Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

deci imi e clar, dupa rugaciunea colectiva:)
bb3 este obsesia anului in familia voastra, doar ca este perceput foarte diferit de fiecare dintre cei 4 componenti. eu zic sa-l faceti ca sa scapati de idee:), asa nu se mai poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

holla :)

nu, biculet, nu m-ai suparat, nu ma supar asa usor; doar mi-am descarcat frustrarea si erai "la indemana" - . chestia e ca eu chiar am fost receptiva la sfaturile tale inca din timpul bebelusheniei copiilor - si am invatat multe despre dieta, doar ca atunci cand ele nu se aplica imi vine sa mor .
Asa, la modul general, cred ca am imbunatatit dieta familiei, asa ca

in lata ordine de idei, andrei foloseste mov (mult) si nu isi deseneaza nicodata familia impreuna - sa ii propun diseara, sa vad daca o sa vrea. ana deseneaza inca destul de abstract - cel mai mult ii plac spiralele - cele cu creta pe tabla ii reusesc de minune.

andrei are o particularitate la coloratul spatiilor - chiar si un spatiu clar delimitat, de ex un cerc, il "compartimenteaza" din culoare - daca are de colorat un cerc rosu, el coloreaza cu rosu si inca 2-3 culori (rosul e culoarea dominanta pe ansamblu). sau fetzele copiilor (in general le face bicolore).

ah, am fost in we la predeal - a fost super-nasol, nu m-am inteles deloc cu copiii, nu stiu ce combinatie astrala nashpa pluteste pe deasupra - ciudat e ca ieri cand am ajuns acasa ne-am linistit cu totii si ne-am inteles bine pana si azi cand i-am sculat cu noaptea-n cap sa mergem sa le fac analizele - a fost asa, un fel de 24 de ore de draci pe capul nostru...

hai ca va las,

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Virgil a fost cam dur/aspru cu Nati in ultima vreme dimineata cand cu plecatul la gradi.

Parca am mai povestit, partial: Nati a inceput gradinita f fericita pana cand dupa vreo saptamana a avut un incident cu niste baieti care au ras de ea, dintre care unul e fix simpatia ei, cel cu care a facut pereche la dansuri, etc. Dragut baiat.

A doua zi dimineata scandal maxim, n-a mai vrut sa mearga la gradi, noua nu ne-a spus motivul, apoi ne-a spus educatoarea, cert e ca Nati a fost foarte afectata de incident.
In urmatoarele zile a tinut-o tot asa, cu mofturi dimineata la plecarea la gradi.

Virgil pe de alta parte in ultima vreme a avut ceva presant la servici, a mai lucrat si pe acasa, si seara, si dimineata iar la laptop de la 7 la 7:30. El e responsabil cu Natalia dimineata, eu cu Silvia.

Eh, el deja fiind ocupat si stresat cu serviciul, cand vedea mofturi la Nati, nazuri, lipsa chef mancat, imbracat, spalat, isi pierdea repede rabdarea si o lua pe Nati tare (ton suparat, imbracat cu forta, de-astea). Ceea ce a dus la suparare, scandal maxim, plansete, rezultatele tinzand spre 0. De vreo 2 ori a trebuit sa facem schimb pe ultimii metri, sa o duca el pe Silvia si eu sa o calmez si sa o duc pe Nati la gradi.

Dar azi Nati s-a suparat cu Silvia la micul dejun si apoi a sarit la tati in brate sa planga si sa-si caute refugiu, deci inclin sa sper ca s-au impacat. Virgil in schimb a consolat-o si a negociat cu ea hainele pt gradinita, deci pare ca si-a schimbat atitudinea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda77

deci imi e clar, dupa rugaciunea colectiva:)
bb3 este obsesia anului in familia voastra, doar ca este perceput foarte diferit de fiecare dintre cei 4 componenti. eu zic sa-l faceti ca sa scapati de idee:), asa nu se mai poate

mama lui Nichita (09.12.2005)
Look who’s talking: Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

Calatoriile mele

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"



Bine zis!
Asta e ideea, trebuie sa luam o decizie: ori il facem, ori nu-l facem. Eu insami era sa renunt la idee, anul trecut voiam, anul asta nu asa tare, dar mi-a stat tot anul pe undeva pe creier, in background. E o obsesie, nici in car, nici in caruta.
Acum sunt pe cale sa iau o decizie (decizia despre ce vreau eu, nu decizia finala) si daca am luat in sinea mea decizia sa vad ce negociez cu restul familiei pt decizia finala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a... nu era mult de citit ...
oricum uitasem sa va zic - ca sa va dati cu parerea -

ana mea nu deseneaza copiii in burtica, dar are o joaca preferata "de-a elefantica cea mare si elefantica cea mica"
eu= elefantica cea mare , of course
ea = ecm
si tb sa ne bagam in pat, ea sta ghemuita sub patura lipita de mine, dup-aia da din mini si din picioare, eu dau patura la o parte sa-i zic ca "a venit doamna doctorsa te scoata din burtica" si ea iese de sub patura si incepe sa oracaie ca un bb pana o linisteste dna doctor (macar dna doctor e imaginara) - ma pune sa o "nasc" asa cam la 2 - 3 saptamani, cam de 7-8 ori pe tura.
Momentan nu ma preocupa cine stie-ce, mai ales ca a mai redus frecventa, dar ma gandeam...

a.. si legat de bb3, ai mei amandoi isi mai doresc o surioara - dar eu sunt din ce in ce mai convinsa ca la doi copii mi-am atins capacitatea maxima. (si apoi, daca o fi fratior )

acu chiar o sterg de pe-aici

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nati joaca jocuri din astea cu papusi-bebelusi pe care ii scoate din burtica.
Si noi, eu cu sora-mea ne mai doream o surioara cand eram mici. A zis taica-meu mai apoi (cand eram deja adulta) ca daca nu erau atat de in varsta ar mai fi facut.

Anais poate are si ea nostalgia bebeluseniei. "E magic" vorba lui Nati. Pot s-o contrazic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a :) acu am vazut ca car pietroaie dupa mine - diamantu' l-am primit ca am pus niste bijuterii la bazarul umanitar -

by the way, daca aveti chestii de dat si niste timp liber, merita sa le puneti la bazar - eu am scapat de o gramada de chestii asa (in we o sa pozez hainute de sezon). ce e mai bunut merge la bazar, ce e mai asa-si-asa merge la actiunile satesti. pana si pe ai mei copii am reusit sa-i faca sa accepte ca daca mai vor jucarii noi tb sa dam din cele vechi.


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neata!
LAvi am urmarit si eu subiectul postat de tine, dar cum n-aveam raspuns nu am intervenit. Ma intreb oare tu ai povestit cu Nati de ideea de bebe/ fratior/ surioara sau pur si simplu doar o coincidenta ca si tu si ea va ganditi la bebe ?

Ehe, deci Nati scoate bebele din burtica, ei bine la noi nu tine, missa stie dinainte ca eu sa fiu gravi pe unde iese bebele. Adica a fost ceva de genul: io povesteam: ....si deci bebe cand iese din burtica mamei .....dar am fost intrerupta: Maman, las ca stiu eu ca bebe nu iese prin burta! Nu va spun ca am fost socata si o intreb cu jumate de gura ( si rugandu-ma sa zica ca o sa il aduca Jesus sau mai stiu eu ce ). Ei nu, raspunsul direct a fost: Iese prin fund!!! ( aratand partea de jos a corpului). De fapt stia din filmul de animatie " A fost odata viata", sunt episoade despre partile corpului, microbi, boli, prezentate ludic, pe intelesul celor mici ( in forma de omuleti). Asa ca missa imi da lectii legate de inima, functiile inimii, si nastere. Astea 2 episoade sunt preferatele ei.
Aici un extras si sa imi spuneti mie daca nu se aude: Lavi, Lavi, Lavi : http://www.youtube.com/watch?v=fxdUEvuYE4E



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus, bb3 este de mult subiect de discutie la noi in familie. Nati vrea, Silvia nu (Silvia voia un frate, dar apoi si-a dat seama ca fratele ala nu ar fi direct mare ci bebelusi si apoi ar creste incet si tot timpul ar fi mult mai mic decat ea; si-ar fi dorit un frate cam de varsta ei), Virgil mai degraba nu, eu mai degraba da. Adica eu sufleteste da, rational imi dau seama ca nu e mai greu decat cu 2 .

Pe unde ies bebelusii stiu fetele, le-am explicat ca este o gaurica intre cele 2 funduri care nu e fund! Asa isi scoate si ea bebele, prin jos :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi pai poate de la discutiile pe care le aveti legat de bebe 3 vin si ideile de desen ale lui Nati? Zic si eu, dar in general vad lucrurile simple, nu prea le complic cu alte interpretari

Asa, si pt ca sunt acasa, nu pot sa ies ca am muncitorii pe cap, ce fac, a la Lavi, proiectez vacante :)) Cum anul asta in iarna nu mergem nicaieri, undeva departe, la soare cum ne doream, am gasit ceva ce imi face rau cu ochiul pt anul viitor:
http://www.wdisney.ca/forfait-croisiere-disney.php

De vina e Philippe ca mi-a povestit de un coleg de-al lui ce tocmai a plecat cu familia pt ....3 saptamani! De unde frate au copiii lui atata vacanta, in octombrie, nu stiu!

Mergi la inceput