Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu nu inteleg un lucru...

Fetele care sunt atat de oripilate de faptul ca eu am spus ca 2 ani mi se pare cam mult pentru alaptat si sustin baby led weaning, vreti sa spuneti ca nu e nicio problema daca un copil alege sa fie alaptat exclusiv la san pana la 1 an - 2 ani, incepandu-se de-abia apoi diversificarea si lasand copilul sa preia controlul? Respectiv, daca are chef sa guste ceva mancare solida, foarte OK, daca nu, iar foarte OK? Si ca aceasta diversificare tarzie fatza de momentul in care medicii recomanda sa se inceapa diversificarea nu are nicio repercusiune asupra sanatatii copilului? Ca asta e directia fireasca in care ar trebui sa se mearga?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

ilinca, pacat de jena simtita pentru un act atit de normal. sigur ca se trage din prejudecatile societatii in care ai trait si traiesti, uite pt mame in situatia in care ai fost tu, actiunea asta inseamna mare lucru.asta inseamna libertatea pe care ti-o ofera vestul, si care-i cea mai valoroasa achizitie cind emigrezi. nu sacosa plina si masina din fata. cind omul are libertatea de a se simti confortabil in pielea lui oricum ar fi el, are libertatea sa faca orice simte, atita timp cit nu incalca vreo lege si nu lezeaza pe nimeni. (ma gindesc si la cit de neacceptati sunt copiii cu diferite probleme).e balsam pentru suflet libertatea asta.si la fel de bine e cind simti descatusarea de toate judecatile si prejudecatile posibile. e ca atunci cind iti dai jos un corset strins pe care tre sa-l porti ca sa dai bine desi abia poti respira in el.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu nu inteleg un lucru...

Fetele care sunt atat de oripilate de faptul ca eu am spus ca 2 ani mi se pare cam mult pentru alaptat si sustin baby led weaning, vreti sa spuneti ca nu e nicio problema daca un copil alege sa fie alaptat exclusiv la san pana la 1 an - 2 ani, incepandu-se de-abia apoi diversificarea si lasand copilul sa preia controlul? Respectiv, daca are chef sa guste ceva mancare solida, foarte OK, daca nu, iar foarte OK? Si ca aceasta diversificare tarzie fatza de momentul in care medicii recomanda sa se inceapa diversificarea nu are nicio repercusiune asupra sanatatii copilului? Ca asta e directia fireasca in care ar trebui sa se mearga?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii










Selene, mutli medici recomanda alaptarea exclusiv la san pana la 1 an .

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

pai testul il faci in luna a doua a treia...de unde stiu eu ca mama respectiva nu s-a infectat in luna a 7-ea. Sunt eu paranoica e drept, banuiesc ca riscul e mic, dar de ce ar trebui sa mi-l asum, ca imi recomanda OMS?

Marina



Testul se face si in maternitate. dar ai dreptate, riscul exista totusi.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

vikinga, acelasi lucru il comenta o prietena poloneza: in vest a invatat ce inseamna "toleranta" pentru ceilalti si pentru diferente.

ma rog, nu ca pe aici ar umbla cainii cu covrigul chiar in varful cozii la capitolul "toleranta", caci le au si ei pe ale lor , dar global sunt diferente mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu nu inteleg un lucru...

Fetele care sunt atat de oripilate de faptul ca eu am spus ca 2 ani mi se pare cam mult pentru alaptat si sustin baby led weaning, vreti sa spuneti ca nu e nicio problema daca un copil alege sa fie alaptat exclusiv la san pana la 1 an - 2 ani, incepandu-se de-abia apoi diversificarea si lasand copilul sa preia controlul? Respectiv, daca are chef sa guste ceva mancare solida, foarte OK, daca nu, iar foarte OK? Si ca aceasta diversificare tarzie fatza de momentul in care medicii recomanda sa se inceapa diversificarea nu are nicio repercusiune asupra sanatatii copilului? Ca asta e directia fireasca in care ar trebui sa se mearga?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii










Selene, mutli medici recomanda alaptarea exclusiv la san pana la 1 an .

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




Adica fara nici un pic de mancare solida, doar lapte si atat?

Unde sunt medicii astia? Ca eu nu am auzit de asa sfat pana acum.



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Selene, nu e nicio problema de regula daca un copil primeste exclusiv lapte matern pana la 1 an (deci fara nimic altceva), din studiile care s-au facut. Mai mult, este recomandata de OMS si nu numai, amanarea diversificarii la copiii cu risc crescut de alergii (spre exemplu care au ambii parinti alergici si/sau frati alergici) inspre varsta de 9 pana la 12 luni. Nu cred sa existe studii serioase pe copii alaptati exclusiv dupa varsta de 12 luni deoarece acestia sunt extrem de putini. Asta pentru ca el insusi copilul va dori sa incerce si alte alimente.
De fapt varsta diversificarii nu poate fi batuta in cuie de vreun medic sau de vreo organizatie, este pur si simplu o treaba individualizata. Daca ne uitam la cum se petrec lucrurile in mod natural, si admitem ca modul in care se desfasoara evolutia sistemului digestiv se bazeaza pe sutele de mii de ani de evolutie a noastra in conditii de lipsa a organismenlor dirijatoare si a medicinii, atunci vedem ca bebelusii incepeau sa se diversifice in momentul in care erau capabili si interesati sa apuce oarece fructa sau , in fine, mancare vedeau la indemana si sa o rontaie sau molfaiasca.Asta e o chestie care se intampla undeva dupa 6 luni, pana spre 9. De aceea exista si acele recomandari "stiintifice" ca bebele pregatit pentru diversificare este acela care sta bine asezat, intinde manuta dupa ceva, apuca si duce la gura, etc etc. Pentru ca asa este firesc, natural, atunci bebele insusi arata ca e pregatit. Totusi, pana dupa 12 luni, laptele este baza nutritionala, restul chestiilor sunt pe langa, pot fi sau pot lipsi. Eu zic ca daca bebe vrea si stim ca nu are risc mare de alergii, e mai bine ca ele sa fie decat sa lipseasca.
Asa cum exista lapte praf formula speciala pentru copii pana la 3-4 ani, nu vad de ce alaptarea in sine ar fi gresita pana la acea varsta. Si daca ne intoarcem iarasi la antropologie si vrem sa aflam de curiozitate cum se faceau lucrurile in natura, atunci vom afla ca alaptarea tine in jur de trei ani.Este interesant ca si in religiile care s-au aplecat si asupra regularizarii corectei vieti a cetatenilor, apare aceasta varsta, spre exemplu in Islam stiu sigur ca se spune ca sotul trebuie sa faca/ nu faca aia si ailalta in timpul perioadei de trei ani dupa nastere, in care copilul este alaptat.
Eu nu sunt vreo fanatica "naturista" dar imi place sa merg pana la surse si sa gandesc in cunostinta de cauza cand analizez ceva. Si in acest caz particular, consider ca este interesant si ne largeste mult aria de intelegere daca ne uitam la evolutie, la felul cum se desfasuraru lucrurile inainte si tot asa, in combinatie cu ce descopera stiinta. Ca stiinta asta, acum foarte evoluata (desi mai e loc destul de mai bine) a dat si o serie intreaga de chixuri in privinta diversificarii, dupa cum stim.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

inaioana, aici in ultimii ani au ajuns la concluzia ca e mai bine ca copilul sa se confrunte cu alergenul cat timp e inca alaptat si varsta pentru introducerea glutenilor de exemplu s-a mutat de la 6 luni la 4 luni. pe cutiile de cereale pe care le poti da de la 4 luni scrie ca contin gluteni. imi e greu deja sa gasesc cereale fara gluteni pt fi-mea

edit: eu, judecand exclusiv dupa fetele mele, am mari rezerve in a crede ca as fi putut amana diversificarea pana la 9 luni - de fapt si pana la 6. mi-ar fi mancat si urechile. nici macar laptele praf completare nu le mai era suficient - de al meu nu mai vorbesc , urlau dupa mancare din ora in ora.
eu nu sunt deloc de acord cu afisarea unei date pentru toti copiii in ceea ce priveste diversificarea, ca "asa scrie la carte".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Pai de ce sa o fi amanat , daca bebelusii vroiau sa manance altceva? Dar nu toti (desi majoritatea) vor.

Cu glutenul eu sunt cam sceptica. Tocmai citeam un studiu apropo de prevalenta infectiilor cat si a alergiilor si a dermatitei atopice in particular si spuneau ceva de genul ca la bebelusii alaptati exclusiv incidenta este sensibil mai mica decat la cei alaptati care primesc si altceva (solide sau formula). Si ma gandeam la fiica-mea, care a primit alimentatie mixta pana la patru luni si am avut problema cu DA si la fiul meu care a primit mixt doar 5 saptamani si nu a avut niciun episod de DA. Sigur, nu e ceva stiintific, dar empiric in cazul meu pare ca se leaga, desigur poate fi o coincidenta.
Eu pentru ca intotdeauna ma gandesc ce ar fi mancat bebe in mod natural, nu imi vine sa cred ca metoda romaneasca a fierturii de radacinoase (si a radacinoaselor in sine) sau celalta cu cerealele primele (fie ele cu sau fara gluten) ar fi cele mai potrivite, adica de prima alegere.

Edit: cum spuneam, stiinta asta a cam dat si chixuri in privinta diversificarii asa ca e bine sa luam toate studiile cu "un strop de sare"=gandire critica.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Inaioana posibil sa fie o coincidenta cu DA in cazul vostru. La mine amandoi alaptati artificial, Cosmin diversificat mai devreme (metoda de acum 9 ani) n-a avut nimic, Adelise diversificata mai tarziu, avut grija cu glutenurile, ca la carte cum se zice, sufera de DA, inca n-am scapat si are 3 ani.

La fel ca si tine eu ma uit mult in natura, ma gandesc luat antopologic nu le pasa nimeni la blender mancarea copiilor, nu le-o fierbea, deci posibil ca tranzitul nostru intestinal sa fie mai matur decat credem noi. La noi in casa se mananca multe cruditati si legumele le preparam la steamer cateva minute pentru masa de seara.

My reason

Mergi la inceput