Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Tocmai de la o revista pt mamici ma asteptam la muuuult mai mult tact. Ce poate fi o mai buna reclama si un simbol pt o revista cu titlul "mami" decit o mama care alapteaza?

Alaptatul ar trebui sa fie unul dintre lucrurile cele mai frumoase de vazut si mai firesti din lume

Pacat ca nu pot venii la protest , sunt citeva mii de km prea departe! Dar daca se face o scrisoare de protest on-line, spuneti-mi ca sa semnez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Nu obosesc sa ma minunez cum de in tara in care toples-ul la plaja e la ordinea zilei si motiv de mandrie, alaptatul in public a ajuns tabu. Si zau ca nu inteleg, in nici o circumstanta, poate doar daca mamica se dezbraca de la brau in sus, cum poate sa fie alaptarea un atac la pudoare. Mult mai enervant mi se pare un adult care se urca cu gogoasa in autobuz, manjindu-i pe toti cu zahar pudra si grasime. Nu inteleg de ce nu e jenant pentru un adult care se poate abtine sa manance in public, dar pentru un bebe de x luni, e vai de mine, ce rusine!

Ca si aschiutza, imi pare rau ca nu pot fi prezenta.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu sunt socata ca sunt femei care spun ca e scarbos sa alaptezi...dar sa bea laptele care vine din tata vacii nu e scarbos...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

On-topic direct la titlul subiectului, va invit sa rasfoiti sutele de comentarii de pe site-ul unui ziar ce a publicat stirea despre protestul de ieri al mamelor ce alapteaza:
http://www.libertatea.ro/stire/mamicile-au-protestat-la-un-targ-pentru-copii-si-parinti-vrem-sa-putem-alapta-in-public-311924.html
ca sa aflati ca "femeile educate, inteligente, intelectuale, frumoase etc nu fac niciodata asa ceva".
Pare totusi ca opinia publicului larg in Romania dezavueaza cu adevarat alaptarea.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ce comentarii de 3 lei - inca exista multi prosti pe lumea asta...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Alaptarea [spre deosebire de alimentarea cu lapte praf] este incorecta fata de copil.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Nooo, asta-i cel mai tare:

"A fi gravida, a alapta, a naste, a creste si educa un copil, este ceva scarbos caci acum au aparut contraceptive, anticonceptionale, prafuri pentru alaptat, doici pentru crescut bebelusii. Sistemul a reusit sa inoculeze acestor maimute ca procedind asa, ele se numesc mame ..."

si partea feminina (inca usor maimuta, daca a procreat)"
"Sunt mama unei fetite de 13 luni. Nu am alaptat-o tocmai pentru ca mi se pare foarte scarbos. Exista laptele formula care e identic ca cel de mama si fetita mea a fost perfect sanatoasa. Nu a luat nici o raceala, nimic chiar daca eu eram toata ziua cu ea si aveam o raceala puternica. Cu alaptatul parca prea ne apropiem de animale. Putin respect totusi. Tatal sa lucreze si sa aduca cele necesare bebelusului, macar atat sa faca si el."

Or fi pe bune sau facatura d'a tabloidului?


Ne votati, va rugam? rat1 si rat 2 http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu am citit atatea ineptii de cand am invatat sa citesc

Dar nu ma mir, pai nu trebuie sa ma uit mai departe de sora-mea, studenta la psihologie, care imi spune ca zice Freud ca nu trebuie alaptati copiii ca atunci cand sunt mari vor deveni avea personalitate dependenta si sunt in pericol sa devina dependenti de droguri, tigari, alcool.Normal ca nu imi poate produce nici un studiu dar hai sa vorbim povesti.Mai imi zicea ceva ca alaptatul er fi ceva erotic...nu mai stiu ce ca nu am mai bagat-o in seama dupa faza cu dependenta

Firar, daca de la oameni cu studii auzi asa ineptii ce sa mai zic de aia din varful dealului? De fapt, daca stau bine sa ma gandesc cred ca o tanti din varful dealului mai mult m-ar ajuta cu alaptatul decat o studenta la psihologie :D

Prostiile, din pacate, nu pot fi oprite sa iasa din gura - si tastaturile - oamenilor, important e ca cei care asculta sa stie sa le separe de adevar...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu astept momentul cand va incepe cineva sa spuna ca si sexul e scarbos si ca trebuie sa avem copii numai prin fiv...in rest vad ca mai toate sunt considerate de unii scarboase...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Blackpanterro,
iti recomand din suflet sa citesti ceva cu "capul pe umeri", adica o carte a dr. spaniol Carlos Gonzalez, "in Liebe wachsen" ("crescand cu dragoste"). Cartea este recomandata de LLL si iti explica niste lucruri f interesante despre copii. Explica despre teoriile lui Freud, complexul lui Oedip, dormitul cu parintii in pat, alaptatul de lunga durata, ne-lasatul sa urle pe principiul "ca se rasfata samd.
Ca orice carte sau articol, evident o citesc si eu cautand sa vad daca nu anumite idei/comparatii sunt duse aproape spre absurd sau se contrazic , dar sa sti ca e o lectura ce merita citita!
Cat despre articolele de pe link-uri....ma doare capul...


harnici la de 11 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput