FIV la Sibiu (17)

FIV la Sibiu (17) | Autor: Fiv_Sb

Link direct la acest mesaj


Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu







cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13 cap.14 cap.15 cap.16





Polisano Sibiu



http://fertilizare-polisano.ro/


date de contact:

-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
-E-mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:
-prima consultatie 80 ron
-FIV z1-3 -6.798 ron
-FIV z4-5 -7.662 ron
-ICSI z1-3 -8.078 ron
-ICSI z4-5 -8.942 ron
-IA 1.060 ron
-IA donator 1.920 ron
-ET dupa dezghetare 1.280 ron
(preturile nu includ medicatia si analizele necesare)
-spermograma 100 ron
-inghetare embrioni si conservare pt fiecare an 960 ron
-inghetare sperma si conservare pt fiecare an 960 ron
-pentru cei interesati care sufera de infertilitate masculina ,clinica Polisano lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx




Analize necesare :

Pt fiv :
Lista de analize Polisano Sibiu

Analize pt doamna
1.Analize generale
grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR
2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:
Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH ,Testosteron(dar dr cind mi-a dat lista testosteronul a zis sa nu-l mai fac)
3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma

Analize pt sot/partener:
-Spermograma
-Spermocultura

Analize pt ambii parteneri:
-VDRL
-Serologie HIV
-Atg HBs
-Atc anti-VHC
(pt cele care fac cu donator, pt sot nu e nevoie de nici o analiza)




necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG,Rubeola
-histeroscopie




Pt inseminare:
1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:
-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH
2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma
3.Histerosalpingografie(HSG)




link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs&feature=related" target="_blank">Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)
www.mediakompass.ro/medical/2009/04/obstetrica-ginecologia-nr4-octombrie-decembrie-2008-pag219-223.pdf br / " target="_blank">Studiul blastocistilor Polisano Sibiu
www.marilynglenville.com/infertility.htm" target="_blank">Cum pregatim organismul inainte de FIV
www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Calculator sarcina FIV
Site cu farmacii din Ro






Aspirante



Anelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.
Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stinga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am încercat cu stimulare, dar fara raspuns...Fiv 1 cu dr Mutuliga,nereusit.
misspii/maria, endometrioza,ovar dreapta 25%, uter mic,sotul ok.Dar momentan mai sunt sub tratament - fac 6 injectii de diphereline si dupa aceea ...dr Mutuliga.
simonete,39 ani,acu'2 ani,fix in timpul asta ,in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ,4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV .
monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe)urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpinx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV feb 2010 ,nereusit,punctie pt hidrosalpinx in mai 2010,FET nereusit,toate cu dr Ispasoiu.
hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila, urmeaza IA cu dr. Ispasoiu.
rodicutza32,1IA cu dr Chicea ,nereusita.
gabri-ela,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,urmeaza FET.
llary, 3IA nereusite ,1 cu dr Chicea ,2 cu dr Ispasoiu.
gabi ducu,1 FIV nereusit,dr Chicea.
dordemunte,37 ani,FSH=16,6,prolactina marita,uter arcuat,dr Ispasoiu.
anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,a-2-a sarcina naturala ,dar din pacate oprita din evolutie...urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
daria08,FIV intrerupt, dr Chicea.
daria76,1FIV + 1FET nereusit,dr Ispasoiu.
ciuripica, sindrom de ovare micropolichistice, anul trecut in aprilie am facut o laparoscopie pt drilling ovarian, IA in decembrie ,nereusita ,IA 2 dr Chicea ,nereusita,urmeaza IA 3 cu dr Ispasoiu.
may06,urmeaza FIV+ICSI,dr Mutuliga.
curajoasa,dr...
iaura 21,36ani,6 IA,din care 1IA cu dr Ispasoiu, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,urmeaza FET.
liana_stoia, 36 de ani,infertilitate inexplicabila,2IA la Cluj cu dr. Micu,nereusite,1IA la Sibiu cu dr Ispasoiu,nereusita,urmeaza IA 4 cu dr Ispasoiu.
raisa75,4IA nereusite,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,urmeaza FET.
Michelle99,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit.
ionecoman,sterilitate primara de cauza tubulara,m-am operat- practic mi-a legat o trompa, iar pe cealalta mi-a facut salpingotomie larga, urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
Ivanovamma,dr Ispasoiu
camry_na
MariaIrina28,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit,urmeaza FET
deeva73,3IA nereusite,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
oana cnt,FIV 1 +FET cu dr Chicea nereusite,urmeaza FIV 2 cu dr Ispasoiu.
lola77,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
miki_74,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
nichi,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
crudiutalida,urmeaza FIV 1 cu dr Ispasoiu.




Gravidutze si mamici
Cele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi, aspirantele

iuca,34 ani,1IA cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.
diana 77,FIV cu dr Ispasoiu august 2008,reusit.
Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu,acum mamica de Alexandra si Alexandru.
danaisa20,32ani, 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) FIV 1 nereusit, cu dr Ispasoiu, FET cu dr Ispasoiu, reusit!
yarrina, 27 ani, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, FIV 1 cu dr Ispasoiu , reusit!
Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA dr Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74; FIV 1 cu dr Chicea,reusit!
Cristina 12,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
florentina_a,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
persi, 26 de ani,trei extauterine,FIV 1 reusit cu dr Chicea!
alessia29,FIV1 cu dr Ispasoiu,reusit!
alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, FIV 1 cu dr. Ispasoiu,reusit!
oria77,FSH mare, FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
bonsai, IA 1 cu dr Chicea,reusita!




lista ramine deschisa pt completare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Aha, deci pe mine ma trimiteti prima! Da ce-s eu, mielul de sacrificiu?! Lasand gluma, ne luam si internetul la noi plus fiecare cu laptop-ul lui, nu cumva sa raman eu fara fetele mele ca altfel al meu sot va suporta rigorile legii femeii proaspat insarcinate!

Noi am aranjat la pensiunea chiar din spatele clinicii, am luat apartamentul - cu discount ce-i drept - ca nu aveau altceva, sper sa nu fie reclama... Nu pare luxul de pe lume dar e decent si am unde sa imi tin puii la caldurica si nici nu vroiam sa bantui prea mult dupa embriotransfer! Tare greu sa fii mamica, deja mi-e dor de ei...

Oana, multa bafta la numarat, sper dolofanii tai sa fie toti premianti!

Monaramona, sa fii sigura ca voi scrie tot ce "ma paste" pe acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cnt spune:

Draga Oria, ai atitudine de graviduta si mama in devenire, asa ca asta e, iti iei bebeii acasa si ii cresti, n-ai ce face!

Monaramona, tin pumnii, luni sa fie!

Si sper ca maine si ai mei foliculi sa fie grasunei, ca m-am intepat destul pana acum... Presimt si eu o punctie asa, pe week-end.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

asa sa fie oana sa fie grasunei..eu plec acasa la 4-5 ore dupa FET ..nu stau acolo sper sa nu ii zdruncin prea tare cu drumurile noastre pline de gauri dar treb sa stau langa baiat ca abea a inceput clasa a 7 a si s-au mai schimbat profesorii
oria treb sa imi scri tot ca daca nu..sa stiu si eu cum e..ca am uitat de atata timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

salutari fete dragi!!!
oria,iti doresc multa,multa bafta maine sisa dea dd sa fie lipiciosi bb tai si sa ramana cu tine 9 luni.
multa bafta si pentru mona,oana,gabriela,misspi,bonsai(scuze daca am uitat pe careva)si restul fetelor in focuri.
tuturor!!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

persi ..ce mai faci? cum mai esti ca nu am mai vb de mult..ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lola77 spune:

Buna, fetelor , va citesc mai mult dar abia acum am reusit sa imi fac cont...

si eu urmeaza sa fac fiv cu dr. I..maine fac diphereline-ul...

problema noastra sunt gigeii, am demarat discutiile cu o dr. din bucuresti, dar mai mult ne-a alungat decat ne-a convins sa facem fiv...de cand l-am cunoscut pe dr I, sotul meu e mult mai entuziast si increzator in reusita, eu incerc sa imi adun curajul de unde pot, inclusiv din mesajele voastre.

va tin pumnii tuturor si va rog in avans sa ma ajutati si sa ma iertati daca va voi stresa cu intrebarile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lola77 spune:

Eu sunt din Bucuresti..puteti va rog sa imi spuneti cam cate zile ar trebui sa dureze stimularea?

dr I ne-a zis sa ajungem din z8 de stimulare la sibiu si stau pana extrage outele din cos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lola77 spune:

Oria, iti tin pumnii sa iasa cu ochisori!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lola77 spune:

Pentru stimulare eu am primit schema de tratam cu Gonal 225 ui..ma puteti ajuta va rog cu informatii despre ce ar trebui sa ma feresc? am tot citit ca unele fete nu mancau sarat in perioada de stimulare, dar dr.I nu m-a avertizat.....

va multumesc si scuze ca va stresez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lola77 spune:

nu este nimeni aici?!?!

Mergi la inceput