Licurici de ianuarie-februarie 2009 (119)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna dimineata,
Vin si eu sa va salut si sa va spun ca mi-a fost dor de voi.

Felicitari Cami pentru samburelul din burtica.
Imbratisari calde pentru Cristi.
Ledi, si pe tine te imbratisez. Mai, da' io zic ca si voi adultii aveti o imunitate slaba. Eu n-am mai racit de nu stiu cand, dar pe tine te tot aud cu cate o raceala.
Miere, ma bucur ca Aidan a trecut cu bine peste operatie si ca a inregistrat progrese. Sigur de acum incolo racelile vor fi din ce in ce mai putine.
Bee, sanatate multa. Sunt sigura ca vei putea sa ii mai faci Alexiei un fratior sau o surioara.
Naty, sper sa va imprieteniti curand cu Bau-bau, Zorro si Spiderman. Tudor are o masca de Spider-man, imprumut cu mare drag daca aveti nevoie. Dodo e mai degraba prescurtarea de la Tudor, al meu asa si-a spus. Ilinca intai si-a zis Ica si apoi a trecut la Kika, dar zice f. rar.

Cate ceva despre noi: Am intarcat-o la 18 luni. Am fost nevoita sa plec 3 zile de acasa fara ea. La intoarcere am crezut ca a uitat si n-am mai vrut sa-i dau sa suga, dar mata mica nu uitase. Toata noapte a miorlait/plans sa suga, arunca biberonul cu apa. A fost singura noapte de protest, dupa aceea a inceput sa doarma mult mai bine si sa ma pot odihni si eu. Imi pare rau ca nu a fost consens de ambele parti, dar pentru mine a fost cea mai buna decizie. Se mai trezeste noaptea uneori, in cele mai multe nopti macar o data, dar nu mai e cosmarul de dinainte.
De cand ne-am intors de la mare/tara nu mai vrea sa stea in scaunul de masa si tare ma chinui cu ea.
La mare am avut un incident inspaimantator: mi-a rasturnat-o un val din colac in fata mea. I-am vazut doar un picior iesit din apa, restul corpului era scufundat. Abia la urmatorul pas am reusit sa ajung la ea, am scos-o din apa de par, ca sa poata sa respire. N-a tusit deloc, semn ca n-a inghitit apa. Eu m-am speriat foarte tare, din fericire ea nu. A mai vrut sa intre in apa si dupa acest incident.
De vorbit, pe langa pasareasca ei (cand intri in casa iti povesteste in mare verva in limba ei cate ceva ce a facut cat ai lipsit tu), repeta cam toate cuvintele si toate sunt pocite in afara de "masina". Zice la un moment dat si "pisica", dar acum se limiteaza la "mi-au" cu pauza intre silabe.
La olita n-a facut niciodata. I-am spus doar ca olita nu e de joaca (cand a descoperit-o in casa)ci pentru pipi si caca, dar atat. In schimb observ ca se abtine. O mai tin zilele astea fara pampers ca are o iritatie urata la pasarica si vad ca nu face pe ea, si cum ii pun pampers cum il simt cald. Oricum nu-i graba.
Cunostinte prea multe nu are din pacate. E isteata, indrazneata (nu cu adulti inca), nazdravana (se suie pe lucruri pe care nici prin cap nu-ti trece ca se poate sui). Necazul ei e ca ma-sa e ba ocupata, ba in depresie, ba cu fratiorul pe cap si nu reuseste sa o invete tot ce stia fratiorul la varsta ei.
Cam atat imi aduc aminte acum.
Pup pe toata lumea



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009


Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Hello!

patricia sanatate lui Valdut!

Nadia e cu mucii in gura dar nu a mai facut febra mare (maxim 38,5).

bee Nadia s-a speriat acum de bau-bau. Dar si Ioanei cand era mica ii era frica de animatorii de la petreceri.
De acomodat la gradi ... nici acum nu s-a acomodat de tot desi e al treilea an. Primul an a plans non-stop. Acum mai plange cateva zile dupa o pauza mai lunga. De exemplu cand am inceput gradi dupa vacanta de vara am avut o saptamana de bocete.

andreea bine ca mai dai si tu semne!
Nadia nu ma sta de mult in scaunul de masa, mananca la masa mare pe scaun normal; ii pun cateva perne sa o inalte si sta foarte frumos.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Naty multumim, vad ca e mai bine Vlad, nu a facut febra, doar i-a curs nasul rau de tot. Imi pare rau sa aud ca si voi sunteti raciti. Te-ai mai gandit la sugestia mea cu Govora?

Nu stiu ce sa ma mai fac cu el ca este foarte dependent de noi, in special de Mircea, il striga si il cauta toata ziua. Nu prea mai sta cu nimeni, doar dupa o ora de plans eventual. Nu stiu de ce naiba, ca doar noi l-am mai lasat cu sora mea, sau cu fratele lui Mircea.

Am tras o sperietura ieri, incercam sa il facem sa doarma, el era in patut si noi pe jos langa el, ne faceam ca dormim, si s-a ridicat in picioare si s-a aplecat peste patut de era sa cada in cap.....am crezut ca lesin acolo, nu m-am gandit ca ar putea cade din patut la cat e de inalt



PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 23 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

bebelusi noi de aia am renuntat la patul de bb, pt ca e ffff acrobat si reusea sa ridice piciorul sufiecnt de sus cat sa prinda o margine si sa iasa aproape de in pat (de fapt a si iesit odata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

multa sanatate licuricilor bolnaviori.



Avem si noi un filmulet nou:
www.youtube.com/watch?v=Qnzr0NYzyAE" target="_blank">Ana la 19 luni

Mamica de Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

vai lissa cat e de scumpaaaa
cum stie ea micutza formele



Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

hello
fetelor

ieri am ajuns si noi la urgente, am avut instalatori in casa si cineva a profitat de ameteala si a luat o sticla de clin de geamuri si l-a baut/folosit ca sampon. ma rog, ideea e ca era din cap pana in picioare plin de clin.

cum a scos partea aia cu pulverizator de pe sticla nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Andre_ea welcome back! a avut si Eva o faza fix asa anul asta, cu rasturnatul de val, a iesit mandra extrem de fericita de sub apa, de zici ca adrenalina e favorita ei . pupici gradinarului! cum e din nou la gradinita?
Lisa, o scumpa Ana!
Iulia, am vizionat-o de dimineata pe donsoara Clara. absolut delicioasa (bai m-a ingrozit caderea libera )
Patricia Vlad are probabil o faza de separation anxiety. o sa ii treaca . tu cum te simti?
Cadia, Carmen, voi? totul ok cu bebelusii?
Miere, imi pare tare bine ca Aidan e ok acum. acum se vede inca o data ca a fost foarte buna operatiune cu tubuletele.
o zi super tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

NEATA!!!!

ROXANA, te-am auzit, saru de intrebare.Suntem bine toate 3si bebe din burtica are 2 kg.
Am fost ieri si am facut testul de glucoza (am ascultat-o pe pyc, cami, miere...)

In rest dsoara mea e putin racita cu ceva mucisori si nu prea mananca, dar sper sa treaca perioada ca eu m-am invatat sa manance bine fiebare din cle 5 mese.

31+ Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

LISA, scumpica foc Anusca

ANDRE EA, nici noi nu facem la olitza, ca plange daca vrem s-o asezam pe ea.
Intr-un fel am mustrari de constiinta ca nu fac tot posibilul s-o dezvat de suzeta si de pampers dar nu stiu daca ma credeti ca mi-e tare greu.Burta e mare, obosesc repede si pur si simplu nu ma simt in stare de asemenea efort.
Cu pampersul am incercat vreo sapt-doua cu tot arsenalul (lasat doar in chilotei, pus pe olitza dupa somn, pana si in parc eram cu schimburi dupa mine) si n-am reusit nimic.

31+ Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput