Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alra spune:

da, si mie cu glutenii mi se pare ciudat. uite aici:
http://www.kindengezin.be/Themas/Voeding/Vaste_voeding/gluten.jsp

acesta este un link de la biroul de consultatii din flandra care da sfaturi pentru bebelusi si face controale medicale si vaccinuri.

zic ca glutenii pot fi introdusi intre 4 si 6 luni, nu mai tarziu de 7 luni insa, si ca se recomanda sa fie introdusi cat timp inca alaptezi pentru a scadea riscul de alergii si boala celiaca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Laura, am mai scris, ideea a fost prezentata la un Congres International de Pediatrie.
Iar alaptarea la san poate sa dureze pana dispare laptele.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da, asa este, cel mai probabil coincidenta. Inca nu se stie ce si cum cu DA, s-au facut mai nou legaturi si cu aportul de Omega3 din organim si cu cate si mai cate. Daca ma uit asa tot empiric, la Kaja nu am luat omega3 deloc nici in sarcina si nici in alaptare, la Serghei da. El are insa alergie evidenta la cacao.Dar sigur, sunt speculatii. Din fericire noi am scapat cu totul de DA in jur de 30 de luni asa.
Eu insa (alaptata aproape doua luni) am alergie la polen si la apa calda dintotdeauna, exact ca si mama mea si am avut DA in copilaria mica, precum Katja, doar ca atunci nu se stia ce e - m-am diagnosticat eu acum, vorbind cu mama. Deci exista un teren alergic asa ca sunt pur si simplu atenta.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Laura, am mai scris, ideea a fost prezentata la un Congres International de Pediatrie.
Iar alaptarea la san poate sa dureze pana dispare laptele.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




Cu alaptatul pana cand este lapte ok, am inteles, dar de mancatul doar de lapte pana la 1 an, fara nimic altceva nu auzisem. Si cand ma gandesc cu cata oripilare imi povestea mama de o vecina cu bebe de 8 luni care nu vrea mancare solida, numai lapte de la san si ce mama denaturata are, ca nu ii da sa mamance cum trebuie, ca o sa fie un rahitic.



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

uite un studiu interesant despre introducerea alergenilor, efectele alaptatului, ..., in boli atopice:

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;121/1/183



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Ilinca heheee deci suntem doua in Baia Mare care alaptam? Familia mea credea ca sunt singura, ca nu cunoastem pe nimeni

A, si ai zis motivul principal pentru care vrea sa suga si al meu: somnul! Pai oricat e de satul, daca i se face somn undeva e tragedie mare daca nu are sanul. Asa cum au spus atatea fete inaintea mea, mi se pare normal ca fiecare copil sa adoarma si sa se linisteasca cu metoda cu care a fost obisnuit.

mqqm

vikinga ai mare dreptate, pentru astfel de mame a fost manifestarea.

Cu glutenul nu stiu ce sa spun, cum spune si inaioana, nu te poti lua dupa orice studiu, ca peste cativa ani acela va fi contrazis de un altul. Mie glutenul nu mi se pare sanatos nici pentru o persoana adulta. Graul de pe vremuri nu avea atata gluten. Cerealele vechi, spelta si kamut, erau mult mai sanatoase. Am citit de multe ori cum o gramada de boli au regresat daca s-a renuntat la gluten si/sau la lactate. Acestea ar provoca cel mai mult rau in organism. Eu il aman cat de mult pot.

Am citit si eu ca alaptatul exclusiv poate merge bine mersi pana la 1 an. Si ca solidele trebuie sa fie mai mult de gust, laptele sa ramana baza. De exemplu, am citit ca enzimele raspunzatoare de digestia cerealelor se produc in organismul micutilor abia dupa ce le ies maselutele. Asa ca pana atunci le mananca doar ca sa se obisnuiasca cu gustul, cu mestecatul, cu inghititul, etc. Laptele trebuie sa ramana baza.

Eu eram stresata sa nu fie asa de pofticios incat sa-si inlocuiasca mesele de lapte prea devreme, pe la 10 luni sa zic. El mi-a dat peste nas si ajungem la 1 an cu lapte supt toata ziua toata noaptea si solide doar pe varful linguritei, mananca cel mult o lingurita pe zi (fructe si legume).


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Bunicul meu era alergic la capsuni. Nu s-a nascut alergic la capsuni, din cate stiu eu.

Eu sunt alergica la oua si la pisici. Nu m-am nascut cu aceste alergii.

Daria inca nu stiu.

inaioana, inca mai exista copii diversificati de la 2 luni 1/2 cu suc de fructe/banana sau de la 3 luni 1/2 cu sarmale...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

A, si faptul ca se gasesc cereale de 4-6 luni cu gluten mi se pare irelevant, astia ar face orice sa scoata bani. Si borcanase de 4-6 luni sunt cu carne, cu branza, cu lapte praf (chiar daca multi doctori recomanda proteinele animale introduse mult mai tarziu) si chiar cu zahar!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

"As a mother comforts her child, so will I comfort you." - Isaiah 66:13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Eu l-am alaptat pe ultimul 17 luni si mi se pare ca am facut foarte bine.(bine, de la 6 luni a avut si mancare solida) insa in parc pe iarba in ochii si aparatele foto ale tuturor , totusi nu vad ce sens are.
Se vede, nu se vede ceva in vant, eu nu cred ca vreo mamica ce nu poate sau nu vrea sa alapteze si-ar schimba parerea in urma acestui " alaptat publicitar" .
Cele ce nu reusesc sa alapteze din diferite motive doar s-ar intrista. Cele ce au hotarat sa nu alapteze , hotararea o iau din anumite cauze ce sigur nu se pot schimba asa.
Iar cele ce isi alapteasa oricum copiii la san si simt fericirea asta, nu vad de ce ar avea nevoie de mai mult de atat.
Deci, ce sens are actiunea asta ? sa nu spuneti faza cu "sensibilizarea opiniei publice" ca nu conteaza efectiv opinia publica atunci cand faci ceva atat de intim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
[ .
Cele ce nu reusesc sa alapteze din diferite motive doar s-ar intrista.


Ei uite ca eu nu m-am intristat ca fie-mea bea biberon si cele doua prietene ale mele isi mufau fetele la tzatza. Am avut doar o data o "pofta" de alaptat cand am vazut efectiv cum ii tzasnea uneia dintre prietene laptele din san. Tristete?...Nu cred, mai degraba un mic regret ca eu nu am fost cladita asa.

Pana la urma sunt femei care nu pot face copii. Ar trebui sa nu-i mai scot pe ai mei afara din cauza asta? Sau sa ma simt vinovata ca eu am putut?

Inaioana alergie la apa calda?

Eu in Romania n-am avut nicio alergie. Aici e o alergie la fan, asa se cheama "hay fever". In primul an cand am ajuns aici am zis ca astia sunt bolnavii inchipuiti, pe toti ii auzeai "oh, how I suffer of hay fever". In al doilea an m-a apucat stranutatul primavara. In al treilea mi-au curs si ochii. Din primavara asta care a trecut practic le am pe toate, stranut, ma mananca nasul de imi vine sa-l rup de pe fata, imi curg ochii, simt ca nu pot respira. Hay fever.

My reason

Mergi la inceput