Prietene la bine si la greu - 56

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata si de la noi..

laurix spor la cumparaturi...incet incet e gata casuta si va mutati
Eu am 2 nopti consecutive integral dormite , ca a dormit mama cu ei, asa ca abordez cu forte proaspete zilele astea in care suntem singuri.
Eva s-a trezit azi la 9 ,si,contrar tuturor asteptarilor,a adormit iar la 10.30, odata cu Dragos,dupa masa de fructe.Asa ca ,mancarea de praz se face in cuptor iar eu stau dichisita si astept trezirea lor sa o taiem afara.

Am si eu un model de sosetute antiderapante,dar stau mai mult in gura Evei decat in picioare (partea ok e ca ea nu se ridica in picioare deocamdata), Dragos le scoate doar uneori , daca nu rezolva Eva si sosetele lui. Eva a reusit sa-si traga din picioare cand eram afara si acei mocasini(doar unul),nu stiu cum a facut, dar toata plimbarea a tras de el,nu a fost chip sa o fac sa ii lase.

Muci cam au si ei,sunt un pic infundati dar nu ma lasa sa intervin nici cu ser,nici cu spray...de aspirator nici vorba...cum ma vad cu fiola/sprayul o ia la fuga in 4x4vsau se zbat si plang...solutii???

Ma duc sa fac o inspectie la cuptor si dormitor

O zi buna tuturor





Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Gabitza, la tine e super misto ca nu alaptezi, de poti ceda schimbul de noapte usor! Ashea da boierie, da noi astealalte cu tatzili...tre sa facem planton pe langa fomiciosi noaptea
Deci de azi pana luni esti singura acas cu tancii?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Andre am inteles. totusi 38.2 n e inca la limita. cum a trecut noaptea?
O sa incerc sa vad cu sosetele... pe alea obisnuite si le smulge doar cand nu are cu ce se juca si se plictiseste

Crissa bine ai trecut pe aici . Am avut si eu la Iulian opincute de alea doar ca pt 0-6 luni, cand nu avea ce face cu ele dar chiar sunt o idee buna ca sunt f greu de scos din picioare.

Floricik merci, da, ala e cel mai apropiat Miniblue

Dana f faine pozele! (Iulian nu a cazut ca a alunecat, ci ca s-a dezechilibrat si nu am apucat sa-l prind, dar oricum sosetele antiderapante vor rezolva parte din problema.)



Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

nu m-am exprimat eu corect ieri: am fost la salon eu cu Santiago si mami de Lila. Noi 2 ne-am facut manichiura+pedichiura+spalat par+coafat. Mami de Lila avea tunsoare f misto (noua pt mine ca n-am vazut-o de mult) care a devenit si ai misto dupa coafare (bine ca emoticon cu bruneta nu au astia )

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

pana duminica spre seara, doar

La masa de ieri de la 18 au avut deja clasicul iaurt Muller cu cereale, de data asta de la Humana. Pentru ca Eva papa, dar cam fara convingere ,mai mult nu,iar Dragos refuza sistematic, am incercat iaurtul simplu la Dragos...parca incepea sa pape.Ca sa ma conving ca, cerealele sunt problema,i-am alternat iaurtul simplu cu amestecul ...imediat a scuipat amestecul. Deci,ar fi trebuit sa-mi fie clar ca nu bun cerealele....dar, a inceput sa nu mai vrea nici iaurtul simplu (cred ca se gandea ca e cu cereale, zic eu). Asa ca m-am gandit sa ii fac o portie de cereale cu lapte sa ii dau cu lingurita.
Cand i-am dat prima lingurita,s-a pus pe un plans de ziceai ca il taie cineva, si-a facut si sila...si plans+icnit a rezultat voma,care ii iesea si pe gura si pe nas ....bietul copil asa se speriase ca nu putea respira,eu la fel...s-a linistit intr-un final.
Acum am si eu o intrebare,cum trebuie procedat,tinut copilul,ajutat cumva in astfel de cazuri ca sa nu se sufoce si sa nu se sperie mai ales?

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

Pupici celor care v-ati gandit la noi.
Noi suntem.... binisor. Nici nu stiu de unde sa incep... ca parca e cu liniuta treaba:
-a murit bunica ( mama tatalui meu) si maine e inmormantarea.
- a plecat tati de Mihnea la Paris
- noi suntem singuri singurei si tristi ( ca di buni de Mihnea-alias mama mea - e plecata sa o ajute pe sora lui tata cu tot ce e nevoie... d'alea triste)
- Mihnea e mucios si tusicios ( dar sper eu ca suntem pe drumul cel bun)

apoi as mai adauga ca netul imi joaca feste, ca leptopul e plecat la paris si scriu din camera in care doarme Mihnea, ca zilele trecute mi-a fost rau de nu putem respira de ceva dureri sub coaste, si.. sii)

-peste toate fina mea, insarcinata, si-a depistat o hepatita B (Lumi , AJUTOR!!) si a facut si o hemoragie acum 3 seri. In Tarile astea occidentale si moderne.. si... in primul trimestru de sarcina nu te ajuta cu nimic nimic... te lasa sa pierzi sarcina... si sa vina alta... cred eu ca din principii economice... ca nu e productiv pentru stat sa stai la pat toata sarcina... asa ca mai bine o pierzi.

- si mai sunt si trista ca sora mea nu-si gaseste o chirie ok in Bucuresti

In concluzie sunt intr-o stare NEPRIETENOASA!!

Pup toata lumea... si revin...


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Dana...super poze cu Davidelul cel frumos si zambacios...si pisicoanta

Fain tare acolo la voi...si verde totul ..

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

mucosii inca dorm...presimt o dupa-amiaza plina de jocuri si concursuri cine stie pe la cat adorm la amiaza, asta daca se mai intampla cumva... trebuies a-i obosesc bine


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Gabi, cand se mai ineaca trebuie sa il bati pe spate si sa-l apleci in fata sa nu se sufoce cu voma, daca se inteteste treaba il iei in brate si il tii aplecat cu fata in jos cumva (asa cum ai sta tu de exemplu daca ti-ar veni sa vomiti).
Emi al meu a capatat un obicei, a vazut ca fac o fata speriata cand se ineaca si ii vine sa vomite, si de cand a observat asta speculeaza: cand se satura si nu mai vrea sa manance imita sunetul ala ca si cum i-ar veni sa vomite... si chiar se forteaza cumva...
Nu stiu, poate lui Dragos nu-i plac acele cereale, sau poate ii place iaurtul simplu. Incearca sa-i dai putin de tot pe varful linguritei si dupa ce se obisnuieste cu "textura" sa-i dai mai mult. Lasa-l sa guste mai intai.

Ca amuzament; i-am observat ieri in timp ce se jucau. Dragos furase biberonul cu apa si se juca cu el, Emi care e ca un vultur de obicei, vine gramada pe el sa i-l ia... Dragos vede si il fenteaza, se intoarce cu biberon cu tot la 180 grade... am crezut ca mor de ras cand am vazut reactia lui Emi: cu un rasfat teribil, s-a trantit la pamant si s-a tavalit tipand... apoi iar a incercat... aceeasi faza repetir... la fel, tavalit... urlat... 2 secunde ca dupa aia a uitat si s-a dus la alta jucarie.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Pe spate l-am batut si eu si l-am tinut si aplecat
La noi Eva e caracterul domInant,ea are in permanenta nevoie de jucaria din mana lui Dragos si se duce si o ia,trage pana o obtine...uneori Dragos cedeaza din prima, alteori plange un pic...cert e ca Eva, daca nu obtine ce vrea, si asta repede...urla.
Cand suntem afara ea suge mereu la 2 suzete,indiferent unde o prind pe a lui Dragos, se cocoseaza peste el si suge, iar pe a ei o tine in mana ,nu-i da drumul.
Ieri mergeau in trenulet unul dupa altul si Eva il tot musca de fund pe Dragos,asta s-a enervat la un moment dat si s-a intors la ea ,o luat-o de body si a impins-o...am fost mandra ca a ripostat in sfarsit,ca nu a fost tot mamaliga, dar maniera parca nu mi-a placut...sunt mici acum , sper sa corectam relele deprinderi la timp

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput