Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit si de la noi!

Roxanici: notat:)! sarumina!
si pretul este acceptabil la nebulizator.
Voi i-ati facut pocinogul? Esti multumita?




Mira, nush ce sa spun la faza cu intorsul: e posibil sa fi invatat miscarea si sa o faca involuntar, iar rezultatul o nemultumeste. Noi ne intoarcem destul de rar, dar ne intoarcem...
Puseu de crestere la 4 luni?! Dar cine stie... pe de alta parte este posibil...
Sau poate-s dintisorii?! Zic si eu




Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
M-a durut la fel de tare,asadar injectii=apa de ploaie.
O sa fac tot posibilul sa ajung sa fac un RMN ca nu mai tine.
Mi-a ajuns rabdarea foarte aproape de final,aseara m-a durut toata noaptea,spre dimineata fiind epuizata de somn,mi-am pus un supozitor cu diclofenac si am atipit...dar...s-a trezit prichindelul...m-am enervat foarte tare si m-am rastit la el:"mai taci odata mai copilule"
Sunt furioasa pe mine pentru asta,nu-mi vine sa cred ca nu m-am mai putut controla,ce vina avea el?
Cred ca am indurat destul.......



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Alimentatia sugarului 0-5 luni

La 4-5 luni, toti sugarii(indiferent de tipul alimentatiei)pot primi sucuri naturale(preparate in casa) intre mese:
* I-a zi: 10ml suc de morcov+10 ml apa plata
*a II-a zi: 20 ml suc de morcov+20 ml apa plata
*.............................................
*a VIa zi :60 ml suc de morcov+60 ml apa plata
*a VIIa zi:30 ml suc de morcov+30 ml suc de mar+60 ml apa plata

ATENTIE:
Este obligatoriu ca in momentul inceperii diversificarii saugarul sa aiba:
-scaune normale
-absenta semnelor de boala acuta
PRINCIPIILE DIVERSIFICARII:
-prioritar(intai alimentul nou introdus apoi cel vechi)
-progresiv(alimentul nou introdus va fi administrat in cantitati treptat crescande scazand din cel vechi)
-selectiv(nu se introduc 2 alimente in acelasi timp
-durata unei diversificari va fi 7-10 zile
-sa accepte alimentul nou(dak nu il accepta, se intrerupe si se incearca din nou dupa 5 zile


trimit msg asta sa nu il pierd, mai am si alimentatia 5-6 luni , si retetele de papanas, branza de vaci, iaurt(facute in ksa)


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Sper sa reusesc a scrie si eu un mesaj mai lung... ca am multe de transmis, insa acum vin cu o propunere.

Am citit pe blogul Carlei, intr-o postare mai veche, despre Baby Safe Feeder, http://www.babysafefeeder.com/home10.htm . Acest dispozitiv ne-ar permite sa aplicam auto-diversificarea fara teama de inec.
PROPUN: sa constituim un grup de fete interesate, sa adunam banutii in contul uneia din fetele din Bucuresti, sa vedem cum sta treaba cu comanda, sa fie primite si distribuite apoi catre noi, celelalte, in tara, pentru ca nu cred ca exista pe la noi, eu cel putin nu am gasit.
Ce spun fetele?Interesate suntem 2 pina acum: eu si Andrada - a spus ca ar vrea!
Ce spuneti, raspundeti la provocare?:)

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Neata!

am si eu o schema de diversificare facuta de medicii de la Medlife, daca este cineva interesat, o sa o postez
sunt curioasa kte kg o avea Karina, k la controlul de 3 luni avea 7kg si 60cm



ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!


Asteptam Ale! Multu!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Neata ! si la toate floricelele

Suntem la zi cu cititul
Azi avem vaccinurile de 4 luni : infanrix + prevenar si sper sa ne si masoare dr de fam ca mi se pare ca tare ne-am lungit, am facut cadou deja 2 pungi mari mari de haine
Mi-am ridicat si decizia de la directia muncii si sunt tare multumita, iau mai multi bani decat ma asteptam, asa ca cred ca bye-bye servici pana la 2 ani
Multumim fetelor care ne-au dat informatii despre diversificare, Artu, Marlena, eu chiar am inceput sa ma documentez mai serios de ieri si cel mai tare ma enervez cand vad ca unele articole recomanda un aliment, altele il interzic pana la 1 an


Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


asa ma gandeam si eu, tot 2 ani acasa, ba chiar incepusem sa ma gandesc la posibilitatea de bb3, insa...

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/200370/Guvernul-vrea-sa-taie-luxul-indemnizatiei-de-crestere-a-copilului.html



naiba sa-i ia pe toti guvernantii!
de ce n-oi fi emigrat si eu, asa cum au facut altii???

dupa ce aveam o stare proasta in ultimele zile, mai vine si vestea asta...numai buna sa iti vina s-o iei pe campii...



_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Alimentatia sugarului 5-6luni

Sugarii alimentati la san
Nu se va diversifica pana la 6luni cu conditia de a mentine un spor ponderal de 150g/sapt.Pentru cei al caror spor ponderal este insuficient, in afara meselor de san la cerere se va incepep diversificarea la masa de pranz(ora 14.00)cu supa de morcov si apoi la ora 10.00 fructe

Supa de morcovi
-500g morcovi taiati rondele
-1 l apa
se fierbe la foc mic2 ore.Se mixeaza morcovii, ajutandu-se de zeama in care au fiert.Se pune din nou la fiert cu zeama cu care au fiert(si se mai da intr-un clocot)
Sugarii alimentati artificial
Vor manca 5 mese pe zi astfel: la 5 luni se va incepe diversificarea cu mese de fructe la ora 10.00 astfel:
O banana(la cei fara dermatita atopica)+mar parmen auriu copt la cuptor+2 lingurite cereale fara gluten(cu orez de la Milupa sau Humana cu mar)

I zi: 1 lingurita fructe+restul lapte
IIa zi:2 lingurite fructe+restul lapte
IIIa zi:4 lingurite fructe+restul lapte

Pana la o masa completa de fructe ce va inlocui masa de lapte de la ora 10.00(aprox 150g)
L5 luni si 2 sapt la pranz se va introduce treptat supa de morcovi(zeama sau direct piure)cate 20-30ml /zi plus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150 ml piure morcovi

Rapid la cateva zile de la introducea supei-crema de morcovi se va introduce si dovlecelul si albitura(patrunjel, pastarnac)supa de zarzavat facandu-se astfel:
*2-3 morcovi sanatosi
*2 buc albitura(pastarnac, patrunjel)
*1 dovlecel
*1 l apa
Se fierbe 2 ore la foc mic, se mixeaza si se mai da un clocot
La cateva zile de la introducerea superi creme se va adauga treptat si o lingurita de ulei vegetal(uneli de germeni de porumb sau ulei de masline)

La 6 luni-in supa crema de legume se introduce carnea(piept de gaina/vita)fiarta separat timp de 2-3 ore)

Exemplu de meniu la 6 luni:

5 mese x 150-180ml
Dim: 1 masa de lapte praf/san+1 lingurita cereale fara gluten
Ora 10.00: fructe(banana+mar copt)+2 lingurite cereale fara gluten
Ora 14.00:supa crema+carne fiarta separat piept gaina.vita
Dupa amiaza:lapte praf/san
Seara:lapte praf/san+1 lingurita cereale fara gluten



ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

continui si cu alimentatia la 6-7 luni?
sunteti interesate si de retetele de papanas, branza de vaci., iaurt?


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

oare o supa de morcovi are mai multe calorii decat laptele de mama? sau fructele?
probabil n-o sa fiu in situatia ca damian sa ia mai putin de 150g/sapt in greutate, deci n-o sa fiu in situatia de a urma sau nu sfatul celor postate mai sus de Ale , dar pe mine argumentul greutatii copilului nu m-a convins.
in fine, mai am vreo 3 luni de relaxare in privinta diversificarii, deci incerc sa-mi bat capul cat mai putin cu asta, ca am altele acum in prim plan.


_

Mami de D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Vivela, eu o scriu, daca deranjeaza pe cineva ma opresc......
pana la urma de Craciun ii dau 2 3 sarmale si pac trecem de toate etapele de diversi


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput