Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La placinte, inainte
Alinush, si eu faceam ceva de genul acela. Poti incerca aceeasi formula, dar cu umplutura de mar si nuca. Yummie
Hai ca va fi bine si cu nasterea, esti intr-o tara ultra civilizata si asta conteaza.

Lavi, wow, tu chiar mai ai disponibilitate si chef pentru bb3! Eu, cum zicea si Coralia, am adunat la nopti nedormite .... Plus secaturirea tuturor energiilor. La serviciu de-abia acum ma simt mai in forma. Si oricum lucrez program restrans, altfel as lesina de oboseala.

Altfel, chiar ma gandeam si zilele trecute, parca imi pare rau ca Anuca n-are si ea un bebe cu care sa se joace, cum avea Cristi la varsta ei . La cat de lipicioasa si atenta e ea, cred ca l-ar putea creste singura .
Dar pentru asta stati linistite si nu ma luati in serios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Gata am mancat placinta, m-am certat cu miuncitorii acu ma duc la somn....pe cand voi nimic, nici o activitate vad!

Maria hmmmm suna bine umplutura nuci mere, dar ce ma fac ca alor mei nu le plac nucile

Io chiar te iau in serios si incep sa fac galerie de bb 3, ca doar e pacat ca Anuca ta sa nu se joace cu un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

coarpma scuzi daca am reusit sa te supar. . Nu asta a fost intentia mea. Am si eu idei putine si fixe.
Chiar nu stiu ce za sic atunci cu constipatia.
Pe pielea mea, eu stiu asa: ca de cite ori ma duc in Romania, o dau spre constipatie, iar cind vin aici, e veselie mare. Care e legatura... nu stiu... eu am tras concluzia mea, care poate fi adevarta doar pentru mine si pentru cei din jurul meu.
Eu am suferit toata copilaria de constipatie, de la 11 ani de cinda am avut operatie de apendicita pina cind am venit aici. Si tot asa mmincam iaurt si apoi castraveti murati si dulceata si nu se intimpla nimic. Dupa ce am venit aici si mi-am schimbat dieta, lucrurile s-au reglat. Deci, luindu-ma pe mine ca exemplu, mi-am permos sa dau sfaturi. Scuze inca o data. Mi-e clar ca nu toate povestile si organismele sint la fel.

[b]Lavi eu te inteleg perfect cu bb3. La fel e la mine cu bb2.Aici e destul de freceventa familia cu trei copii. Culmea e ca printre romani a inceput sa fie destul de populara moda. Nu in California, ca aici e viata scumpa, dar prin centrul AMericii, unde proprietatile sint ieftine si scoala publica buna, stiu mai multe familii de romani careu trei copii. Iar americanii au si spate, mai ales pe la religiosi. Eu zic ca daca ai bani si te intelegi bine cu sotul nu vad sa fie nici un motiv sa NU o faci.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Cu ce-am ramas eu dupa vreo 4 pagini de forum citite una dupa alta intr-o dupa-masa/seara de vineri dupa o saptamana epuizanta:
1. Mi-e complet strain conceptul de a plati intrarea la WC public!
2. Lavi ar trebui sa aiba deja bb3 pana la anu' pe vremea asta
3. Mi-e pofta de numa' de o placinta cu branza (de altfel placintele sunt slabiciunea mea ) si pacat ca sunt cam anti-talent la bucatarie...
Ma duc sa vad ce pot manca, sa-mi treaca pofta de placinta.

Mitza, Multi Ani fericiti, sper sa sarbatoresti frumos si rasfatat weekend-ul asta!

Corap, de unde provine diamantul de la profilul tau? Foloseste anti-depresie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mitza la multi ani! Ce mai faceti?

meems ai fost simpatica!

Am deschis un subiect la Cabinetul psi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156902
Daca va pricepeti sunt curioasa ce idei aveti.
Eu am niste idei de "amator", dar sunt foarte curioasa daca/ce raspund fetele profesioniste.
De fapt sunt curioasa daca e altceva decat cele 2 chestii posibile pe care le banuiesc eu.

Aoleu, aseara am stat pana la 2:30 sa citesc despre laparoscopie ginecologica; nu-mi mai trebuie ca sa zic asa, n-am dormit prea bine azi noapte.

Noki multam de idee, dar cred ca daca scap cu bine din operatie, adica nu am nimic grav, intrerup pastilele pt o perioada si mai vad intre timp. As putea aplica metoda calendarului, am folosit-o cu succes cand am conceput-o pe Silvia, si Dalina la fel cand l-a conceput pe Tudor. Au iesit copii reusiti as zice.

Of, nu e asta stilul meu, imi place sa iau o hotarare si sa actionez intocmai. Ideea e ca daca ma hotarasc la bb3 nu mai e timp de asteptat, nu vreau sa ma lungesc la infinit cu varsta si a mea si a si a fetelor, si a socrilor.

Punctul de vedere al lui Virgil e ca nu prea are chef sa o ia de la 0 cu alt bb, si daca ar fi sa mai avem unul i-ar placea sa-l avem la modul relaxat, sa ne bucuram de el, sa nu ne stresam. Adica atunci cand si daca avem apartament mai mare si bani garla.

Punctul meu de vedere e invers, mai bine facem noi intai bebeul, nu asteptam sa ne apropiem de 40 de ani si apoi daca vom fi stransi cu usa ne vom mobiliza pt un apartament mai mare. Pe termen scurt ne descurcam si aici. In privinta banilor nu ne scaldam in ei dar suntem OK, nu suntem noi obisnuiti cu luxul si nici nu visam la el. Deocamdata nu ar fi probleme financiare pt inca un copil in ograda, dar nu stii niciodata ce aduce ceasul, situatia se poate oricand strica, DF. Aceste probleme mi se par mici fata de bucuria inca unui zambet dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Lavi, da pe madame Dolto de ce n-o crezi cand spune ca la varste mici copiii exprima/pun in fapt inconstientul parintilor? Eu zic s-o crezi, ca e ditamai somitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:


La mine e destul de constient.

Eu ma gandeam ca poate exprima dorinta ei sa mai avem un bebelus sau poate nostalgia dupa perioada cand a fost ea in burta, pt ca eu am fost f fericita atunci si ea probabil a simtit asta si i-a fost bine. Ma intreb ce alte explicatiii pot fi, tu tocmai mi-ai dat una

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

intreab-o pe nati daca bebelusul din burta este chiar ea sau este alt bebelus. asta e important. daca nu e (esti) sigura pe raspuns, pune-o sa deseneze "familia" ei sau familia facand ceva activitati, ce vrea ea. apoi pune-o s-o deseneze doar pe mami. etc
interpretari:
1. daca bebelusul din burta femeii gravide nu e ea ci un oarecare bebelus si femeia insarcinata nu esti tu in niciun desen, atunci Nati este pur si simplu inaintea generatiei ei cu desenul. desenele in care apar lucruri nevizibile cu ochiul liber (fetusi in burta, ambele picioare vizibile atunci cand un om este calare pe un cal etc) sunt "normale" dupa varsta de 7-8 ani. de exemplu copiii autisti deseneaza inaintea generatiei lor, dar nu e cazul vostru. pur si simplu are o viziune mai matura asupra treburilor. la 7-8 ani le place sa deseneze ce nu e vizibil.

2. daca bebelusul este ea si insarcinata esti tu, atunci copilul in speta (nati) este putin blocata emotional la momentul in care se separa, demarcheaza, nu stiu cum sa zic, individualitatea. pe la 2 ani, psihologic, copiii incep sa oscileze intre independenta si nevoia de a cauta confort fizic la(dinspre) mama. la 2 ani nu au indemanarea sa deseneze asa ceva, dar copiii mai mari care inca se deseneaza pe ei in burta mamei au o problema emotionala.

3. daca tu esti femeia insarcinata si bebelusul nu este ea, nu stiu interpretarea, dar ma indoiesc ca este vorba de un viitor fratior/surioara pt ea. daca ar fi asa, tiparul ar aparea clar in desenele cu familia ei. deci revin la a-i solicita sa-si deseneze familia. solicita-i atunci cand e suparata, plange si solicita-i si cand e fericita. apoi observa si interpreteaza diferentele.
4. daca ea este bebelusul din burta si insarcinata NU esti tu, atunci e groasa treaba:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

pe subiectul cu interpretarea psihologica a desenelor copiilor sa va dau exemplu cum arata familia lui nichita desenata de el.

mama, tata, nichita. in aceasta ordine, tinandu-se de mana. nu lipsesc membre(maini, picioare), nasuri etc, ceea ce e bine si important. nu au dinti, ceea ce e important si bine. eu desenam numai dinti cand eram mica, stiu bine de ce...
langa nichita sta tata, nu mama. e tata mai important? nu este, deoarece in desen mama este cea mai mare, cea mai inalta, cel mai vesel colorata. mama e mai inalta decat tata in desen. deci mama e o figura mai importanta sau mai autoritara pentru el. sau capul familiei. tata si nichita se uita inainte, mama are capul intors spre ceilalti doi si zambeste. tata si nichita nu zambesc. mama e roz, tata e maro, nichita e rosu. ca nichita e rosu, asta nu-mi place, dar mai vedem cu evolueaza desenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda multumesc! la desenul cu scorafa nu pot sa o intreb ca e clar ca nu se aplica, adica sper :), o intreb data viitoare cand face un desen de-asta sau caut pe unul mai vechi.

----
Am pus-o acum sa deseneze familia, a inceput cu mine, m-a facut mare, cu pantofi cu fundite, mainile larg desfacute, toate degetele, parul rosu, zambet pana la urechi si apoi s-a facut pe ea, la mine in burta.
Iar in poza, eu zic: "Asta-i planul meu?" A repetat de nu stiu cate ori asta.

Si apoi zice: "am desenat cand eram eu in burtica". Acum o face pe Silvia si zice: "tu aveai 3 ani"

Culori vii, foarte frumoase. Linii puternice.

Pe Silvia o face cu spatele, se uita la bloc care e mic, in plan departat. Silvia e mare, cam cat mine. I-a facut si ei fundite la pantofi.

"Acum il fac pe tati". Pe tati il fac tot cu spatele, cu fata la bloc.
Soarele e in partea de sus, centru.

Am mai gasit si asta - e copie dintr-o carte, pare interesant:
http://www.scritube.com/sociologie/Testul-familiei21510101216.php

Mergi la inceput