Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Si in alta ordine de idei: eu am suferit foarte mult cat timp alaptam si nu voiam sa ma expun public pentru ca nu toate super marketurile mari sau restaurantele aveau amenajat un loc special " mama si copilul" in Romania, unde sa merg linistita si sa-l hranesc de cate ori bebe voia asta.Dar, atunci cand le spuneam, de obicei erau destul de binevoitori si ma conduceau intr-o camera a lor , a personalului unde alaptam in pace.
Pai, daca doamnele respective vor obisnui lumea cu ideea ca de alaptat putem alapta oriunde fara nici un fel de conditii, nu cred ca va mai fi vreun sef de restaurant dragut data viitoare cu una ca mine ce totusi se jeneaza( sper sa nu ma linsati pentru asa, nu inseamna ca nu imi iubesc copilul, dar pur si simplu, nu pot. Nu venea cred nici laptele daca as fi incercat macar din cauza stresului meu) . Toti vor spune: " pai, madame, afara in parc pe iarba , va rog." Merci.
Deci, iar spun: cu ce ne ajuta asta pe noi , celelalte mamici? Parca sefilor nu le e mai usor sa te trimita in fata restaurantului pe trotuar la alaptat decat sa-ti amenajeze o camera speciala? Bineinteles ca da. Deci, pe ei ii ajuta , pe cei ce nu vor mai investi in locuri special amenajate nu pe noi.
Deci, opinia publica nu dezavueaza alaptarea ci nu este de acord cu ideea ca alaptarea este un proces ce se poate desfasura in orice conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Apropos de gluten nu stiu ce sa zic. A preferat sa-l introduc cu cerealele dupa 6 luni cum mi-a fost recomandat in ideea ca toate fainoasele de mai tarziu au gluten, paine, paste, prajituri etc. N-am evitat pentru ca mi-a fost teama ca daca il introduc tarziu poate dezvolta o alergie atunci iar eu sa nu stiu exact de la ce e.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Inaioana alergie la apa calda?




Dap. E un soi de alergie de contact (cum mai sunt alea la lana, de exemplu). Cand fac dus mai mult de cateva minute, imi apar pe piele (doar partea superioara a corpului) niste pete mari roz, foarte usor reliefate si care ma mananca. Dispar de la sine cam in 10-15 minute. Daca, spre exemplu, imi vars ceaiul cald pe mine, mi se intampla acelasi lucru. Daca transpir foarte rau cand e extrem de cald (dar din fericire eu transpir extrem de rar) - la fel.La apa rece nu am nimic.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Luna, nu am spus sa nu alapteze in public pentru ca s-ar intrista altele.Am spus doar ce ar putea insemna asta pentru diferite mamici nu pentru toate.
Deci, cele ce nu au alaptat pentru ca nu au putut nu vor alapta nici dupa aceea sigur.(pentru ca motivul lor ramane) si atunci ori unora dintre ele nu le va pasa de chestia cu iarba (deci nu le va influenta in sensul alaptarii copilului in nici un caz pentru ca nu se poate) ori altele se vor intrista dar tot nu vor incepe brusc alaptatul pentru ca nu asta le rezolva problema.Deci, nu are sens pentru iar. Asta am vrut sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ba opinia publica conteaza intotdeauna (din nefericire).
eu am alaptat - la primul copil fara succes, (dar si fara sa tin f mult sa-l alaptez, asa ca nu m-am strofocat prea mult), la al doilea cu succes (tot fara strofocare); in maternitate am fost de deplin descurajata in ceea ce priveste alaptarea.
fara sa fiu vreun sustinator al alaptarii, nu vad ce e rau in a-ti hani copilul acolo unde ii e foame. adica argumentele de genul "ne se face" nu sunt argumente. sarind peste ele, si argumentul "se vad tzatzele in vant" e fals - pentru ca sfarcul nu se vede (ca altfel n-ar putea suge copilul); iar decoltee mult mai revelatoare nu oripileaza pe nimeni.
iar ca gestul e intim - eu n-as zice, din moment ce, in toate celelalte cazuri - masa e un moment de socializare (indiferent de religie, de alte credinte & co, momentul mesei este, in general, un prilej de socializare si a manca singur este aproape intotdeauna o exceptie si este considerat "de nevoie"); de ce n-ar fi si masa bebelusilor un asemenea prilej?
zic si eu.
oricum nu vad de ce atata inversunare "anti". in fond eu n-am alaptat in public (as far as i remember, poate mi s-o fi intamplat, n-am bagat de seama), dar nu vad niciun rau in asta. come on, daca va produce un prejudiciu estetic, nimeni nu va impiedica sa intoarceti capul in partea cealalta.


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Ioanadara, dar poate in timp perceptia s-ar schimba la nivelul societatii atat de mult incat mamele pur si simplu nu ar mai avea aceasta problema de a necesita neaparata izolare cand alapteaza. Pentru ca in definitv este o chestie psihologica.
Totusi eu nu vad lucrurile asa deloc. Cred ca dimpotriva, alaptatul devenind din ce in ce mai banal in perceptia publica (spre deosebire de "ciudat") va fi absolut firesc ca restaurantele si alte locuri publice sa ofere aceasta facilitate. Spre exemplu la IKEA Bucuresti au o camera minuscula la WC-uri speciala pentru schimbat si alaptat. Este cu totul si cu totul insuficient, de fiecare data cand am fost acolo era deja ocupata.Plus ca nu vad unde este marea igiena din moment ce e ceva minuscul si acolo eu , sa zicem alaptez pe un scaun si alta vine sa fluture scutece pline de caca. Acuma...nu ca imi fac eu griji de asta, dar argumentul celor cu idei "sterile", cade din start.

Eu cred ca se va intampla exact invers, asa cum s-a intamplat si cu locurile de joaca pentru copii.Pe masura ce alaptarea va fi privita ca facand parte din firescul vietii, mult mai multe locuri publice, restaurante, malluri vor pune la dispozitia clentilor camere mari pentru asa ceva, asa cum pun la dispozitie acum, din ce in ce mai multe , spatii de joaca, uneori chiar cu supraveghere. Nu iti spune nimeni "daca ai copil, du-l pe iarba in parc la lcoul de joaca special amenajat, nu-mi veni cu el in mall/restaurant" ci dimpotriva, fac si ei astfel de locuri ca sa atraga si clientii ca tine.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Ioanadara chiar nu cred ca e cazul sa nu mai faca locuri de alaptat.

Actiunea, cum am mai spus, mi s-a parut ca a avut loc pentru oamenii carora nu li se pare normal alaptatul. Daca l-am vedea mai des, ni s-ar parea mai normal. Am in jurul meu femei care nu mai alapteaza dupa o saptamana nu pentru ca ar merge la coafor, ci pentru ca "nu mai vezi pe nimeni facand asta", deci nu e normal. Aud multe astfel de femei. Oricum, in jurul meu, nimeni nu considera normal alaptatul dupa 6 luni, asa ca daca la mine in oras ar avea loc astfel de manifestari, si in timp s-ar ajunge sa alapteze mai multe mamici in public, atunci da, ar crede si vecinii mei ca e normal sa alaptezi si dupa ce bebe are mai mult de o saptamana sau cateva luni.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic
nu exista contraindicatie decat la TBC si HIV

Madalina



La TBC sincer nu stiu nici eu de ce nu se poate, dar stiu ca la HIV chiar se recomanda alaptarea, insa doar aia exclusiva nu cu lapte praf in completare. in articolele despre spitalul prieten cu copilul de pe blogul lui Rox se gasesc mai multe detalii desprre asta. Ma bucura sa aud ca ai alaptat cu hepatita B. Da, la noi retrograzii astia inca nu dau voie mamelor sa alapteze. Chiar am in lucru un articol despre asta, inca lucrez la documentari.

edit ca sa corectez linkul + typos ca nu se intelegea nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu nu inteleg un lucru...

Fetele care sunt atat de oripilate de faptul ca eu am spus ca 2 ani mi se pare cam mult pentru alaptat si sustin baby led weaning, vreti sa spuneti ca nu e nicio problema daca un copil alege sa fie alaptat exclusiv la san pana la 1 an - 2 ani, incepandu-se de-abia apoi diversificarea si lasand copilul sa preia controlul? Respectiv, daca are chef sa guste ceva mancare solida, foarte OK, daca nu, iar foarte OK? Si ca aceasta diversificare tarzie fatza de momentul in care medicii recomanda sa se inceapa diversificarea nu are nicio repercusiune asupra sanatatii copilului? Ca asta e directia fireasca in care ar trebui sa se mearga?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii




Eu nu stiu de ce e nevoie sa ducem mereu lucrurile la extrem. Undeva Dr Sears spunea ca toddlerii prin natura lor nu mananca regulat, ca la carte, ca e mai bine pentru nervii nostri sa cuantificam ce mananca ei intr-o saptamana. Si mai spunea ca datoria noastra, ca parinti, e sa oferim hrana sanatoasa in forme agreabile, iar copilul alege. Sau nu.

Copilul meu a inceput sa manance foarte tarziu, a avut ea motivele ei desi i-am oferit mancare de la sase luni (lucru pe care il regret enorm acum, pentru ca nu stiam cate stiu acum si nu as fi gresit atat). Ca si mine, in caz de stres sau boala, de exemplu, refuza mancarea. Complet. Asa am patit cand i-au dat primele masele. Selena, crede-ma, e terifiant sa hranesti exclusiv la san un copil de un an si o luna, responsabilitatea e imensa, iti pui tot felul de probleme si asta tocmai din pricina perceptiei generale ca trebuie, dar trebuie sa-i indesam cu mancare de mici.

Eu timp de aprope doua luni am facut asta, am alaptat exclusiv un copil mare, n-am avut de ales, uneori plangea cand vedea mancare. Si chiar am facut pauza completa de diversificare mai mult de o saptamana, timp in care am mancat in preajma ei, cum fac mereu.

Da, exista si alte abordari asupra mancarii. Eu imi doresc foarte mlt ca fata mea sa nu urasca mancarea cuum am detestat-o eu 20 de ani. Ii respect ritmul si incerc sa nu o pun lla colt. Uneori mi se pare o mare responabilitate sa cresc un copil cu majoritate san, dar iata, au trecut doi ani, fetita se simte pregatita sa incerce gusturi noi, are analize perfecte deci totul e bine.

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

A, si ai zis motivul principal pentru care vrea sa suga si al meu: somnul! Pai oricat e de satul, daca i se face somn undeva e tragedie mare daca nu are sanul. Asa cum au spus atatea fete inaintea mea, mi se pare normal ca fiecare copil sa adoarma si sa se linisteasca cu metoda cu care a fost obisnuit.



Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13


stii bancul ala cu pietrele, pietricelele nisipul si berea pue intr-un borcan? Ei bine, fi-mea, oricat de mancata ar fi - pentruc a mai manacnca si ea din cand in cand - tot suge mult, dar mult. ueori am impresia ca, cu cat mananca mai mult,cu atat suge mai mult.

Mergi la inceput