Trombofilia cauza a infertilitati 37

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Anda, Femibion 1 este Femibion 800. Eu cand l-am gasit, am scos B complex-ul dar am mentinut acidul folic de 5 mg (1/zi). Femibion-ul se ia 1 /zi. Asa a fost indicatia dr. Cred ca este prea mult 10 mg acifol /zi plus Femibion, dar nici sa renunti total la el si sa lasi doar ce e in Femibion nu cred ca e bine.
Ar fi foarte bine daca i-ai scrie d-nei dr.
Ma bucur ca sunteti bine si ca a iesit fain nunta!
Magduta cu placere!



11+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!


Floaredemac, multumesc mult de raspuns. I-am scris dnei doctor vineri seara dar inca nu mi-a raspuns si de aceea intrebam pe aici ca ma gandeam ca au mai fost situatii de genul acesta.O sa iau si eu acid folic de 5 mg si Femibion/zi pana vad ce zice dna doctor.Complexul cu B e acela de Magneziu cu B6 ca si eu iau din acela?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Anda, nu avea Magneziu, doar B-uri plus acidul folic (tot un B si el, dar in alte produse de acest fel nu era inclus). Sunt f multe variante de B Complex, dar asta cu acid folic mi s-a parut lamomentul respectiv cea mai indicata in cazul nostru



11+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

dragelor am toto citit pentru ca se apropie vremea Dublu testului si am gasit la Geneticlab un pachet si anume : dublutest + ipoacuzie fetala+ fibroza chistica =400 lei. la asta se mai adauga ecografia mofofetala are e in jur de 300 lei la clinicile unde lucreaza dr meu. as vrea sa le fac pe toate ca mai bine stau linistita, tocmai am aflat de o cunostinta de 31 ani care a nascut o fetita cu sindrom Down. a aflat abia la nastere, se pare ca a facut analizele la Giulesti dar acolo se folosesc aceleasi kituri pentru mai multe paciente si poti avea rezultate false negative. eu zic ca nu-i de joaca si mai bine dam acum niste bani pe analize ca dupa nastere sa fim linistite.
Voi unde ati facut Dublu testul si la cate saptamani?

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

anna - ma gandeam la calugaritele care nu au niciun copil, n-au facut sex si totusi nu-mi par deloc inutile...desigur stiu ce simti. Eu iau serios in calcul o viata fara copii, dar am un sot incredibil care imi zice la 2-3 zile ceva de genul: iti amintesti cand numarai basculantele de pamant cand sapam beciul la bar? Sau cand ridicam etajul la bar? sau cand am luat nustiu-ce-masina, sau cand ne-am apucat de casuta, sau cand am venit cu primul salariu sa-i fac cinste, sau...si mereu imi spune ca toate astea le-am facut pentru ca suntem impreuna. Adica reusitele "noastre" nu sunt ale "mele" sau ale "lui", caci nimic n-ar fi fost la fel daca nu ne-am fi sustinut. Eu sunt mandra de toate astea. E drept ca uneori vin daramata de munca acasa, sau mai lucrez si acasa, dar inutila nu m-am simtit niciodata, incompleta, da, insa nu inutila. Iar partea ce-mi lipseste o umplu cu animale adunate de pe strada...o fi si asta un semn de scranteala

...cu Biserica, eu cred in Dumnezeu in felul meu, am 4 prieteni care-s preoti (am ramas prieteni din facultate) si ei ma "ajuta" cand am vreo problema. E o parte a forumului cu rugaciuni pentru copii sanatosi (cred ca asa se numeste). Ei bine, le respect si le invidiez pe toate cele care scriu acolo, dar efectiv sunt convinsa ca nu pot fi niciodata asa. Chiar imi pare rau uneori, dar nu pot.

Denisa - bun capucino

Felix - daca e fetita, ii dai nume de floare?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

floricica - tu ai 11 saptamani? Mai femeie, pai unde a zburat timpul? Gata, treci si tu de cosmarul celor 12 saptamani si astepti sa vezi daca va fi fetita. Incredibil! Felicitari!

P.S. Mi-ar placea sa aiba toate fetele gravide la semnatura sarcina si saptamanile...asa stim si noi care cum da de baut pentru aparitia pruncului pe lume...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anna, probabil ca starile astea le ai fiindca ai pierdut doua sarcini la interval scurt, plus ca prima sarcina era mare...
Ai nevoie de timp ca sa accepti pierderile si incet, incet ai sa te simti mai bine si o sa iti dispara sentimentul asta de inutiliate.
Si eu am momente in care ma simt cumplit si ma intreb de ce...Dar sunt constienta ca nu pot schimba nimic si ca altceva/altcineva a decis soarta bebelusului meu si nu am cum sa ma opun.
Din pacate, eu nu sunt o persoana prea religioasa (spun "din pacate", fiindca daca as fi, poate as putea sa trec mai uosr peste pierdere). Sotul meu este si mai putin religios decat mine si cand il intreb: "Oare unde o fi Albert (bebele pierdut)? O fi ingeras?", el imi raspunde ca nu crede in asa ceva si ca Albert este sigur intr-un singur loc: in inimile noastre. Atat.

Sigur ca imi doresc enorm sa fiu mama unui copil sanatos, dar totodata sunt constienta ca altcineva "face cartile", nu eu...Si ceea ce mi s-a intamplat e dovada clara: FIV1 reusit la 34 de ani jumate, sarcina fara probleme, iar in sapt 22 de sarcina sa aflam ca bebe nu are o parte din creier...
Asta nu inseamna ca am sa renunt la visul meu, ci doar ca o sa fiu mai rezervata in privinta sperantelor ce mi le fac pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Da, sunt constienta ca nu pot schimba cu nimic ceea ce s-a intamplat, trebuie doar sa ma impac cu situatia, sa-i dau timpului timp si sa astept sa mi se vindece ranile sufletesti.Nici eu nu sunt o persoana religioasa, parintii nu sunt , asa ca nici eu nu am mers prea mult la biserica, dar uneori , ajuta si asta si te linistete, de fapt , cred ca trebuie sa incercam orice care ne da un pic de pace si care simtitm noi ca ne face bine.
Stiu ca o femeie are mai multe roluri in viata, dar cel mai important e cel de a da viata , aici inca mai am de lucrat, probabail acum e momentul sa ma dedic putin sotului si de ce nu, carierei.
Am norocul sa fiu inconjurata de oameni deosebiti care ma ajuta si ma sustin, chiar si soacra mea e un ajutor pretios in clipele astea, de fapt cred ca pentru mine orice vorba buna e ca o mangaiere si ma ajuta acum.
Nu vreau sa ma gandesc la ce va urma , o sa am grija sa traiesc mai mult in prezent, iar planurile de viitor o sa le las pentru mai tarziu.O sa mai copilaresc putin , daca se poate spune asa la 28 anisi ce va fi , va fi, dar va fi mai incolo.
Gata ,pupici, ma duc ca iar m-am intins!

Mama unui ingeras din ceruri...
MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Brotacel, interesante acele teste. Din pacate eu nu am acces la ele, dar nici nu pot spune ca as dori neaparat. Eu voi face dublul test la synevo si la inca un laborator micut (la asta merg la recomandarea unuia dintre medici, cred ca are si el acolo un procent dar nu am cum sa il refuz, iar pt linistea mea merg si la synevo). Tocmai am sunat la ei si uite ce am aflat:
Medicul trebuie sa faca o hartie in care sa scrie datele despre mama, ultima menstruatie, translucenta nucala, CRL si saptamana de sarcina. La aceasta hartie atasezi si ecografia care trebuie sa fie din aceeasi zi sau cu maxim o zi in urma.
In principiu, medicii stiu lucrurile astea dar daca e cazul ii poti spune tu ce si cum.
Asa ca eu fac miercuri seara eco si joi dimineata fug la test la Brasov, apoi luni iar eco si imediat testul. Bineinteles, ecografiile sunt facute de medici diferiti, ei nu stiu ca merg la amandoi. De fapt merg la trei, dar aluia ii arat unul dintre teste, ca doar n-oi mai face inca unul!

Aristica, am vrut sa scriu mai multe dar ma limitez la atat:



11+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Mai Anna, tu nici nu ai schimbat prefixul??? Esti tot cu 2 in fata?? Oaaau.... pai mai ai timp, iubito! Noi, "babele", ce sa mai zicem?! Eu la 28 de ani abia m-am maritat!!! Faceti-va niste concedii frumoase, linistite, bucurati-va unul de altul si de ce ati realizat pana acum, si sa vezi tu ce prunci frumosi si sanatosi o sa apara!!!
Nu vreau sa minimalizez suferinta ta, a voastra, vreau doar sa te incurajez din nou.



11+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anna ufff ce te mai inteleg Eu am pierdut o sarcina la 6 saptamini, nici inimioara nu am auzit-o si ma doare si in ziua de azi, dar tu la atitea saptamini.... Nu cred ca inutila este cuvantul, poate mai degraba incompleta asa cum spunea aici o fata draga.
sa va zic o prostioara de a mea: acum doi ani cam pe vremea asta asa ma rugam eu la Dumnezeu sa imi arate cumva , sa imi dea un semn ca voi reusi sa ramin insarcinata la un moment dat ( eram ingrozita de faptul ca nu voi reusi sa ramin gravida). si cum tot ma rugam eu si aveam eu propriile mele discutii cu Cel de Sus un gand urat imi venea in minte, sa ramin gravida chiar de ar fi sa pierd sarcina acum, dar asa voi stii ce pot ramine si voi avea rabdarea sa astept momentul meu. Si la mai putin de doua trei luni exact asa s=a intimplat si am simtit o durere cum nu o simtisem vreodata, a fost un moment crunt pt mine. Recunosc ca m-am simtit f vinovata pentru gandurile mele si inca imi aduc aminte cu durere de acele ganduri .

Balanta eu sunt sigura ca ingerasul vostru are cel mai frumos si cald loc in sufletele voastre. Te pup cu drag

Mergi la inceput