Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

sunshine, te rog, te uiti cumva in interior pe coperta sa vezi care e titlul original al cartii? E cumva BESAME MUCHO?

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cat despre comentariile astea nu ma mai mir de nimic, de cand o asistenta de la centrul de sanatate mi-a spus ca ar trebui sa-mi las copilul sa planga de foame, ca e prea grasa . Asta dupa ce-i spusesem ca pediatrul imi spusesem ca e mai mult decat OK, ca a crescut mult si in inaltime, si ca sa-i dau cand vrea ea, pentru ca daca un copil nu vrea sa manance nu ai oricum cum sa-l obligi. Si raspunsul ei a fost de genul "Aaa, pai eu stiu ca acum se recomanda la cerere, dar eu cred..."

Se vede clar ca e multa lume "educata" care n-are nici o idee despre cum merge alaptarea, cand am inceput lucrul si a inceput sa suga un pic mai cu orar (lucrez 9-12, 14-17, la care se adauga vreo 15 min pe drum plus faptul ca nu mananca chiar la 9 sau la 14 cand intru) bebele meu a avut o saptamana in care la intoarcere sugea ca disperatul, golea sanul in 3 minute, in nici un caz nu manca mai putin, practic n-ai cum sa pui la regim un copil alaptat.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Pisi, da, de cartea asta vorbesc. AI citit-o deja? Eu sunt de-abia la jumate cu ea.


harnici la de 11 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Nu, n-am apucat sa o citesc, o am arhivata in calculator, in spaniola. Auzisem deja "de bine" despre ea, acum am motivatia sa ma apuc. Daca o vrea cineva, in spaniola, poate sa-mi trimita PM.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele multumesc de recomandari dar eu am incetat demult sa citesc carti de copii si alaptat, am citit o gramada si inafara de a-mi imbogati vocabularul nu am gasit mare lucru...in primul rand pt ca am instictul foarte bine dezvoltat, instict ce nu ma lasa sa las copilul sa planga, ce nu ma lasa sa nu alaptez, indiferent cat timp si efort ia, nu ma lasa sa fac prostii gen fumat, droguri, alcool, nu ma lasa sa nu am grija de copiii mei(sunt genul mama closca :D)

Am vazut ca sunt atatia care citesc tot felul dar le e lene sa alapteze, fumeaza in draci si multe altele...

Freud, saracul, poate sa spuna ce vrea ca eu aleg sa fac ce natura si evolutia ne-au invatat...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Cred ca aici e cel mai potrivit sa va relatez experienta de azi de la stomatolog (am cerut sfaturi pe "alaptatul help-line" cu privire la anestezic si alaptare)
Buuun, ma duc, se uita dna doctor, trebuie scoasa maseaua, ii spune asistentei sa pregateasca anestezicul. Eu n-am ce face si intreb daca-s mai multe tipuri de anestezice si daca e vreunul mai potrivit in alaptare. SHOC, STUPOARE, CONSTERNARE, DEZAPROBARE. Deci chiar am fost privita ca o nebuna, dna doctor era fara cuvinte, asistenta a sarit:"ceee faaaaci?! la 1 an si 7 luni?! Da' nu mai are nicio valoare laptele ala!" Ambele doamne sunt in jur de 60 de ani, mai mult sau mai putin. Eu o respect f. mult pe dna doctor, e foarte buna ca stomatolog, de-aia n-am raspuns reprosurilor mute. Da' nu mai indraznea sa-mi faca anestezic...sau sa intrerup alaptarea! Sa intzarc fata! Ca nici nu i-ar fi trecut prin cap ca e posibil sa mai alaptez la 1 an si 7 luni!! Eu tot incercam sa-i spun timid ca m-am informat, ca las o pauza de cateva ore sa treaca efectul anestezicului blabla...Abia am convins-o sa-mi faca rahatul ala de anestezie, ca "pe raspunderea mea"...nooormaaal! Asistenta, mai bagacioasa (cand eram insarcinata m-a intrebat ce fac cu cainele dupa ce nasc! Si incerca sa ma convinga sa-l dau, sa-l duc de-acasa, ca e asa de periculos...ca-n Ungaria cainii unei familii au omorat gemenii familiei care dormeau in patutz!) tot imi explica despre cum nu mai e bun de nimic laptele meu. Si doctorita mi-a zis la sfarsit ca nu mai are niciun rost sa mai alaptez, ca numa "ii creez un reflex"(!!) si-o sa-mi fie greu s-o dezvatz. Atunci i-am servit un "argumentum ad verecundiam", ca asa a zis pediatra ca e bine, pana la 2 ani, si-au zis amandoua in cor:"ce au pediatrii astia?! ca am mai auzit idei de-astea la ei!"

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Ilinca: e un fel de rasu-plansu, alegeti ce vrei din ce urmeaza Las ca bine ca are un lapte praf "valoare" dat de la inceput, sau o diversificare la 3 luni inceputa cu suc de portocale ...
Ai o fetita superba, sa-ti traiasca! Si o aveti si pe "la giraffe" ....
Adriana: cartea de care ziceam este una din putinele care iti confirma exact instinctele de care ziceai...

harnici la de 11 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Ilinca, in primul rand ca alaptezi! Ce sa spun, oare de ce nu ma mai mira nimic? Trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare pentru viitor! Am auzit si eu multe comentarii despre ce si cum ar trebui sa fac cu pisica cand se naste copilul. Acum ca a mai crescut bebe s-au mai linistit spiritele, dar am auzit inclusiv comentarii cum ca sunt prea atasata de pisica, si daca nu o dau afara nu o sa ii pot face loc copilului in sufletul meu .

Despre alaptat noi suntem abia la inceput, n-am auzit inca multe sfaturi de intarcare, deocamdata am primit doar sfaturi ca ar trebui sa bea apa si ceai si bine-inteles ca ar trebui sa o las sa planga de foame ca e prea grasa .

Si maseaua s-a rezolvat?

Aaa, si mi-a mai dat niste sfaturi sefa mea ca daca plange noaptea sa nu ma duc la ea sa o alaptez, sa-l las pe barbatu-meu, sa o linisteasca; asta pt ca nu stie ca doarme cu noi in pat. Ca cica si baiatul ei (fetele nu) se trezea in timpul noptii si s-a dus la pediatru si i-a spus ca are complexul lui Oedip, si sa il lase sa planga .

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Sfinte Sisoe, de-astea chiar n-am mai auzit, un pediatru sa spuna ca de-aia se trezeste copilu' noaptea ca are complexul lui Oedip, nici nu stiu daca e de sau de !! De doctorii de alta specialitate nu ma mir in mod deosebit, au ramas cu o anumita mentalitate; dna stomatolog are despre alaptat parerile care erau "in lumea buna" acum 35 de ani, cand a nascut ea, in rest nu cred ca a pasionat-o subiectul asta incat sa se mai puna la curent (desi are 3 nepoti superbi, dar probabil si nurorile ei au alaptat "regulamentar", 4-5 luni). Dar cand gesesti pediatri cu temele nefacute e chiar extrem de trist, fiindca sunt mame care chiar pun pret pe parerile lor, considerandu-le din start competente, doar vin de la o persoana cu studii de specialitate. Din fericire noi umblam (desi n-am avut nevoie, am mers doar "de control" si pentru niste muci inofensivi:))) la o dna doctor pediatru (care e si sefa sectiei de neonatologie a Spitalului Judetean MM, spital "alaptare friendly") care desi are spre 60 de ani e la curent cu toate noutatile in legatura cu alaptarea si nutritia bebelusilor.
Sunshine, multumesc de aprecieri; iar girafa Sophie a avut un succes nebun intre appx. 6 luni si 1 an, e un "must have"!:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinca, eu am avut noroc de o dentista tanara , super ok care mi-a explicat ce si cum cu anestezia si totul a fost ok
Cat despre alaptat, eu deja cand ma intreaba consternati pana cand o mai ''lalai'' asa, le zic calma ca sigur pana vara viitoare apoi mai vedem si ii bag in ceata desigur ma enervez cand aud placa cu laptele apa chioara dupa 1 an, dar m-am obisnuit

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput