Opinia publica dezavueaza alaptarea

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Faza cu hranitul unui bebelus cu laptele altei mame...

Mie mi se pare ciudata...

Adica... unde mai este legatura psihica (sau psihologica) dintre mama si copil? Nicaieri, ca laptele ala - poate ma exprim aiuristic acum - poarta informatia genetica a unei alte mame, a unei alte "casute", care nu e casuta bebelusului care il primeste... Adica... laptele meu este facut pentru bebelusul meu, "croit", genetic, dupa particularitatile bebelusului meu... Prin urmare, anticorpii din laptele matern sunt universali? Adica nu sunt destinati exclusiv copilului care a iesit din "casuta" mamei respective? Nu exista riscul ca laptele unei mame sa nu fie compatibil cu particularitatile bebelusului unei alte mame? Cum exista incompatibilitati de Rh, de exemplu?

Intreb si eu, sa nu radeti de mine...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Faza cu hranitul unui bebelus cu laptele altei mame...

Mie mi se pare ciudata...

Nu exista riscul ca laptele unei mame sa nu fie compatibil cu particularitatile bebelusului unei alte mame? Cum exista incompatibilitati de Rh, de exemplu?

Intreb si eu, sa nu radeti de mine...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii



dar laptele de vaca sigur e compatibil. sau ala praf care se doreste sa fie formula standard e adaptat la necesitatile fiecarui copil in parte. Mai ales formula din soia sau aia facuta din carne. Sa fim seriosi, diferentele sunt mult mai mici intre laptele de mama si copilul altei mamei decat intre... stii tu. :)
Iarta-ma dar chiar am ras! Iar laptele nu poarta informatie genetica, doar celulele poarta asa ceva. laptele poate purta vreo boala gen hepatita B dar eu una sigur nu am am-am analizat :). Si vreau sa spun ca si hepatita B este foarte putin probabil sa se transmita prin lapte daca bebelusului i s-a facut vaccinul, imunoglobulina si rapelurile vaccinului contra hepatitei b la nastere si in primele luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Selene, nu-s probleme cu laptele de la alta mamica. Nu atata timp cat mamica "donatoare" este sanatoasa. Aici exista "banci" de lapte in unele spitale, exista mamici care doneaza surplusul de lapte pentru alti bebelusi. A-ti hrani bebelusul cu lapticul donat din "banca de lapte" nu e ceva practicat la scara larga, dar nu e nici asa iesit din comun sa se faca mare tam-tam. Este o optiune pe care unele spitale o ofera de obicei mamicilor care nu pot alapta (de obicei celor internate in spital din cauza unor afectiuni) sau familiei in cazul in care mamica nu mai este prezenta iar bebe mic este si el/ea in spital.

Nu am gasit nici un studiu in care sa se fi gasit argumente ca lapticul unei mamici e bun strict pentru bebelusul ei. Nu zic ca nu ar putea fi, dar eu chiar nu am gasit..





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cand am nascut eu, la sectia de prematuri era un bebe abandonat de mama lui acolo. Avusese 700g la nastere si eu l-am 'cunoscut' cand ajunsese la 1300g. De fiecare data cand una din mamele de prematur care abia manca 20-30ml de lapte scotea mai mult din sani (erau incurajate sa scoata tot pt a mari productia), lasa bibe cu lapte pt cel mic. Niciodata asistentele nu au aruncat laptele mamicii 'donatoare' ca sa ii dea lapte praf in schimb. De fiecare data ii multumeau in numele celui mic ca ii da cel mai bun medicament.



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Inseamna ca problema e la mine, tin prea mult la intimitatea mea, rasfranta si asupra relatiei cu copilul meu.

Ar mai fi ceva, nu am avut parte de suficienta sustinere din partea familiei, toti cred ca s-au bazat pe faptul ca sunt citita si ma descurc singura. Nici nu stiu daca au cunostintele si experienta necesara pentru a ma fi sustinut, matusa mea sigur nu are, pentru ca ea nu a avut lapte, mi-a zis ca nu a avut decat un singur canal pentru fiecare san si lapte, ioc. Asa ca... Am zis deja ca nu mi-a venit sa cred ca al meu copil plangea de foame, ca nu se satura cu laptele meu, cantitativ, calitativ, habar n-am, dar, cand am vazut cum goleste biberonul cu completarea cu formula si adoarme linistita, mi-am inghitit tristetea si dorinta de a alapta si am mers inainte, cu regim mixt, cat s-a putut.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Fetelor, imi place ce s-a scris!

sper sa fie cat mai citit subiectul si cat mai multe persoane care vad alaptatul in public ostentativ sa inceapa sa il priveasca altfel.

si eu sunt pudica si imi place sa alaptez in intimitate, pai cui nu ii place?? ce femeie credeti ca prefera sa alapteze incomoda si stanjenita pe o banca sau un loc nefamiliar in loc sa o faca relaxata in casa ei. Dar o face strict pt nevoia bebelusului, nu din exibitionism.

si oooof cat as vrea sa nu mai aud: ce nevoie are un bebe de 2 ani de lapte? e ciudat sa alaptezi peste un an! etc. Ce mult as vrea sa fie mai informata lumea in ceea ce priveste alaptarea prelungita si sa nu se mai simta stanjenite mamele de intrebarea : pai inca mai alaptezi??? astept ziua aia :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Faza cu hranitul unui bebelus cu laptele altei mame...

Mie mi se pare ciudata...

Nu exista riscul ca laptele unei mame sa nu fie compatibil cu particularitatile bebelusului unei alte mame? Cum exista incompatibilitati de Rh, de exemplu?

Intreb si eu, sa nu radeti de mine...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii



dar laptele de vaca sigur e compatibil. sau ala praf care se doreste sa fie formula standard e adaptat la necesitatile fiecarui copil in parte. Mai ales formula din soia sau aia facuta din carne. Sa fim seriosi, diferentele sunt mult mai mici intre laptele de mama si copilul altei mamei decat intre... stii tu. :)
Iarta-ma dar chiar am ras! Iar laptele nu poarta informatie genetica, doar celulele poarta asa ceva. laptele poate purta vreo boala gen hepatita B dar eu una sigur nu am am-am analizat :). Si vreau sa spun ca si hepatita B este foarte putin probabil sa se transmita prin lapte daca bebelusului i s-a facut vaccinul, imunoglobulina si rapelurile vaccinului contra hepatitei b la nastere si in primele luni...

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilorr


Eu sunt mama purtatoare sanatoasa de antigen Hbs (provoaca Hepatita B), in Ro surorii mele care e purtatoare sanatoasa la fel ca mine i-au interzis cu desavarsire sa alapteze. Aici in US, doctorul mi-a zis ca nu exista contraindicatie decat la TBC si HIV (nu a detaliat de ce). In plus lactation nurse mi-a zis ca pot alapta si daca am ragade ca daca sangele ajunge in stomacelul copilului il va regurgita.

Pentru ca eu eram foarte lenesa la supt mi-am impartit mama cu un baietel, asta in 1978. E un lucru firesc si cat se poate de natural . Laptele e facut sa hraneasca un copil nu-i codat genetic.

Madalina
mami de Isabella Andreea si 35+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo

AMR 3 saptamani dar mai sigur 5
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, si eu cred ca laptele este facut sa hraneasca un copil si intre laptele de mama, de vaca sau laptele praf, daca sint respectate unele conditii (analize, igiena - cred ca aceleasi conditii sint respectate si de producatorul de lapte praf si de doamna capra sau vaca) aleg pe cel de mama daca e posibil.

Eu am avut foarte mult lapte, chiar si dupa ce i-am intarcat, as fi dat cu placere unui copilas, dar nu am avut prin preajma si e drept, ca nici nu am cautat. Dar nici nu am avut deschidere spre asa ceva, imi aduc aminte ce ochi am facut cind am citit prima data despre aceste banci de lapte... si la intrebarea daca i-as da copilului meu, cred ca am raspuns nu in primul moment. Apoi mi-am adus aminte de doici, de femei care asta faceau, hraneau si cresteau prunci. Si, treptat, m-am autoeducat in aceasta privinta si mi se pare un gest frumos sa hranesti si alt prunc pe linga al tau. Si animalele o fac, oamenii de ce nu ar face-o?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am reusit si eu sa citesc tot, acu' ma repet intentionat.

maru, care reguli? Astea? Ntz, ntz!

• The Ontario Human Rights Commission states that women have
the right to breastfeed their children undisturbed in any public
area
or restaurant. It is violating a woman’s human rights to ask
her to move to another location or to “cover up”

• For more information about your right to breastfeed in a public
place, or to lodge a complaint, contact the Ontario Human
Rights Commission at 1-800-387-9080
or visit www.ohrc.on.ca

Pfiii, iara-s happy cu steguletul meu, pat on the shoulder. Asa ca daca ati comenta p-acilea, vai, vai, ar fi o violare a drepturilor femeii. Pretty big, eh?

gabitza2005, tema ta de gugalit e "glandele montgomery". Mama natura e mai desteapta decat o credem noi, da-i si tu niste credit.

Desi vad ca s-a explicat deja, repet si eu: Baby (bebelus) led (to lead = a conduce) weaning (to wean = a intarca). Asta inseamna, o intarcare in care singurul care decide ce si cand, este copilul. Bucatelele pe tavita sunt amanunte ce decurg din principiu, pentru ca daca bagi tu in gura copilului nu se mai numeste nici ca e pregatit pentru amanuntul ala, nici ca e el la conducerea procesului. E mult de discutat, in principiu, insa, blw lasa la alegerea stricta a copilului cand si la cat lapte va renunta si cand si cate solide va inghiti, fiindu-i oferita oportunitatea de a incerca solide intr-un mod sigur. Intr-un nutshell asta este baby led weaning.

Va spun eu garantat ca nu e nici o chestie sa alaptezi alt copil. Cand l-am nascut pe fiu-miu mare in Ro, mi-au adus o fetita la alaptatul ala de devreme, ma tot chinuiam s-o mufez. A realizat mama ei ca nu e ceva in regula, ca tragea fie-sa cea lenesa ca o profesionista la sanul ei. Cand m-am uitat mai bine era al meu, gorbaciovul mic.

Madanic, am vazut si eu acest trend de "sterilizare" a relatiei cu copilul in ro, si aici se recomanda la fel, alaptat in cazul mamei purtatoare de hep B (si C, dar la C se opreste in caz de leziuni sangarande), de fapt unicef si OMS recomanda continuarea alaptatului in aceste cazuri. Pe mine ma doare sufletul cand aflu de cate un caz in care s-ar fi putut si mama avea deja stocurile de lp si biberoanele pregatite...

Conteaza enorm atitudinea societatii si suportul vis-a-vis de alaptat, din experienta, doi in romania, unul aici. Pentru foarte multi copii ar face o diferenta sa simta ca societatea e prietenoasa cu alaptatul.

Majoritatea copiilor de aici sunt alaptati, majoritatea copiilor din ro intra pe mixt si in scurt timp trec pe lapte praf, din cei pe care ii cunosc, cam acelasi pattern, e o chestie la care ma gandesc adesea. De ce?

Ieri a venit mama in vizita din ro. Am mufat copilul, are 15 luni, ea stie ca el e cu boobul pentru toate problemele... somn, plictiseala, sete, necaz, etc. Primele reactii: ioooooi, ce rusineeee, aia-i yuck, lasa ca bem noi cu canuta. Azi e educata gata, dar nici eu nu mai am douaj de ani.

Mie mi se pare ciudat rau atata tevatura ca un grup de cateva femei s-au asezat in parc pe iarba si au alaptat copiii, ca vezi doamne se lezeaza femeile care nu au putut alapta, e asa ceva o dicutie reala??? Sau ca la evenimentul asta si-au permis sa participe copii de 2 ani. Gizas! Dar oare n-ar trebui sa punem si limita de varsta mamelor? Poate unele-s cam batrane sa-si scoata alea in public? Sunteti amuzante unele, serios. Unde am fost eu, in mijlocul mallului, a fost un copil de 2 ani jumate, dupa eveniment a avut mama lui sfaturi de dat unor mamici de bebei mici-mici.

Pe mine m-au surprins unele reactii de pe acest subiect, pe un forum de mamici. In mod negativ, m-au surprins. Alea d-acolo nu le citesc, sa nu ma stresez ca-s nule si nu conteaza. Si actiunea a fost tocmai pentru a se discuta pe tema asta, pentru a arata viitoarelor mamici ca "se poarta", deci a functionat.

editat sa corectez "oboseala"


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu nu am o problema cu alaptatul altui copil ci am o problema cu securitatea actului in sine. Una e banca de lapte unde presupun ca exista o procedure de testare etc,analize si alte alea si alta e sa aiba o mama dintr-un spital din Ro ceva lapte in excedent si hai sa hranim si alti bebelusi in jur. Cator persoane li s-au facut analize pe bune la internare, nu mai zic ca hiv de exemplu nu apare instantaneu in analiza.


Mergi la inceput