Regasiri (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui bamboletta
Dbunny-cojite in cap nu prea a avut..f putine..Antonia a scapat de dermatita..la David incepe sa se extinda si pe corp are si in cap nici nu stiu ce sa mai fac de ce trebuia sa faca si el dermatita



Exoderma? tot ce noi am folosit de la marca A-derma (ducray) a fost exceptional. si in ultimul timp am aflat de Nivea, cutie aia metalica albatru inchis...pe care o stim de 25 de ani...ca ar fi buna buna pt zonele uscate!! eu am luat o cutiuta dar n-a mai fost nevoie...baie scurta scurta, fara burete, hainute de bumbac 100%...practicati? la antonia cu ce-a trecut?

maya mai un weekend si-ai scapat!!

miru e scumpa rau dar nici sora-sa nu-i mai prejos!



Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Maya

all





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita


Am facut AMANDINA !!
nereusita:)))
buna de aruncat,ce mai!
adica deloc deloc comestibila:)))))))
explozie,ca bocancii:))


oare ce-are explozia cu bocancii?? sa mor daca precepCe n-a iesit? crema? blatul? Acu 2-3 saptamani am gustat o crema f buna(si f usor de facut) insa cam moale. Trebe tinuta la frigi inainte de a se intinde pe blat ca sa se intareasca nitel). Bati tare niste frisca cu zahar. Apoi adaugi niscaiva nutela/nocilla moale, nu calda, doar inmoiata cateva secunde la microunde. Na aia da explozie! de calorii! dar e f buna!!

roxana de unde palaria mea scoti tu timp pt toate examenele, sedintele si dirigintele? imi place cat esti de integrata la scoala ne dai exemplu bun Mie sincer mi-e cam teama cand o sa trebuiasca sa-i explic gramatica limbii spaniole lui Dani...aaaah si tocmai am aflat ca aici copiii la 5 ani(adica anul viitor pt Dani) incep sa faca adunari si scaderi. Am ramas eu inapoiata mintal sau in Romania asta se intampla la sf. clasei I?? si daca copilul intra dupa ce-a implinit 7 ani la scoala...socoteste pe la 8 ani?, nu?

L-am inscris la atletism, de 2 ori pe saptamana, dupa masa de la 5 la 6. Si-am mai primit o revista cu alte optiuni care-mi surand fiindca centrul e in fata casei mele...teatru? engleza? pictura??...o ora jumate pe saptamana, dar nu ma decid unde sa-l bag...

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ank, am inceput deja sa ma simt mai bine. Si ce inseamna , mai exact, " materiale didactice" ? Rechizite parca nu i-ati dus, sau da? Deci 200 fara fondul clasei...., iar engleza 20/luna....mai ai putin si iei conducerea. ( nu de alta, dar chiar m-au suparat fetele astea cu 50lei/an...pai e corect???)

La noi a fost teatrul ieri,4 lei/caciula, Calin a venit extaziat tot....mi-a umplut capul cu Pinochio, mi-a zis ca au ras toti...ca a fost frumos....ne-a spus la sedinta ca vor veni din 2 in 2 saptamani...daca a fost asa frumos...sa mai vina!

Dbunny, eu ma bag peste copii cu temele, lectiile, jumulitul la nevoie( a copilului sau a caietului, dupa caz), iar la sedinte...tot eu, pe Marius il prinde mai greu, daca nu pot eu, si la Oana a fost de 2 ori de cand e la scoala asta, din clasa a II-a, ca nu cunoaste niciun parinte ( ultima data, anul trecut, s-a distrat :a stat in banca cu un tatic care a candidat la primarie din partea PSD, acum e senator, iar Marius avea un pix cu PD si o camasa portocalie ) La Ana in schimb...cunoaste nu numai parintii de la ea din clasa, ii stie si pe cei de la o clasa paralela, cu care fac ei inotul, ca el se ducea cu ea la bazin in general, iar acolo s-au imprietenit ca stateau la barfe.

A...am convins-o sa mearga la inot in continuare ca nu mai voia, ca tipa profesorul la ei si ca-i obliga sa faca bazine la greu, asa ca i-am zis ca voi vorbi cu el, e un tip de treaba, vreau sa-l rog s-o lase mai in legea ei, eu una sunt super multumita daca inoata cat sa stie ptr ea, nu ma intereseaza performanta ca nu-i cazul. Tot cu proful asta a facut si Oana, dar in particular, dupa cateva sedinte - vreo 6- inoata mai bine ca Ana, care a facut 1 an si jumatate....dar asta este, bine ca se descurca, nu se duce ca bolovanul la fundul apei, ca mine

Problema e ca va trebui sa se duca singura, cu autobuzul scolii, ne vom mai duce si noi dar mai rar, ca fiind si cu Calin...nu vreau sa-l vad prin bazinul ala asa, imbracat

Bambo, imi pare rau ptr dermatita aia, nu stiu mare lucru ca n-am avut treaba cu ea, sa treaca repede.

Maya , ai pregatit bagajul? Cat vei sta in spital? Cu cine o vei lasa pe Ana? Si nu uita, cumpara-i o jucarie, ceva de care sa stii ca va fi incantata si spune-i ca e de la surioara ei , va prinde bine. Tinem pumnii sa vii acasa repede cu bebe, v-ati hotarat la un nume pana la urma?

Aelita, incepe si tu cu prajituri mai usoare, apoi treci la creme si alte chestii mai complicate. De exemplu:
chec :
6 oua, un pachet de unt de 200 gr, 250 gr zahar si 200 gr faina, zahar vanilat , 1-2 linguri cacao, un varf de cutit de praf de copt

Se amesteca bine untul ,zaharul si praful de copt,apoi se adauga pe rand cate un galbenus ( toate 6). Se adauga faina in ploaie si la urma albusul batut spuma. Intr-un alt vas se pune o treime din compozitie si cacaoa si se omogenizeaza. Tava se tapeteaza cu ulei si faina sau mai simplu- cu hartie de copt si se toarna jumatate din compozitia ramasa alba, fara cacao, apoi cea cu cacao si la urma restul de compozitie alba. Cu un cutit se "taie" in zig-zag aluatul , fara sa se ajunga pana la fundul tavii( sa se amestece putin partea alba cu cea neagra). Se baga in cuptorul incalzit, la foc potrivit, aprox 40- 45 minute . ( eu il incerc cu o scobitoare, daca nu ramane aluat pe scobitoare, e gata). Atentie sa nu umpleti tava ca va creste si da afara. Cand e caldut, se scoate din tava si se pudreaza cu zahar farin amestecat cu zaharul vanilat.
Mie imi place ca nu este din acela inecacios, o colega a zis ca este bun dar cam scump....asta este....nu se poate si frumoasa si devreme acasa

Maine fac 3 ptr mine si 3 ptr verisoara-mea , asta dupa amiaza, dimineata vreau sa fac o placinta de mere si am luat mere dar am uitat sa iau foi,sa fac gen strudel, asa ca cine stie sa faca un blat ptr placinta de mere.....sa scrie aici, aveam reteta dar e pusa bine si mi-e lene sa caut. Mai vreau sa fac si curat , vreau sa si calc...eheheiiiii...multe fac eu maine

Dbunny, in Romania operatii cu scaderi si adunari pana la 10 se fac la gradinita, literele de tipar se invata tot la gradinita ( grupa pregatitoare), in clasa I fac deja ecuatii de genul : a+7=10, cat e "a"? si alte chestii ca te doare capul, mai bine nu-ti mai zic.
Eu cu matematica sunt tare, mi-a placut, am facut si pregatire la greu ptr facultate si chiar daca acum am mai uitat din ele, imi amintesc imediat daca imi arunc ochii pe un caiet sau carte. Si cu fizica stau binisor, aici Marius sta bine, dar cu romana sunt varza....am urat din tot sufletul meu comentariile, rezumatele, gramatica cu toate cazurile alea....asa ca fetele mele au noroc cu verisoara-mea, care-i profa de romana si mai imi e si vecina, deci la orice ora se pot duce s-o intrebe ( sa nu radeti daca si anul trecut, in clasa a II-a preferam s-o trimit pe Ana la ea decat sa-mi bat eu capul). Si a mai fost ceva care am urat mai mult ca romana: istoria, iar acum o urasc si mai mult ca am inceput s-o invat iarasi ( regimuri politice: regimul democratic, regimul liberal, regimul absolutist liberal....etc, deja imi vine sa vomit)

Gata, va las ca m-am enervat

Noapte buna, , ma duc sa vad pozele cu Miruna si Daria ca nu le-am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ROXANA,mie imi plac doar alea complicate chec stiu sa fac,dar nu imi place.sunt si cu mofturi,adica,dupa ce ca habar n-am
stiu sa fac si eu cateva chestii,dar unele nu le-am incercat niciodata,cum ar fi cozonaci,amandine..si cand le-am incercat,am dat cu eleCozonacul in primavara mi-a iesit pietori,ma scarma pe mine sa fac!

ANK,nu ca nu merge parola,nu mai stiu nici user,nici parola,nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Aelita, trimis pm. Sa spui daca a si ajuns

Cozonaci am facut o singura data, n-au iesit rau, dar nici extraordinari, dar au astia in Carrefour niste cozonaci buni....si mai am o cofetarie de la care iau...si mai buni.....asa ca ptr ce sa ma agit? Iar prima si prima varianta ramane cozonacii facuti de mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Se apropie ziua cea mare, stau cuminte pe aici. De vreo doua zile Ana tot insista sa ii dau pijamale ca ea doarme la gradi, asa ca ieri i le-am dat si culmea ca a dormit acolo vreo 2 ore si jumatate. A venit incantata acasa, insa mi-a zis ca i-a fost putin frig. Acum nu stiu, or se refera ca a fost asternutul rece cand a urcat in pat, ori nu inteleg, al meu zice ca nu era frig si erau si cu plapumioare inveliti. Insa a fost chin aseara ca era odihnita si nici gand de nani, plus azi-noapte a avut cosmar si vorbea numai in dodii. Ma tot gandeasc sa nu aibe legatura cu dormitul acolo, desi treaza imi spune ca a fost totul ok si ca ea mai doarme acolo. Mi-e tare mila de ea cand o sa ramana 3 zile fara mami, ea e f atasata de mine, ma pupa de ma albeste si declaratii peste declaratii, noaptea numai lipita sta de mine. Parca mi se rupe sufletul, azi noapte m-a luat si plansul, in special c-o las cu soacra si nu stiu cum se va comporta cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui bamboletta
Dbunny-cojite in cap nu prea a avut..f putine..Antonia a scapat de dermatita..la David incepe sa se extinda si pe corp are si in cap nici nu stiu ce sa mai fac de ce trebuia sa faca si el dermatita



Exoderma? tot ce noi am folosit de la marca A-derma (ducray) a fost exceptional. si in ultimul timp am aflat de Nivea, cutie aia metalica albatru inchis...pe care o stim de 25 de ani...ca ar fi buna buna pt zonele uscate!! eu am luat o cutiuta dar n-a mai fost nevoie...baie scurta scurta, fara burete, hainute de bumbac 100%...practicati? la antonia cu ce-a trecut?

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...


Folosim Avene Trixera plus apa termala tot Avene...la Antonia tot astea am folosit..dar am folosit si Aderma Exomega a fost buna..ma gandeam sa-i iau Mustela Stelatopia..tot pt piele atopica e..am vazut ca au si ulei pt pus in apa la baita..sau ar mai fi Oilatum tot ulei pt baita...nici nu stiu ce sa iau..acum e mai bine a inceput sa dispara roseata..a ramas pielea uscata
hainute numai de bumbac folosim..baita cu apa nu prea calda..fara burete


Bamboletta cu David(18 aug 2010) si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Bambo Ana a avut pe fata cand era mica, in dreptul urechii, era o pata marisoara, ce rau imi parea de ea cand o vedeam asa. Si a functionat pana la urma Mustela Stelatria ca doar p-asta o gasisem, si a disparut pur si simplu. Nici nu i-a mai aparut de atunci nimic de genul ala. Dar tot anul ala am tot cremuit-o de la Mustela, cand era frig cu crema pt protectie si hidratare, vara la fel etc. Incearca si tu, poate merge si la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:


spune-mi te rog cand te internezi? spre bucuresti cand pleci?
cu cine vei naste?

te pup

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Bambo Ana a avut pe fata cand era mica, in dreptul urechii, era o pata marisoara, ce rau imi parea de ea cand o vedeam asa. Si a functionat pana la urma Mustela Stelatria ca doar p-asta o gasisem, si a disparut pur si simplu. Nici nu i-a mai aparut de atunci nimic de genul ala. Dar tot anul ala am tot cremuit-o de la Mustela, cand era frig cu crema pt protectie si hidratare, vara la fel etc. Incearca si tu, poate merge si la voi.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana




Mergi la inceput