Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Vivela, eu o scriu, daca deranjeaza pe cineva ma opresc......
pana la urma de Craciun ii dau 2 3 sarmale si pac trecem de toate etapele de diversi


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!



Ale, scrie acolo, ca e interesant sa vedem mai multe variante

Pe mine stiti ce ma surprinde? Chestia cu fiertul 2-3 ore.. mai raman ceva vitamine/nutrienti dupa atata fierbere?!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Da Ale, scrie-le pt ca intereseaza, si pentru facut comparatii, pls! Sper sa vin si eu cu povestea vizitei de ieri la pediatru.

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Vivela, ma socheaza de-a dreptul ideile acestor incompetenti si ma intreb totodata cit mai e dispus acest popor sa suporte... pentru ca asa usor ne revoltam si spunem vrute si nevrute in casele noastre, dar cind sa luam atitudine, sa iesim in strada... mai usor.
Asa se face ca bietii pensionari vor muri de foame iarna aceasta, despre care se aude ca va fi si cea mai geroasa din ultimii... 1000 de ani!!!!!
Nu mai vreau sa ma amarasc si sa imi scad productia de lapte! Dumnezeu e sus si sper sa le dea dupa inima! dar tare mi-i ca au mituit si pe acolo vreun portar - ceva, ca tare li-i bine!


Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Vivela, eu o scriu, daca deranjeaza pe cineva ma opresc......
pana la urma de Craciun ii dau 2 3 sarmale si pac trecem de toate etapele de diversi


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!



nuuuu, ai inteles gresit, cum sa deranjeze.
dar na, suntem oameni rationali, ne punem si noi intrebari, alegem ce ni se pare ok pt noi si copiii nostri. dar e firesc sa trecem prin filtrul gandirii noastre.
si doar ziceam acum ceva vreme, nu cred ca exista o schema de diversificare perfecta pt toti copiii, ca ce era bun acum 20 de ani nu mai e bun acum, ce e bun acum probabil va fi total gresit peste alti 20 de ani...
dar de diversificat trebuie sa-i diversificam, ca doar n-o sa-i tinem pe tzatzi pana dam coltul .

hai pup , ca nu-s babaul .


_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Alimentatia sugarului 6-7luni

1.Pentru sugarii alimentati exclusiv la san pana la 6 luni, la aceasta varsta se incepe diversificarea cu supa de morcovi(zeama sau direct piure)introdusa la masa de pranz, astfel: 20-30 mlplus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150ml piure morcovi

La 6 luni 1 sapt- in supa crema de legume se introduce carne(piept de gaina/vita)fiarta separat(2-3 ore)
La 6 luni 2 sapt se introduce si masa de fructe la ora 10.00 astfel:
-o banana(la cei fara dermatita atopica)+un mar permen auriu copt la cuptor+ 2lingurite cereale fara gluten

Izi:1 lingurita fructe+restul lapte
IIa zi:2 lingurite+restul lapte
IIIa zi:4 lingurite+restul lapte
Pana la o masa completa de fructe ce va inlocui masa de lapte de la ora 10.00(aprox.150g)
La 6 luni 3 sapt se introduce treptat branza de vaci facuta in casa(cate o lingurita /zi in piureul de fructe, pana la 10 lingurite de branza in 10 zile in fructe)
In acest fel , la 7 luni sugrarul va primi 5 mese x 180-200ml:

2. Pentru sugrarii aleimentati cu lapte praf, la care diversificarea s-a inceput la 5luni:

Dimineata:lapte praf+cereale pt varsta care se face laptele(1 lingurita la 100 ml lapte
Ora 10.00: banana+mar copt/crud+2 lingurite cereale pt varsta; se va introduce treptat branza de vaci facuta in casa(cate o lingurita)
Ora 14.00:supa crema de legume(morcovi, dovlecei, pastarnac,patrunjel)+carne fiarta separate-gaina/vita
La 6luni 2sapt se poate introduce in supa crema de legume si galbenusul fiert tare, timp de 10 min astfel:
*I sapt 1/4 galbenus x2/sapt
*II sapt 1/2 galbenus x2/sapt
*III sapt 1 galbenus x2/sapt

La 7 luni-se poate introduce o data pe sapt in loc de carne, 2-3 ficatei de pui fierti separat timp de o ora
Dupa-amiaza:masa de lapte de dupa amiaza va fi inlocuita treptat spre varsta dew 7 luni cu iaurt(Danone Natural)+fructe proaspete adaugate(banana/mar)
Seara: lapte praf+cereale


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

vivela, am facut scurta la degete
tastez incet ca doarme scorpiutza
nu esti iubita babaul , doamne fereste...
dupa schema asta a mers o priet de a mea si am zis sa o scriu si aici, sa facem comparatii cum ai zis si tu

scriu retetele si pt branza de vaci....?


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Vivela, eu o scriu, daca deranjeaza pe cineva ma opresc......
pana la urma de Craciun ii dau 2 3 sarmale si pac trecem de toate etapele de diversi


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!



Ale, scrie acolo, ca e interesant sa vedem mai multe variante

Pe mine stiti ce ma surprinde? Chestia cu fiertul 2-3 ore.. mai raman ceva vitamine/nutrienti dupa atata fierbere?!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)


si de ce 500 g de morcovi?? cand copilul o sa manance maxim 2 linguri de chestie d-asta, in cel mai bun caz (bleah, e nasoala la gust, am incercat eu, pun pariu ca eu cand eram mica o scuipam pe toata pe jos ). cu restul ce faci?? la frigider pt a doua zi, dar cam atat...
vedeti ca e distractiva diversificarea? aburesti casa 2-3 ore, te enervezi inca 2 ore ca nu vrea copilul sa manance...si maine o iei de la capat .

ma duc sa depun dosarul de CIC. cat o mai fi....ca nu m-ar mira sa zica de maine ca gata, am copil, treaba mea, nu a d-lui boc!

_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Sper sa reusesc a scrie si eu un mesaj mai lung... ca am multe de transmis, insa acum vin cu o propunere.

Am citit pe blogul Carlei, intr-o postare mai veche, despre Baby Safe Feeder, http://www.babysafefeeder.com/home10.htm . Acest dispozitiv ne-ar permite sa aplicam auto-diversificarea fara teama de inec.
PROPUN: sa constituim un grup de fete interesate, sa adunam banutii in contul uneia din fetele din Bucuresti, sa vedem cum sta treaba cu comanda, sa fie primite si distribuite apoi catre noi, celelalte, in tara, pentru ca nu cred ca exista pe la noi, eu cel putin nu am gasit.
Ce spun fetele?Interesate suntem 2 pina acum: eu si Andrada - a spus ca ar vrea!
Ce spuneti, raspundeti la provocare?:)

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul



Mary, uite ca am gasit si pe un site romanesc: aici, simplu si aici, dublu
E usor mai scump decat ce-am gasit pe ebay, dar cred ca e mai usor sa comandam aici.
Ma tenteaza si pe mine.

p.s.: n-am verificat daca il au si pe stoc.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

BRANZA DE VACI

Pentru 100g sunt necesare:
-1 l lapte Dorna 1.5%(cutia albastra)
- 8 tablete calciu lactic

Se fierbe laptele pana cand da in clocot , apoi se adauga tabletele pisate de calciu lactic.
Dupa fierbere, branza se strecoara prin tifon, pentru a se scurge zerul.
ATENTIE!
daca dorim obtinerea unei cantitati mai mici de branza putem reduce dozele (de ex. pt 50gr branza putem folosi 1/2 l lapte+4 tablete calciu lactic)




PAPANASI

-80gr branza de vaci facuta in casa
- 2-3 lingurite de faina
-1 galbenus de ou
Se amesteca , se pun la fiert intr-un vas cu apa clocotita si se fierb circa 15 -20 min
se scot si se servesc cu iaurt




fug sa ma iubesc un pic cu scorpiuta ca s-a trezit


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Vai Vivela ce veste proasta mi-ai dat.
De fapt chiar vb ieri cu sotul meu ca totusi e prea bine cu suma asta la ce criza e in tara si nu stiu daca o sa tina faza cu atatia bani.

Ale posteaza tu acolo cat te tin mainile si rabdarea ca pe mine una ma intereseaza si imi pun semne de carte la tot ce se scrie aici despre diversificare.
Pe urma fiecare dintre fete o sa ia partea care o intereseaza.

Mergi la inceput