Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Fetele din Bucuresti, stiti vreun magazin de bijuterii care comercializeaza aur de 18 karate, dar si realizeaza ei bijuterii?
Dragos a primit de la una din matusici o bratarica gravata cu numele lui si e din aur de 18K, dar cred ca in maxim o luna ii va ramane mica. Ma gandeam sa o mai largesc dar la noi in oras nu am gasit unde. Bratarica este adusa din Spania asa ca nici o sansa sa merg pana acolo, iar sa i-o dau cumnatei, pana vine ea inapoi mai trec 6 luni, mai bine renunt.

Ma gandeam ca poate stiti vreuna din voi.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Carla, condoleante, imi imaginez cat de greu trebuie sa iti fie. Bunicii mei materni s-au dus amandoi de cativa ani, mi-au ramas doar cei din partea tatalui, dar din pacate relatiile s-au deteriorat foarte mult dupa moartea tatalui meu.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Apropos de indemnizatie... Ruxi, vine acasa vreo hartie ceva...? Sau trebuie sa merg eu undeva sa ma interesez?... N-am inteles cum ai procedat tu....



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor


Nu mai trimit acasa decizia ca nu au bani , trebuie sa mergi tu dupa ea si te poarta de 2 ori.
Te duci pe Cosbuc, la Directia de Munca, faci o cerere ca sa iti dea decizia, iti da un nr de inreg si iti zice ziua cand sa mergi sa o ridici.
Eu nici nu ma gandeam ca nu mi-o da pe loc dar asta este la noi.
Vezi ca vinerea nu lucreaza si de luni pana joi programul e de la 8 la 12.
Eu am mers miercuri, mi-a zis ca pe joi e prea repede sa mi-o dea, vineri nu lucreaza asa ca sa vin luni sapt urmatoare .

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Of, ce porcarie... sa ne puna atata pe drumuri...
Si la cat timp de la depunerea dosarului trebuie sa merg? Si inca ceva... daca nu merg dupa decizie, nu-mi intra banii automat, la un moment dat? E musai sa umblu dupa acea hartie sau pot astepta ”surpriza”?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

saluty mamici
multumim pt sustinere
va rugam sa ne iertati pentru intarziere dar,cand am ajuns vineri acasa, am constatat ca nu avem conexiune la internet(abia acum am reusit sa platim factura asa ca am si intrat)
vad ca ati scris nu gluma deci am mult de recuperat
momentan nu am biletul de externare deci nici rezultatul biopsiei ganglionului...il primesc joi cand mergem la control
acum vad ca reactii adverse rare adenopatia axilara http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3003
dar vedem joi mai clar nu are rost sa fac speculati
Matei nu este deloc deranjat de operatie, comportamentul nu ii este schimbat...
scriu acum cu el in brate insa revin cand va face nani
va imbratisez

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata!

Cu ultimele 3-4 pagini am ramas in urma, ati scris asa de repede...

LA MULTI ANI!

Horia Alexandru de roxanici

Mary, ref la Baby Safe Feeder, eu m-am uitat pe niste site-uri grecesti si au, o sa ma uit si pe viu in magazine sa vad daca au. Nu stiu inca preturi, taxe de expediere (aici in GR), dar ma informez si daca doriti (si pretul va fi ok) in octombrie vine o prietena de-a mea aici (ea e din Buc) si ar putea sa le aduca acolo si de-acolo va organizati voi sa le imparta cineva. E doar o idee, daca gasiti alta varianta mai buna, cu atat mai bine.

Vivela, am citit asta mai demult. Doar Romania si Bulgaria au 2 ani CIC, restul tarilor europene au cateva luni. Aici in Grecia sunt 4 luni de CIC. Aici nu se da nici un ban, nici de trusou, nici alocatie lunara, nimic. Aici iti dau 800 de euro la nastere, indiferent ce asigurare sociala ai (e obligatoriu sa ai, altfel nu-ti dau nimic) (bugetarii platesc la o casa de asigurari, privatii la alta casa), indiferent daca ai nascut la stat sau la privat. Sotul meu de ex, pentru ca e privat plateste 250 de euro pe luna asigurari sociale, indiferent de venituri, profit etc. si nu beneficiaza de mare lucru (pana acum doar vaccinurile obligatorii le-am primit gratuit din partea asigurarilor de sanatate), in rest totul se plateste. Pediatrul il platim pt ca nu e arondat la casa noastra de sanatate, dar ginecologul care mi-a urmarit sarcina si cu care am nascut este si mi-a luat 1600 de euro pentru asta, iar statul mi-a decontat pentru intreaga nastere (clinica+anestezist+ingrijire nou-nascut+cezariana=alte 3000 de euro) 800 de euro, putea sa ma coste nasterea si 10.000 de euro sau nici un ban, ei tot atat deconteaza, insa un bugetar plateste in jur de 150 de euro impozit/luna in timp ce un privat in jur de 250-300. Of, nu stiu ce s-o fi inteles, ideea e ca nici pe aici (si nici prin Europa) nu umbla cainii cu covrigii in coada. O sa ajungem o comunitate de roboti, unde copiii stau cu bonele si mai apoi cu cheia de gat. Eu as putea acum de ex. sa-l las pe Stelios cu socra-mea si sa ma duc la munca (eu nu primesc nici un ban de CIC pt ca am lucrat anul trecut la "gri", 6 luni, contract pe perioada determinata cu timp partial, desi eu lucram de la 5 dim pana la 12 noaptea (am fost ghid turistic), insa se practica si aici cu succes munca la gri din cauza taxelor la stat f mari), insa am hotarat cu sotul ca cel mai bine pt copil e sa stea cu mama lui si am s-o fac in momentul in care vom incepe sa avem probleme serioase cu finantele, deocamdata ne este bine asa. Hai, ca mi-am varsat of-ul cu ocazia asta.
Ale, multumim de schema de diversificare, eu propun (eu mereu propun cate ceva si am impresia ca vb sigura, da' eu propun in continuare) ca fiecare dintre noi sa trimitem schemele de diversificare (pe masura ce le vom primi) pe mail-ul comun, sa le avem tot timpul la indemana, ca daca le postam aici, nu vom mai sti unde/cum sa le gasim. Si eu sunt de acord sa le comparam intre ele, dar parca vad ca mie treaba asta imi va da mari dureri de cap, cati doctori, atatea pareri, of, of, mai, mai.

Mai citesc si revin (sper sa mai am vreme azi).

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui discordia

Carla, condoleante, imi imaginez cat de greu trebuie sa iti fie. Bunicii mei materni s-au dus amandoi de cativa ani, mi-au ramas doar cei din partea tatalui, dar din pacate relatiile s-au deteriorat foarte mult dupa moartea tatalui meu.

Mamica de doua comori: Claudia Andrada (09.04.2008) si Dragos Ovidiu (28.05.2010)


Multumesc. Desi m-a intristat tare faptul ca n-o voi mai vedea niciodata (a fost o femeie extraordinara, de poveste!), ma bucur ca a ajutat-o Dumnezeu sa se elibereze de chinul ingrozitor si suferinta fizica din ultimul an. E cel mai bine, pentru ea, ca a putut scapa de tot...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Carla nu trebuie sa mergi dupa ea decat daca vrei, banii oricum iti intra automat.
Eu am mers ca am fost curioasa ca nu stiam cati bani o sa iau, eu avand 2 joburi si la unul nu aveam salar fix in fiecare luna si nu am stiut sa imi calculez acasa.
Eu ieri am avut 60 de zile de la depunerea dosarului si cica ar fi trebuit sa imi intre banii dar bineinteles ca ...nimic.
Acum si cu grevele astea nu prea ma astept sa imi intre cu graba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Carla nu trebuie sa mergi dupa ea decat daca vrei, banii oricum iti intra automat.
Eu am mers ca am fost curioasa ca nu stiam cati bani o sa iau, eu avand 2 joburi si la unul nu aveam salar fix in fiecare luna si nu am stiut sa imi calculez acasa.
Eu ieri am avut 60 de zile de la depunerea dosarului si cica ar fi trebuit sa imi intre banii dar bineinteles ca ...nimic.
Acum si cu grevele astea nu prea ma astept sa imi intre cu graba.

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Am inteles... desi nu vad cum as putea face sa ajung si eu sa-mi iau decizia, ma mananca totusi curiozitatea sa vad cat si cum mi-au calculat. Pana la urma formula este: 70 % din net pentru primul copil + 6 mil pentru al doilea + cele 2 alocatii de cate 200 lei? Asa a ramas calculul?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Vero, multa sanatate si din partea noastra... n-am fost la curent cu operatia lui Matei, abia acum am citit ultimul tau mesaj... Ma bucur ca Matei e bine si nu il incomodeaza interventia...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Carla, condoleantele mele! Imi pare rau ca ti-ai pierdut bunica, insa da, cred si eu ca decat sa fi suferit fizic, asa cum spui, mai bine e ca a luat-o Dumnezeu la ea. Sa o odihneasca!

Ale, multumim de schema!

Theo, eu una cred ca e o idee foarte buna, asta cu postarea schemelor de diversificare pe mail-ul comun.

Mary, puseu de crestere e si la 4 luni. Si avand in vedere ca luna trecuta buburuza nu mi-a luat in greutate decat 180g, da cred ca e vorba de puseum. Mananca des, cu o pofta nebuna. De dimineata mi-a mancat din ora in ora.

Acum ma documentez si eu cum sta treaba cu auto-diversificarea, iar din ce am citit, cred ca voi combina cumva metodele. Pe acest considerent, ma bag si eu la Baby Safe Feeder.
Ce ma enerveaza e ca mama imi tot sugereaza ca ar fi cazul sa incep diversificarea. Ea e discreta, nu vrea sa se bage, dar cred ca e ingrijorata si se intreaba ce-o fin in capul meu de vreau sa-mi tin copilul numai pe lapte 6 luni. M-a sunat aseara si mi-a zis ca a fost la doctorita de familia care ne e si vecina si s-a minunat foarte tare cand i-a sis mama ca eu inca nu am inceput sa-i dau fructe si legume copilului, ca trebuia sa profit de perioada asta si sa-i introduc vegetale de la tarani si bla, bla, bla. Cred ca printre ce am auzit de la ea erau si gandurile ei, puse in gura doctoritei ca na... sa nu zic eu de ce se baga... Cred ca daca m-ar mai auzi si cu auto-diversificarea s-ar duce la biserica sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi bage mintile in cap


Mergi la inceput