Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus stop carnaciorilor!

Mai, eu vreau sa te incurajez cu nasterea naturala, important e sa ai un medic langa tine (sper ca nu va trebui sa nasti acasa, cu moasa dupa moda olandeza), exista un risc de ruptura uterina la n.n. dupa cezariana.
Daaar, in afara de acest risc, ai toate sansele sa iasa bine. Sunt destule mamici pe DC care au reusit asta. Nu te speria de nastere, gandeste-te ca e ceva foarte normal care trebuie sa mearga in principiu de la sine.

La mine ar fi 3 copii foarte dispersati ca varsta, dar la 3 apropiati n-as fi facut fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:


alinush, vad ca esti in forma!
eu o sa fac un tratat cu "teoria buzilor publice".
desigur o sa incepu cu gabi & copiii la gradina zoo - baneasa, bucuresti. wc ecologic (50/50 cm). gratis. gabi isi dorea... dilema -se inchide acolo - ce naiba face cu copiii? ii mai gaseste cand iese (a renuntat la idee, desigur)
bine, pb cu taticii cu fete pe la budele publice e arhicunoscuta - gabi are instructaj facut sa se duca cu ea la femei - nu si-a luat-o pana acum de la nimeni...

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap bravo lui Gabi, Virgil a gasit motiv sa se eschiveze de dus copiii la WC in public.

Alinus sa-ti fie de bine carnaciorul ca banuiesc ca intre timp i-ai venit de hac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:


Hi hi hi...ce activitate intensa!

Lavi, io zic asa: toate lucrurile pe lumea asta sunt date cu un scop anume si la un moment anume. Termina cu Ac-ul, fa interventia, dupa care nu te mai proteja prin pastile (evident, dupa ce trebe perioada de recuperare). Ce parere ai despre coitus intreruptus? Mie asta mi se pare o solutie in care intr-un fel lasi soarte sa hotarasca in locul tau ce si cum se intampla. Adica e clar ca nu are eficienta AC-ului ca mijloc contraceptiv, dar ofera totusi protectie in caz ca nu vrei batut in cuie bb3. Intre timp poti/putem sa convingem una bucata Virgil sa-si revizuiasca atitutinea - pun pariu ca e mult mai simplu decat pare - si gata, poc! parcuri si impins carucior! Sincer, io te sustin un milion la suta sa faci bb3. Daca nu tu, atunci cine???

Alinus- sa si tu send una bucata placinta pe adresa mea de mail!

Corpainooo- alooo, tanti cea joviala si mereu vesela! Unde sunteti?

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Corap, foarte tare faza cu buda!!!

Alinush, tinem pumnii sa fie totul bine cu nasterea!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

mey m-am enervat pe muncitori azi, dupa 5 saptamani de inghitit minciunile lor de daca nu nasc azi de nervi atunci sigur nasc dupa termen. Mama lor de papagali!

Asa ca mi s-a taiat de carnaciori, de placinta de tot, cred ca imi iau masina si ma duc sa ma plimb altfel nu stiu ce le fac! Presimt ca se lasa cu scandal!

Noki, placinta mea cu branza cred ca am ajuns sa o fac tot la 2 zile :)) Am mai scris si pe FB:))

Lavi nu nasc acasa of course, ci la spital, acu nu stiu daca o fi vreun doctor, ca se pare ca vin numai daca- i musai.

Ah sunt plina de draci! Ma scuzati, plec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu stiu daca te consoleaza, si eu eram pe ultima faza cu Nati in burtoi si cu mesteri mincinosi prin casa si nu prea, ca asta ma durea cel mai tare.
Asa-i majoritatea, cred ca nu-i califica in meserie daca nu-s mincinosi.

Bagi si aici o retetissima de placinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

LA MULTI ANI MITZA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Alinush nu stiu de ce ,dar eu cand eram insarcinata cu Cristian nu m/am gandit deloc cu frica la nastere,desi cu Andreea m/am chinuit 12 ore fara nici un ajutor(ma refer la epidurala sau orice alt anestezi ) si am nimerit si schimb de tura .Si poate asta a contribuit la nasterea usoara pe care am avut-o cu Cris...efectiv nici acum nu-mi vine sa cred ca se poate naste asa repede si cu niste dureri mai usoare decat unele de ciclu. .Nu te mai gandi la nastere in sine , ci la micuta pe care o vei tine la piept.

Lavi cu bb3 nu pot sa te consider decat supercurajoasa...eu una cred ca imi legam trompele daca faceam cezariana cu bb2.Si nu mi-ar fi frica deloc nici de sarcina,nici de nastere ca de noptile nedormite..de care nici acum nu am scapat Intr.un an de zile daca am adunat 10 nopti in care am dormit 5 ore legate e mult..desi nu cred ca am ajuns la recordul asta(de 10 nopti).Nu stiu cum i-am nimerit pe amandoi copii asa,dar ma consolez cu gandul ca ce a fost mai greu a trecut si tot sper ca se va indrepta si cu somnul odata si odata treaba...Mare noroc am avut si am in continuare cu maica-mea ca altfel cred ca era peste puterile mele de rezistenta si o luam razna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Na ca n-am mai plecat nicaieri ca am asteptat seful de lucrari sa ne explicam....si nici acum nu a venit. Asa ca tot am prestat placinta, e in cuptor. Si m-am mai si calmat intre timp.... doar cheful de a trage dintr-o tigare nu mi-a disparut ( si n-am mai fumat de vreo 8 ani!!

Coralia, ei bine la mine e invers, la Amalia nu am avut inainte nici o senzatie de frica sau stres, aveam un feeling ca o sa fie bine, chiar fain, nu stiu de ce. Si asa a fost, simplu, rapid, ceza decisa rapid cum visam eu, refacere asijderea, copil roz si mancacios. Ei bine aici simt ca doctorii astia nu te asculta deloc ci iti zic cum se face treaba la ei, nu ai ce sa comentezi, e asa, te doare, normal, toti nasc asa, asta e natura lucrurilor....si o sa treaca. Nu ma gandesc la nasterea in sine ci am un feeling de data asta opus celui cu Amalia. Poate si pt ca sunt intr-o tara straina cu mentalitate complet diferita de a mea. Nu stiu.

Lavi, imi inspir placinta de aic: http://www.lalena.ro/183-reteta-placinta-cu-branza-de-vaci-si-stafide.html , adaptez branza ca n-am de vaci, asa ca pun un amestec de cottage cheese cu branza dulce ( un fel de iaurt mai gros si cremos) , iar la final pun iaurt grecesc . Iar ca foi, ultimile dati am inlocuit foile de placinta clasice cu foi din grau ( din care se fac nems sau spring rolls). Deci nu ca sa o laud, dar mi se pare o nebunie ce imi iasa.... si as fi in stare sa mananc singura o tava fara sa o las sa se raceasca.

Noki te invit la placinteala dar sa vii inainte sa o scot din cuptor ca altfel nu garantez!

Mergi la inceput