Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Va mai intrebam eu, da'nu mi-ati raspuns: Voi va puneti copiii in fundulet? Ca asa ceva am inteles. E ok? de la ce varsta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Mamici mai cu experienta, ajutati-ma si pe mine cu un sfat: Ioana mea a facut ieri vaccinul de 4 luni. Ieri la momentul vaccinului avea 37.3 temperatura. Aseara i-am bagat juma de supozitor de paracetamol inainte de somn.La 4 dimineata avea 37, la 8 avea 37.9. I-am mai pus inca o jumatate de supozitor. Acum are 37.5 masurata pe 3 termometre!!! caci intre timp m-am dus la farmacie sa mai cumpar 2, caci avusesem diferenta de masurare intre cele 2 de acasa(am aruncat unul in final care arata 36.8 cand altul arata 37.5).In concluzie, fata mea are acum cam 37.5.Stiu ca se considera febra daca rectal depaseste 38.Insa ea mai si stranuta.E ceva aiurea daca stranuta de cateva ori pe zi?(de 3-4 ori?) a controlat-o ieri peste tot inainte de vaccin tocmai ca sa se asigure ca nu e racita.Nu avea rosu in gat,nimic.In rest, ea e vioaie.Insa e maraita cu pumnisorii in gura.
Stiti cumva ceva tratamente homeopate pt sezonul rece,atat preventiv cat si daca se declanseaza viroza?As vrea sa ma pun la punct cu informatiile inainte de a-mi face fata vreo figura.

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Virgi, eu zic sa nu te ingrijorezi! Stanutul e normal, iar de 3-4 ori pe zi nu e nimic alarmant. Cel mai probabil i-a cresct putin temperatura de la vaccin, insa 37,5 tot nu e temperatura ridicata la bebei. Se mai intampla ca buburuza mea sa aiba uneori 37,4-37,5 da'eu nu ma impacientez si daca n-a facut vaccin. Linisteste-te, ca e bine fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Mira ai PM!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

helllo,

si eu tare as vrea schemele puse pe mailul comun, dar am vrut sa intru si nu reusesc ...am incercat cu ultimele 2 parole, dar nu merge , stie cineva prima parola ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile


Mira ai PM!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)



Si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana1234

helllo,

si eu tare as vrea schemele puse pe mailul comun, dar am vrut sa intru si nu reusesc ...am incercat cu ultimele 2 parole, dar nu merge , stie cineva prima parola ?

Cea mai fericita mami de Victor Andrei ( 15.06.2010)


Ioana, ai PM.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Carla nu trebuie sa mergi dupa ea decat daca vrei, banii oricum iti intra automat.
Eu am mers ca am fost curioasa ca nu stiam cati bani o sa iau, eu avand 2 joburi si la unul nu aveam salar fix in fiecare luna si nu am stiut sa imi calculez acasa.
Eu ieri am avut 60 de zile de la depunerea dosarului si cica ar fi trebuit sa imi intre banii dar bineinteles ca ...nimic.
Acum si cu grevele astea nu prea ma astept sa imi intre cu graba.




Am inteles... desi nu vad cum as putea face sa ajung si eu sa-mi iau decizia, ma mananca totusi curiozitatea sa vad cat si cum mi-au calculat. Pana la urma formula este: 70 % din net pentru primul copil + 6 mil pentru al doilea + cele 2 alocatii de cate 200 lei? Asa a ramas calculul?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor


Asa , doar ca ei calculeaza 85% din net si de aici scad 15 %, iese cam 72 %.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

:)mama si soacra nici nu intraznesc sa imi zica ceva de mancare, ca m-am ratoit la aman2 cand imi ziceau sa ii dau apa/ceai ...

in schimb ieri am avut o discutie cu un dr de fam care are si el un nepotel de 2 ani ( pe care mi-l tot dadea exemplu) , si foarte mirat si intrigat cum de pana al 3 luni nu i-am dat suc de fructe, si i-am zis ca pana la 5 luni nu ii dau suc ...si bineinteles a fost foarte contrariat si l-am intrebat de ce tot insista sa imi dea argumente pt o diversificare precoce, si mi-a zis de vitamine, minerale,imunintate, prevenirea anemiei, pofta de mancare etc..., dar i-am zis ca eu cred cu tarie ca laptele meu ii ajunge si ca daca acum are 7,200 la 3 luni , eu cred ca ia f bine in greutate, ca are pofta de mancare si ca deocamdata are toti nutrientii de care are nevoie ( eu iau in continuare elevit ) , bineinteles ca am schimbat subiectul , pt ca e un tip foarte tare dar la capitolul asta nu ne intelegem DELOC!! si nu aveam chef de o "cearta" . Pediatra de fam. ( cea cu morcovi pasati si sa opresc alaptarea o zi , la diaree) mi-a recomandat in schimb sa mai asteptam pana la 5 chiar 6 luni, daca tot asa bine ii merge cu laptele - cred ca totusi mi-o fac "prietena:":))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Virgi, mie nu mi se pare ca are febra.
Noi cand am facut vaccinul ne-a spus sa punem preventiv supozitor cu paracetamol 125mg, unul la 12 ore, timp de vreo 2 zile. am fost cam indoita de sfat - adica daca totusi nu face febra ca reactie la vaccin, de ce i-as da paracetamol, deci antitermic? am intrebat atunci doctorita de ce trebuie sa dau preventiv si nu doar cand se instaleaza febra, mi-a zis ceva in genul :sa nu ajunga sa faca febra... in fine, i-am pus de 2 ori, unul cand am ajuns acasa dupa vaccin si al doilea seara inainte de nani. ca el nu dadea semne de febra si nici nu parea sa-l doara ceva.

despre homeopate - la vaccin- o zi inainte, in ziua respectiva si o zi dupa - i-am dat Tujha, 15ch, o priza pe zi.
pt raceli - oscillococcinum, un sfert de tubulet pe saptamana preventiv si daca s-a instalat raceala totusi, pana la 3-4 prize pe zi.
alte homeopate utile: belladona (febra aparuta brusc, cap fierbinte, extremitati reci), Homeogene9 este pentru durere de gat, aconitum este pentru raceala cu febra dar fara transpiratie, antimonium este pentru raceala cu muci, ferum phosph. este pentru raceala si gripa in general.
dilutii mici, 5, 7 sau 9, luate de cateva ori pe zi, niciodata impreuna, ci la distanta de 3-4 ore intre ele.



_

Traiesc in 2D: D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput