Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Va mai intrebam eu, da'nu mi-ati raspuns: Voi va puneti copiii in fundulet? Ca asa ceva am inteles. E ok? de la ce varsta?

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.webshots.com/user/maia_alexandra?action=publicAlbums


Mira, noua ne-a dat unda verde chirurgul, la controlul de sold efectuat luna trecuta (cel la care se face radiografie). Noi deja ne jucam cu fetele in fundulet, sustinute... Dar dupa radiografie a fost ”oficial”, ni s-a spus ca din acel moment le putem pune in fundulet, progresiv, zilnic, intai sustinute intre pernute - pentru echilibru, iar ulterior invatandu-le sa stea singurele.





Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Carla nu trebuie sa mergi dupa ea decat daca vrei, banii oricum iti intra automat.
Eu am mers ca am fost curioasa ca nu stiam cati bani o sa iau, eu avand 2 joburi si la unul nu aveam salar fix in fiecare luna si nu am stiut sa imi calculez acasa.
Eu ieri am avut 60 de zile de la depunerea dosarului si cica ar fi trebuit sa imi intre banii dar bineinteles ca ...nimic.
Acum si cu grevele astea nu prea ma astept sa imi intre cu graba.

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Am inteles... desi nu vad cum as putea face sa ajung si eu sa-mi iau decizia, ma mananca totusi curiozitatea sa vad cat si cum mi-au calculat. Pana la urma formula este: 70 % din net pentru primul copil + 6 mil pentru al doilea + cele 2 alocatii de cate 200 lei? Asa a ramas calculul?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor


Asa , doar ca ei calculeaza 85% din net si de aici scad 15 %, iese cam 72 %.

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


Ah, buna afacere! 2% in plus... sa vedem cat de generosi vor fi sa ne dea acesti bani inapoi, vreodata...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Neata,

Virgi of ce spaima ai tras. Te cred. Cum zici si tu de acum intri in alta etapa. Eu pe pice le tin numai in centuri atat in carucior cat si in leagan. Cate nu mi-a facut Alex, cea mai tare a fost cu TV-ul peste ea si acum plang cand imi amintesc iar ultima chiar de ziua mea cand m-am inverzit la mare, statea in fund pe marginea unui fotoliu si a venit pe spate cu capul de o masa de lemn masiv. Am zis ca mor. Nu iti spun de cate ori nu a cazut in okii mei si a lui ta-su, ca de altfel si la faza cu masa eram langa ea amandoi. De astea o sa mai tot fie.

Eu am cumparat, azi vine aparatul de la Avent care fierbe la aburi si paseaza. Mi s-a parut o investitie ok, mai ales ca noi ne plimbam mult si nu am de gand sa stau cu saru mana prin hoteluri. Cel mai ieftin l-am gasit pe baby comfort.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

buna dimineata doamnelor, buna dimi bebeilor!!

ne-am trezit si noi, ne-am facut toaleta de dim, am papat si acum sughitam un pic in mijlocul patului...ai vostrii mai sughita??

legat de pusul in fund eu deocamdata nu o pun, in momentul in kre intind mainile se trage de ele si se ridica singurik, dar o tin vreo 30 de sec in fund, se enerveaza ff tare cand da ea sa se ridice si nu poate sa ajunga in fund
felicitari fetelor carora le-a venit indemnizatia!! sunteti bogate !!!
eu am depus dosarul in aug......


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Citat:
citat din mesajul lui cris_09





Cu auto-diversificarea ori nu am avut eu timp sa ma informez prea mult,ori nu e pentru noi.Pe blogul care l-a pus Ioana scrie ca rostul autodiversificarii este sa te "anunte copilul" cand e gata,adica daca ii pui bucati de mancare in fata sa apuce cu mana si sa bage in gura,pai Sebi face asta de la 3 luni,doar nu ii dadeam mancare de atunci.Si sa aleaga el ce vrea sa manance,pai in locul lui as lua numai cartofi......deci...daca vrea numai un aliment ce faci?
Si sa-i dai bucati intregi nu mi se pare tocmai ok..adica dintr-o bucata de mar se desprind faramite foarte usor,care si le poate trage pe gat la fel de usor;iar daca folosesti dispozitivul ala,inteleg ca isi face piure singur,atunci care mai e rostul?
Poate nu m-am informat eu suficient,ca sincer nu prea am avut timp;dar la prima "citire" nu mi se pare o super-descoperire.
Nu stiu

Va pup



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)



Bun gasit!

La capitolul "farimite" de mar pun umarul si spun ca mi-a povestit o asistenta, in timp ce asteptam la un consult cu Mateo despre cum ii dadea ea pe razatoare copilasului biscuitele, urmind sa dea si marul. Intr-o clipa de neatentie, cel mic a luat marul, care era cu coaja si a muscat o mica bucatica. Ea nu a vazut asta, ci ca doar se invineteste la fata, ca nu mai putea respira... ia deschis gura, a bagat degetul si a reusit sa ii scoata cojita - ulterior a vazut si marul fara juma de cm de coaja - deci presupune un pericol sa ii dai bucati mari de aliment la asa o virsta.
In afara de pasat, spun unele mamici ca au dat copiilor sa "roada" din biscuitii speciali de la nestle - care sunt TARI, destinati exersarii muscatului - dak o fi asa ... nu mai stiu!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul



Citez din linkurile despre auto-diversificare (de aici: http://autodiversificare.blogspot.com/search/label/1%20GHID%20de%20autodiversificare):

”4. Nu se îneac#259;?

Mul#355;i p#259;rin#355;i se îngrijoreaz#259; c#259; bebelu#351;ul se poate îneca. Avem motive concrete s#259; credem c#259; bebelu#351;ii se îneac#259; mult mai rar dac#259; î#351;i controleaz#259; singuri ce le intr#259; în gur#259; decât dac#259; sunt alimenta#355;i cu linguri#355;a. #350;i asta deoarece bebelu#351;ii nu sunt capabili s#259; duc#259; inten#355;ionat alimentele în spatele cavit#259;#355;ii bucale înainte s#259; înve#355;e cum s#259; mestece. #350;i nu înva#355;#259; cum s#259; mestece înainte de a înv#259;#355;a cum s#259; întind#259; mâna #351;i s#259; apuce obiectele. Iar abilitatea de a lua obiecte mici se dezvolt#259; #351;i mai târziu. Astfel, un bebelu#351; mic nu se poate expune riscului pentru c#259; nu poate s#259; pun#259; buc#259;#355;ele mici de mâncare în gur#259;. Mâncatul din linguri#355;#259;, îns#259;, îl încurajeaz#259; s#259; sug#259; mâncarea direct în spatele cavit#259;#355;ii bucale, putându-se îneca mult mai u#351;or.
Se pare c#259; dezvoltarea general#259; a bebelu#351;ului #355;ine pasul cu dezvoltarea abilit#259;#355;ilor sale de a manipula alimentele în gur#259; #351;i de a le digera. Un bebelu#351; care abia reu#351;e#351;te s#259; duc#259; mâncarea la gur#259; nu este probabil tocmai preg#259;tit pentru a o mesteca #351;i digera. Este important s#259; rezist#259;m tenta#355;iei de a-l "ajuta", deoarece abilit#259;#355;ile sale sunt cele care îi asigur#259; o trecere la alimentele solide la momentul potrivit, minimizând riscul de a se îneca.
Este periculos s#259; îi d#259;m s#259; m#259;nânce bebelu#351;ului din pozi#355;ia înclinat sau culcat. Un bebelu#351; care manipuleaz#259; alimente trebuie s#259; stea întotdeauna în #351;ezut, sprijinit. Astfel ne asigur#259;m c#259; mâncarea pe care nu este înc#259; preg#259;tit s#259; o înghit#259;, sau pe care nu dore#351;te s#259; o înghit#259;, îi va c#259;dea din guri#355;#259;.
Autodiversificarea nu înseamn#259; s#259; renun#355;#259;m la regulile minime de siguran#355;#259;. De#351;i este foarte pu#355;in probabil ca un bebelu#351; s#259; poat#259; lua #351;i duce la gur#259; o arahid#259;, de exemplu, accidente se pot întâmpla câteodat#259; - în orice fel i-am da bebelu#351;ului s#259; m#259;nânce. Regulile obi#351;nuite de siguran#355;#259; în timpul mesei #351;i al jocului trebuie urmate #351;i atunci când bebelu#351;ul este autodiversificat.”



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Va urmaresc si chiar nu stiam ca steamer-ul este necesar in alimentatia lui bebe - buna idee pentru o hrana sanatoasa.

Am nevoie si vreau sa achiziitionez un interfon pentru bebe -ca nu am mai reusit sa cumpar pina acum - si vreau unul cu raza de actiune destul de buna, sa il pot folosi la casa. Ce-mi recomandati?
ps. Am uitat sa spun: nu as vrea sa coste o avere - cu cit mai ieftin si bun, cu atit mai bine:)!
Aveti idee daca astea de la primii pasi sunt bune de ceva?

ps2: azi e a 3-a zi a lui Mateo fara scaun; pediatra a spus ca nu se vb de constipatie la alimentatul exclusiv la sin si ca poate avea un scaun pe saptamina...dar pt mine e un stres! Nu nu s-a mai intimplat asta, decit de saptamina trecuta cind avea o zi scaun, o zi pauza.... Se mai intimpla cuiva la fel?

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Va urmaresc si chiar nu stiam ca steamer-ul este necesar in alimentatia lui bebe - buna idee pentru o hrana sanatoasa.

Am nevoie si vreau sa achiziitionez un interfon pentru bebe -ca nu am mai reusit sa cumpar pina acum - si vreau unul cu raza de actiune destul de buna, sa il pot folosi la casa. Ce-mi recomandati?
ps. Am uitat sa spun: nu as vrea sa coste o avere - cu cit mai ieftin si bun, cu atit mai bine:)!
Aveti idee daca astea de la primii pasi sunt bune de ceva?

ps2: azi e a 3-a zi a lui Mateo fara scaun; pediatra a spus ca nu se vb de constipatie la alimentatul exclusiv la sin si ca poate avea un scaun pe saptamina...dar pt mine e un stres! Nu nu s-a mai intimplat asta, decit de saptamina trecuta cind avea o zi scaun, o zi pauza.... Se mai intimpla cuiva la fel?

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Eu sincer am steamer,primit cadou la cununie si zace intr-un dulap,nici nu mi-a trecut prin cap ca l-as putea folosi la ceva

Mary eu am luat interfon de cand avea Sebi 2 saptamani,si nu l-am folosit decat in prima luna,pentru ca in rest a dormit in curte,in carut,si il auzeam "live"
Il avem pe www.smartbuy.ro/monitorizare-copii/well-interfon-babyphone-well-bm01be-w~1673010.html" target="_blank">asta,sincer noi l-am luat din Doraly cu 105 lei,e ieftin dar isi face treaba,se aude si cand vomita copilul
Nici Sebi nu mai are scaun zilnic,face o zi da,una nu.



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata!

www.gradinamea.ro/_files/Image/galerie/5/flori_de_cires.jpg" target="_blank">LA MULTI ANI!

Evelyne-Maria de murica
Mihai-Alexandru de oanarus
Tudor de teuta 2
Luca de tigruta

Ioana, multa sanatate Sabinei si baietilor, dar si tie!

Mary, noi ca si interfon avem asta, e f bun, noi stam la et 1 si am mai coborat in curte in timp ce bebe dormea si l-am lasat cu interfonul si a fost f ok, insa noi l-am luat cu 50 de euro aici, vad ca in Ro e in jur de 100..

Ale, si bebe Stelios sughita cam o data pe zi cel putin, pediatra ne-a zis ca e ok, e normal la bebei.

Carla, si pe aici baby safe feeder e in jur de 10 euro, e mai economic pachetul de 2, care e in jur de 16-17 euro.

In legatura cu steamer-ul mai ziceti ca sunt si eu interesata, sunt hotarata sa cumpar unul neaparat, insa nu am studisat problema, magazinele, modelele, preturile etc.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Mi-a intrat indemnizatia pe lunile iulie si august
Nu pot sa cred ca s-au tinut de cuvant si au respectat termenul de 2 luni de la depunerea dosarului

Ruxi super fericita de Alexandra Maria si Alexandru Andrei - 2 mai 2010


si noua

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)


E na! sunt profund impresionata! noi suntem nascuti pe 3 mai deci pe cam tot pe-acolo si asadar ar trebui sa ne fi intrat si noua?? verific verific, desi eu am intele ca in octombrie o sa intre....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

hello mamici,

da aveti spor la scris nu gluma:)
Theo 300ml mananca Stelios??a mea abia la 3 mese face cantitatea asta,ce-i drept e top model,vorba lu barbate-miu "partea buna e ca nu va fi o batoza in viata":))...glumim si noi de necaz...

in privinta diversificarii nu prea sunt documentata insa mi-a spus o mamica experimentata ca ea a inceput cu legumele si apoi cu fructele din motiv ca fructele sunt dulci si va accepta mai greu legumele pe urma....vom vedea

virgi si eu stau cu stres sa nu o vad pe jos,mai ales c-am avut surpriza s-o vad calare pe pernuta care o pusesem langa ea sa nu se puna pe burta ca tocmai mancase,asa ca acum ii pun perne mari sa fiu sigura....in fundulet deocamdata nu o asez,nu vreau sa grabesc treaba inutil,are timp

m-am uitat si eu la acea inventie si ca o parere eu zic ca i-as da-o asa doar sa se joace si sa experimenteze gusturile insa cum zicea si Ioana nu stiu cat de igienica e chestia aia,cu tot cu spalat si sterilizat

am vazut ca sunt bebei raciti,a mea tocmai ce-a scapat, a tinut-o o sapt exact cat m-a tinut si pe mine....m-a sfatuit un dr(ruda)sa incep sa-i dau preventiv oscillococcinum 5 graunte in fiecare zi preventiv pentru iarna care va veni

noi am facut hemoleucograma si a iesit ca e anemica,trebuie sa chem pediatra sa-i dea tratament cu fier,poate cine stie din cauza asta mananca asa putin,oricum ma asteptam, eu am avut hemoglobina 8 in sarcina si mi s-a admistrat fier si in vena ca sa nu mai zic de faptul ca s-a nascut si mai devreme

incep si eu sa ma uit dupa un steamer,poate imi dati un sfat ca sunt pe langa

cam atat,probabil ca mai vroiam sa zic ceva dar intotdeauna cand ma apuc de scris uit

Mergi la inceput