Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

buna.am si eu ceva de spus :m-am saturat sa vad sani la tv, prin reviste,ziare etc,etc; cum pot sa fie unii atat de ipocriti si sa interzica alaptatul in pubblic cand atatea toape se despoaie pe oriunde ...acelora le este permis ,rusine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Da Oana, din pacate asa este. Daca vei urmari mai mult subiectul si on-line vei vedea ca opinia publica majoriatra este de genul "dar alea sunt femei frumoase si coafate, nu niste nespalate ca mamicile alaptarese....." Oare care din cele doua categorii de femei sutn de fapt mai curate...


harnici la de 11 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

si noi am avut mare noroc ca in maternitatea unde am nascut, in cadrul sp universitar, era promovat alaptatul, mai ales ca bebe a stat cu mine nonstop in salon. toate mamicile alaptau, nu aveai voie cu lapte praf.
Oare de ce nu esre asa in toate maternitatile din Romania. am auzit povesti de la unele fete ca ele erau pentru alaptare si in spital li s-a dat la bebi lapte praf si nu au mai vrut LM.
Ce pacat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

buna fetele!am o intrebare...de ce credeti ca se irita BBei...?baiatului meu iau iesit asa micii ff micii brobonele,pe obraji pana la urechi si tot pe obraji ca niste cosuri rosii si galbene in cap,iar pe piciorise si pe solduri ,adica pe anumite portiuni ale corpului ca niste cosuri rosii...

Florin(24.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bryny

buna fetele!am o intrebare...de ce credeti ca se irita BBei...?baiatului meu iau iesit asa micii ff micii brobonele,pe obraji pana la urechi si tot pe obraji ca niste cosuri rosii si galbene in cap,iar pe piciorise si pe solduri ,adica pe anumite portiuni ale corpului ca niste cosuri rosii...
Florin(24.11.2010)


Pare, din ce descrii, ca e vorba de dermatita atopica. Mergi cu el la pediatru sau la un dermatolog bun.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=4" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Laura25 nu stiu exact ce este...Medicul pediatru a spus ca poate fi de la alimentatia mea,o fi fost ceva ce nu ia priit... si sa intoxicat...mia dat sai dau 2.5 ml calciu dimineata si seara si sal dau cu pudra mentolata...sau baneocin(am in casa).si mai vine joi sal vada...in schimb o asistenta mia spus ca poate fi de la caldura.La mine sunt 24 de grade si seara sunt 23 de grade si eu ai mai pun o paturica subtire pana la brate seara ca eu ma invelesc ca mie frig si am impresia ca si lui ai este...offff tare panicoasa mai sunt...

Florin(24.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Bryny, pe aici se recomanda peste zi ca. 22-23 grade, iar la culcare ca. 18. La culcare: body cu maneca lunga, pijama, eventual un pantalonas subtire peste+sosete (in functie de cat e de groasa pijamaua), sac de dormit pt iarna (nu din cele groase cu pene!) Si fara caciulita pe cap, ca pe acolo isi regleaza ei "temperatura".
Fara sa vreau sa te speriu, sa sti ca printre altele caldura prea mare creste din pacate si riscul mortii subite a bebelasului...Oricum caldura de la voi nu mi se pare "exagerata", e mai degraba vorba de cele peste 25.
Incearca sa tamponezi pielea cu ceai negru, 1 plic/150 ml. Fara sa freci. Vizita la dermatolog oricum as pune pe prim plan!
Mult succes!


harnici la de 12 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Bryny, eu nu inteleg care este rolul calciului in tratarea bubitelor de pe fata copilasului. Cat are bebelusul? Cei mai multi dintre nou nascuti fac aceste brobonele, trec dupa o perioada, sunt asociate cu caldura foarte mare, de exemplu.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 28+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

sunshine mam linistit a venit doctora azi si la vazut din nou a sp ca ce are el au toti bebei un fel de dermatita care cum apare asa si dispare...in schimb nu ia trecut inca icteru si a sp ca daca pana marti nui trecve o sai dea ptin fenobarbital...temperatura in camera nu depaseste 25de grade...nui pun caciulita,are body gen maieu si pijama cu totu si nul invelesc decat f rar cu o paturica subtire...peste noapte este undeva la 23 de grade...voi traiti in germania dupa cum vad...super taremersicBebe Beca Bebelu are pe 24 adica maine o luna...calciu ia dat dar cred ca nu pt iritaia de pe corp cred!!! o so intreb data viitoare...asistenta carei face masaj mia spus la fel ca poate fi de la caldura si ca ce are el are totii bebei...mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Bryny, sa creasca mare si sanatos! Dupa parerea mea este prea cald in camera pe timp de noapte, este temperatura de zi, practic. Iar pe timpul zilei este temperatura de baita, 25 de grade. Eu as lasa un 23 de grade pe zi, iar pe noapte as cobori temperatura pana la 20, maximum 21 de grade (nu spun ca recomandarea este de vreo 18 -19 grade).
Oricum, calciul dat asa... fara niste analize care sa arate ca exista nevoie de el... eu nu i l-as da copilului. Multa sanatate, o sa cresteti mari si frumosi si bubitele vor disparea pana la urma. Poti incerca sa cureti fata cu ser, sa aplici apa termala si apoi poti da o crema, noi foloseam COLD CREAM de la Klorane, a mers f bine la amandoua fetele, atunci cand aveau aceste bubite.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 28+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput