si intra si mult aer asa ca la fiecare cateva minute o ridic sus ca ea sa ragaie, apoi continuam.
La noi vomita numai cand nu ragaie ca tot laptele care intra peste aerul din burtica vine inapoi.
Si ar trebui verificat si daca nu are reflux, asta iar e o cauza a vomitatului des.

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noi am avut problema asta pana pe la 6 luni, apoi a disparut ca prin farmec. Nu a existat masa la care sa nu vomite, uneori si cu jet si la distanta chiar si de 1 ora sau mai mult de la supt. In cantitati mari. Am facut o sumedenie de controale, ecografii, totul normal. Ragaia dupa fiecare masa, o tineam si la verticala, etc. Si totusi vomita. Insa fara o problema medicala evidenta...
Recomandarea medicului nostru a fost sa las fata in pace, eventual sa nu ii dau sa suga 20-30 de minute dupa episodul de vomat, ca sa las esofagul (sau ceva de genul asta) sa se linisteasca. Mi-a spus ca poate fi vorba despre supraalimentare sau mancat ca haplea, sau venit laptele cu prea multa putere si mi-a recomandat sa si mulg putin inainte de a-i da sa suga (lucru pe care nu prea l-am facut, recunosc).

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 28+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput