Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Marina, eram sarcastica. :)) Oricum asta e offffff-topic.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Marina, eu stiu ca testul HIV este unul din primele analize care se fac in timpul sarcinii.



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca Marina s-a gandit la faptul ca anticorpii HIV pot sa apara in sange mai tarziu si ca trebuie repetat testul de cateva ori.

Despre bancile de lapte, de ce e mai bine de luat lapte de acolo decat de la prima mama care se ofera:
"Milk banks receive milk from lactating moms who’ve been screened for health/lifestyle behaviors and communicable diseases. The donor sends her frozen milk to one of the banks, where it’s thawed, pooled with other donors’ milk and heat-treated to kill bacteria and viruses. The milk is refrozen and prepared for shipment only after a sample has been cultured and shows no bacterial growth."- asadar este verificat si tratat.
http://www.fitpregnancy.com/yournewlife/breastfeeding/Other-mothers-milk-99251209.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pai testul il faci in luna a doua a treia...de unde stiu eu ca mama respectiva nu s-a infectat in luna a 7-ea. Sunt eu paranoica e drept, banuiesc ca riscul e mic, dar de ce ar trebui sa mi-l asum, ca imi recomanda OMS?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Draga Marina, da sa vezi ce de gandacei s-au gasit in cutii de lapte. Si vacile alea saracele nu or avea boli? Ba au, si inca si mai grave. Dar primesc de la nastere antibiotic de 3 ori pe zi plus hormoni de creste, plus, plus, plus.
It recomand sa citesti Dileman Omnivorului pentru detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Marina, nu trebuie sa ti-l asumi, multe mame nu si l-ar asuma si gata (eu ma includ printre ele). Valabil si pentru HepB si altele.
Dar pana una alta aici e o problema privind alaptarea copilului de catre propria mama sanatoasa, nu despre apelul la doica.

Edit: pana la urma e un risc si cand iti alaptezi prorpiul copil, daca nu ai nimic dar intamplarea face sa te infectezi in timp ce il alaptezi si sa nu stii...ma rog,nimic nu e total lipsit de orice risc.
Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Apropos de alatatul cu laptele altei mamici eu iarasi regret ca nu am fost informata despre aceste banci de lapte matern. Plus ca am avut doua prietene care au nascut in acelasi timp cu mine (ei nu chiar, una cu 2 luni mai devreme, alta cu 3 sapt mai devreme ca mine) si as fi putut sa fac o colectare ceva.

Da, mi se pare mai sanatos sa-i fi dat lapte de om decat lapte de vaca. Pana la urma vaca face lapte pt viteii ei, iar femeia pentru puiul de om, deci pana la urma as fi iesit in castig. Au crescut cu lapte praf f bine, au un sistem imunitar fantastic "considering", dar tot ar fi fost mai bine cu lapte de mama sau de femeie, decat praf. Parerea mea.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

mQQm a pus punctu' pe i (ca si multe altele inainte, dar degeaba, prejudecatile-s prea adanc inshurubate...Cate false probleme:"cum speli sanul?"(fereasca sfantu', mai sunt mame care cred ca trebuie sa-si spele sanii la fiecare alaptat? eventual cu sapun, sa se usuce binepielea si sa crape? eventual cu ceai de musetel, sa se infecteze ragadele?); "e ciudat sa alaptezi copil de 2 ani", "unui copil mai mare de 1 an ii poti da altceva de foame" etc.
Vreau sa va spun ca eu sunt dintre cele care NU pot alapta in public, nu pot si gata, am pitici pe creier, de la inceput am alaptat numai in casa iar primele 3 luni nu am iesit cu fata mai mult de cate o jumatate de ora afara, stiind ca ar putea vrea sa suga. Deci eu sunt cu "buba la cap" in privintza asta (dar n-am lasat copilul sa sufere din cauza asta, deci in niciun caz nu-l lasam sa urle de foame afara, sper sa fiu inteleasa, ci aveam grija sa fiu acasa sau in reajma casei cand i se facea foame) dar le admir pe cele care pot face asta, mi se pare absolut normal sa vad femei alaptandu-si copiii oriunde, fiecare stie cum e copilul ei si cum e invatat! A mea normal ca se obisnuise sa fie alaptata in liniste si de pe la 5 luni nici n-a mai vrut sa suga cu altii in camera (era o prietena la mine si vroiam sa o alaptez- pe fiica-mea, nu pe prietena!:))- dar fetei mele ii era distrasa atentia, se uita la amica in loc sa suga).
In fine, ce vreau sa spun este cain ciuda jenei mele idioate am fost nevoita sa alaptez in public (de fapt "afara", ca era un parc, nu era "public" ca la spectacol) tocmai cand fata mea avea peste 1 an, deci cand conform parerilor foarte "avizate" de aici puteam sa-i dau un biscuite sau o banana. Ei bine, fiica-mea mi-a dat o lectie, ca nu te poti pune cu un copil care vrea sa suga! Eram intr-un parc departe de casa, mersesem acolo ca era umbra, placut, speram sa doarma de pranz in carucior, cum facuse de atatea ori. Aveam mereu grija sa fie alaptata inainte sa iesim, schimbata, sa aiba tot confortul. Ei uite ca de data asta n-a vrut sa adoarma, a inceput sa planga, plansul a dat-o in urlete isterice, se vedea ca e obosita si vrea sa doarma, dar nu poate. Iar eu, ca o tampita, vreo jumatate de ora am incercat s-o calmez prin alte metode: leganat in bratze, apa, biscuite etc cand eu stiam prea bine ce doreste (tzitzi!) dar vezi Doamne ma sfiam, idioata de mine, desi nici macar nu era aglomerat parcul. Pana la urma m-am pus sub un copac si am alaptat-o, fierband de jena (pot fi tare proasta, recunosc) si copilul meu a adormit fericit, inca oftand ca fusese privat de obiectul dorintei sale atata timp,in incercarea ma-si de "a fi civilizata".
Alta data am mers cu ea 8 ore cu autocarul, avea 1 an si 3 luni, fusese trezita la 6 dimineata (si alaptata tot atunci); normal ca pe la pranz a inceput plansul pentru motivul binecunoscut...ce era sa fac, sa las sa incante autocarul cu plansul ei disperat sau s-o alaptez? Ne-am acoperit cu o perdea imputzita de la geam si gata, no more crying. Recent am mers 8 ore cu trenul, normal ca am repetat figura (dar spre comfortul meu sufletesc si nu numai, eram singuri in compartiment).
Ce vroiam sa spun e ca uneori NU poti evita alaptatul "in public", indiferent de varsta copilului! Iar eu le admir pe cele care pot face asta firesc, fara sa-si faca "scrupule", ca mine, pentru ca este un lucru absolut normal! Cum pot spune unele femei ca "le lezeaza" privelistea unui copil de 2 ani sau mai mare alaptat?! Un copil de 2 ani cu biberonul nu le raneste retina? La varste mici copiii au nevoie de lapte, ca unul e cu tzitzi, altul cu biberonul, asta este, de ce sa-i acceptam pe unii si pe altii nu? Cum s-ar simti femeile care dau biberon daca ar fi indemnate sa fuga acasa pentru asta, ca e ceva "prea intim", ca pot da idei perversilor, ca doar si biberonul e supt si poate naste conotatii dubioase in capul unora? Ce ar trebui sa faca femeile care alapteaza, sa-si invete copilul si cu lapte praf numai sa treaca drept acceptabile in ochii "opiniei publice"? Cum ar fi ca de cate ori vad pe undeva un copil mai mare de 1 an cu sticla de lapte sa-i zic mamei:"vaaai, dar acum e maaare, de ce nu-i dai hrana solida?!"
Nu inteleg nici eu, ca vikinga, de ce atata ostilitate a femeilor unele fatza de altele...toate discutiile astea mi-au lasat un gust foarte amar...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

sincer ultimul mesaj m-a facut sa zambesc daca nu sa rad de-a binelea ...cata manie proletara contra "lezatelor" care nu vor sa priceapa, sunt batute in cap etc.
In lume exista si alte opinii pe orice subiect . Daca vrei ca opiniile sa-ti fie respectate si acceptate ar trebui sa ti le exprimi civilizat fara ironii gratuite. Si daca o opinie nu este similara cu a ta nu inseamna ca interlocutorul e idiot si incult, inseamna ca are o alta opinie si punct.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu am dat niste exemple concrete de situatii in care nu am putut sa NU alaptez "in exterior" (caci public chiar nu exista, sau in orice caz era foarte restrans). Nu inteleg de ce e etichetata ca "necivilizata" postarea mea sau de unde reiese ca am facut pe cineva "idiot si incult". Eu cred ca exista dreptul la libera exprimare prin urmare m-am folosit acest drept si nu mi se pare ca as fi incalcat vreo regula a discursului in limitele bunului-simt si nici vreo regula a forumului, din cate imi amintesc eu regulamentul. Iar de ironii gratuite vad ca si tu esti capabila, a se vedea "mania proletara".
In plus rationamentul cu "daca vrei sa-ti fie respectate si acceptate opiniile exprima-te civilizat" nu este valid, fiindca inaintea mea s-au exprimat muuulte forumiste absolut civilizat, spre deosebire de ghiolbana de mine, si totusi nu li s-au respectat si acceptat opiniile, ivindu-se noi si noi argumente care sa le "infiereze" si sa le faca sa inteleaga ca "nu au dreptate".
O zi blanda!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput