Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Binenteles ca m-am mai uitat dupa canita... cea de la dr Brown e la 45/35 ron!!! Mie mi se pare exagerat. Pai bea cu "firma" sau cu canita? Mi-am amintit la fel si cu biberoanele... Am mers sa ii cumpar niste biberoane, sa i le schimb pe cele pe care le avea. Si cele de la Avent, erau cam 33 ron!! Ce nai... da bea cu scrisul de pe ele? I-am luat la 20 de ron (vad ca scrie canpol babys pe ele) si sunt f bune. Irina vad ca papa bine, eu sunt multumita. Mie una mi se pare exagerat sa ii cumpar un lucru doar ca sunt de o marca mai comercializata (din cauza asta sunt si mai scumpe, nu totdeauna calitatea face diferenta cum am crezut)... daca se vede clar ca are ceva in plus, e mai de calitate, cumpar fara nicio retinere, daca nu, de ce sa arunc banii? Care si asa sunt cum sunt in ziua de azi. Iar m-am intins...

Denisaaaa ai mai gasit remediu la nervi? Am si eu nevoie!! Ma ajuti?

Am plecat ca bat campiii parloaga ai tariii!!

P.S. sa stiti ca sunt trista din cauza problemei, dar mai fac haz de necaz, sa ma incurajez singura, ca sotul m-a pus in fruntea listei ca i-am imbolnavit copilul!!

_

Mamica cu iepuras cuminte de sase luni

"Intr-o caverna se puteau citi aceste incizii pe pereti: 1+1=1 si, imediat dupa, 1-1=2. Nici chiar cei mari mari matematicieni nu au fost īn masura sa descifreze acest paradox; cu toate acestea, rezolvarea enigmei este una simpla. Este vorba despre aceeasi simplitate care permite oricaruia dintre noi sa se nasca. Lipsa aparenta a logicii dispare daca ne gāndim la procesul nasterii: mama cu copilul sau īn pāntece formeaza un tot si, imediat dupa nastere, mama si copilul devin doua fiinte distincte."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

ami, raluca de fapt ileana merci de raspuns cu canuta
denisa maya o foloseste des?

ami nu e vorba sa luam o cana sau biberon de marca, doar ca fiecare avem prioritati, de exemplu eu folosesc doar biberoane dr brown, cana probabil voi lua tot de la ei sau cea pusa de ileana , dar eu de exemplu nu as da banii pe cereale din alea de 13 euro pt ca eu nu cred personal ca.s mai cu mot decat cele de 3, asta ca exemplu nu e musai sa fie asa
depinde de fiecare ce consideram important

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Offf Ami chiar nu cred ca e cazul sa te invinovatesti, iar sotul cu atat mai putin ar trebui sa o faca. Din cate stiu circula un virus intestinal prin Moldova. Si cumnata si finuta mea au patit-o si la ei in sat mai toata lumea are probleme. Eu zic ca e tot un virus luat, iar la copii, iar la bebelusi cu precadere, se manifesta mai violent. Faza cu maternitatea nu o cred, totusi a trecut prea mult timp. Esti o mama SUPER pentru puiul tau si sunt convinsa ca daca spalatul sau carnea de pasare de curte ar fi problema, atunci jumatate din tara asta ar trebui sa fie bolnava. Cum crezi ca spala cei care nu au apa curenta? La fel ca noi? Nuuu, ma indoiesc. Asa ca nu te mai acuza, ca nu e cazul, zau.

Roxi eu am doua tipuri de canute, din nici una nu se omoara sa bea. Cea cu ciup de plastic, curge prea tare si se ineaca(chiar acum i-am dat si era asa comic cum scuipa apa ) si cea cu ciup din silicon curge prea greu si se enerveaza. El apa in genere nu prea bea, prefera ceaiul din biberon. SUnt tare scumpe canutele astea cu ciup de silicon, asa ca nu mai cumpar momentan, ca nu stiu exact cum curg si am aruncat deja destui bani. Multumim de aprecieri la ochisorii mei iubiti.



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

irene multumim de comentarii la poze
le vad greu ca nu prea ma uitam in dreapta :))

ah nu nu ami nu tre sa te invinovatesti nici tu nici sotul
tu esti cea mai buna mama pt copilul tau, nu lasa pe nimeni sa puna asa ceva la indoiala
eu asa ma consider cel putin, eu sunt cea mai buna pt ai mei si ei sunt cei mai buni si frumosi din lume pt mine

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Salutare natiune!

Noi am fost ieri la controlul lunar la pediatra, Ianis a luat 420 de gr luna asta, are 8020 gr, dr a zis ca a recuperat f bine, fiind cat un nou-nascut la termen cu grutate normala, statisticile indicand aceasta greutate pt un bebe de 8 luni. Mi-a dat idei de papa pt boboc, le pun, poate va mai inspirati: sos de rosii cu carnita si putin usturoi pus la fiert, ciulama din zeama de pasara cu carne - astea i le pot da cu mamaliguta, supa de pasare cu galusti - de fapt zdrente din gris cu ou faramitate in supa, sau supa cu taitei si normal si legume in ea, orez, gris sau taitei cu lapte, supa de rosii, budinci, compoturi. Am uitat sa o intreb de peste ... dar eu cred ca e ok si o sa incep sa ii dau, insa il mai las vreo saptamana ca sa nu ii bulversez papilele gustative cu atatea noutati, i le dau treptat ca-i timp destul.

In rest ea este f incantata de evolutia lui, va ziceam ca prematurii sunt consultati/analizati dupa varsta corectata, adica Ianis ar fi avut 6 luni si jumatate, dar motric este de 7 luni si jumatate si dr a zis ca este super ok ca a recuperat 1 luna

M-a intrebat daca reuseste sa se ridica in fund fara ajutorul meu, poate, se ridica in coate, se agata de ce poate, chiar si de pantaloni , in cazul in care nu putea mi-a zis ca mai mult de 2-3 min nu ar fi trebuit sa-l las sa stea in fundulet ca inseamna ca muschii si coloana nu-s pregatite sa-l sustina mai mult de atat, chiar daca are echilibru si se poate mentine.

Aaaa, sa nu uit, mi-a zis ca-i musai sa-i organizez un loc de joaca pe jos, peste covor sa pun o pilota/patura si sa-i dau 3-4 jucarii, astfel va invata sa se deplaseze, sa se fereasca de obstacole, sa realizeze ca daca se arunca pe burta/spate il va durea, sa mearga in 4 labe, etc ... chestii pe care nu le va invata daca il las in continuare sa se joace in pat.

Sper sa nu va plictisesc cu detaliile, dar intentia mea a fost aceea de a va impartasi cateva informatii, unora poate va vor fi utile

Roxana vise, taica vise, auzi China, sa te auda Dzeu !!!
Fata ti-am vazut pozele din tinerete, sunt superbe, iti statea f bine
In poza 2 esti fatala

Oana este mooooooooortaaaaaaaal Ericutzu', Doamne, nu mai pot de dragul lui

Niki dar nu vrea legume in nicio combinatie? pune si un pic de LP in compozitie, sau faina de orez, daca nu si nu, da-i pace 1 sapt macar si incearca iar, eu am observat de la Ianis ca isi schimba preferintele de la o saptamana la alta, deci poate sa ti le accepte f bine mai tarziu. Cat despre textura de care zice Roxana, are maaare dreptate, noi cand am fost la mare i-am dat primul borcanel care fiind ff fin l-a devorat, cand ne-am intors acasa i-am blenduit legumele mai mult si astfel a mancat f bine si piureul de legume

Ella cum fata sa imi inchid telefonul??? Hai ca ne vedem, am putin treaba miercuri dimi, dar banuiesc ca nu ajungeti la 10 dimineata, ne auzim la tel Mama, abia astept sa


ca sa nu ocup o pagina intreaga cu un singur mesaj trimit si revin mai pe seara la o barfa mica pe aici




Poze & www.youtube.com/user/andrastephanie#p/u" target="_blank"> Video

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Ami - eu nu cred ca ai vreo vina. Ce naiba sunt bacterii peste tot , nu sti de unde a luat una, daca a luat-o acum si nu in maternitate.
Pt sot eu zic sa vb cu briza sa te invete sutul in cur de la 11 metrii.
Nervii mai mi-au trecut dupa ce am dormit ieri o ora. Cred ca erau de la oboseala iar eu in loc sa dorm beau cafea....
babycapol sau cum ii zice au jucarii cu care mayei ii place sa se joace. mi se pare ok firma si au chestii destul de iftine.
De ce ai schimbat bibele? Eu ma gandesc sa le pastrez pe astea si pt bb2. Si tetinele le-am pus la pastrat. Desi sper totusi ca bb2 o sa se sincronizeze mai bine cu domnele milke

Roxana- eu Dr Browns am luat. E scumpa nimic de zis, dar curge cand trage din ea, am testat-o eu , cand nu trage nu curge si se poate juca.
Faza tare e ca atat de incantata este sa se joace cu ea incat bea un pic de apa si dupa acea trage apa in gura si o scuipa pe ea, iar mai trage iar o scuipa si uite asa se face fleasca.

Ella- am ras de rasul tau in filmuletul cu Geo.
Eu daca face figuri si vrea dat prin nu stiu ce sita ( pe care nu o am oricum) sau mai stiu eu ce, nu are decat sa manance lapte pana la un an.

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

Salut dragele mele!
Eu sunt ceva ocupata zilele acestea, dar v-am citit atunci cand am apucat.
Am citit ca avem iepurasi bolnaviori, sanatate lui Codrin, Sarei, Mariei si Irinei!
Ami, nu are sens sa te invinovatesti, nu ai facut-o premeditat, daca a luat microbul din alimente, se poate considera un accident nefericit. Dar este bine de stiut pt toate mamicile sa fie ceva mai precaute atunci cand prepara hrana bebeilor.
Denisa, pt petele alergice de orice fel, chiar si pt cele pe fond nervos, iti recomand Betaderm unguent, face minuni, in cateva ore dispar petele. Eu nu credeam pana l-am incercat si miracolul s-a produs, nici urma de alergie.
Ramy si toate fetele, atunci cand va ardeti, aplicati imediat albus de ou pe arsura, in 10 minute nici urma de arsura, sau de durere.
Roxana, arati senzational si sa nu mai zic ce bine iti sta cu ochii albastri! Wow!
Am vizionat toate pozele iepurasilor, ce frumuseti avem! Eu am lasat mesaje la toti iepurasii dragalasi, pt ca mi-au placut toti in egala masura!
Asteropipan, te astept aici ca sa-ti arat demararea noilor proiectelor, vei ramane uimita!
Nibi Niki, multumesc frumos pt pozele puse pe contul comun. Sa-i fie de bine increstinarea micutei tale cu ochii ca azurul cerului!
Multumesc fetelor pt mesajele frumoase la adresa Dianei.
Erina, cu placere, si tu ai o familie minunata.
Roxana si Oana, ma gandeam sa masuram genele lui Ivan si Eric, sa vedem cine are genele mai lungi.
Diana are si ea 4 dintisori, dar nu mi-a plans niciodata, ea doarme foarte bine noaptea. Si mai sunt si norocoasa ca accepta mancarea preparata de mine fara niciun fel de problema. In rest, este voioasa, vorbareata si sanatoasa! Doamne ajuta tuturor copiilor nostri!
Am observat ca jucaria preferata a Dianei este laptop-ul, cand il vede, ar sari pe taste! Zau! Curand voi pune un filmulet cu ea tastand la laptop, dar pe moment am pus un filmulet cu ea la pian. Filmuletul il puteti gasi la semnatura.

In final, consider ca toate fetele de pe acest forum sunt niste mame mai mult decat perfecte si spun asta, fiindca se poate citi clar pe chipul copiilor nostri! Deci faptele vorbesc, nu vorbele!

http://community.webshots.com/user/irenmir74?vhost=community

http://youtu.be/j7biu5x37zE - my little pianist

Irene

It's not how good you are, it how good you want to be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Roxana- ea ar folosi o foarte des. dar daca nu e cald afara nu vad rostul sa-i dau apa si nici chef sa o schimb toata ziua nu am.
Silvana bea apa in fiecare zi ?

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

denisa nu i-am mai dat apa de vreo 2 luni:)))
o sa-i dau mai des cand incepe sa manance

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

Am venit si noi inapoi din Romania cu un gust amar.
Ati reusit sa scrieti 9 capitole, pe care binenteles ca nu le-am citit.
Am pus cateva poze de la botez. Revin cand mai am timp.
Sunt ceva noutati?
va pup

Anca cu
Melina Isabel (28 Martie) si Lucas

Mergi la inceput