Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Artu - iata o parere... sincer imi pare rau ca e un vis pe cale sa se naruie... dar mai analizam.
Sa se faca bine Sabina, cit mai repede! Saracele de voi!
Ce spuneam mai devreme: tare mi=e ca si pe mine ma paste acelasi "tratament" in noaptea asta... desi inca mai sper ca dupa aceasta partida de muci (a doua pentru seara asta) sa doarme odihnit... si eu pe linga el...



Bubu, nikolett - sa cheltuiti indemnizatia cu... sau fara spor, cum e mai bine:)?


Virgi, copiii de pe 19 mai numai de prostioare se tin: la noi mereu "fuge" de la marginea patului...de pe masa de infasat.. ohhh - ochii in 4!!!

Lasa invinovatirea! Roaga-te sa nu se mai intimple!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Sper sa reusesc a scrie si eu un mesaj mai lung... ca am multe de transmis, insa acum vin cu o propunere.

Am citit pe blogul Carlei, intr-o postare mai veche, despre Baby Safe Feeder, http://www.babysafefeeder.com/home10.htm . Acest dispozitiv ne-ar permite sa aplicam auto-diversificarea fara teama de inec.
PROPUN: sa constituim un grup de fete interesate, sa adunam banutii in contul uneia din fetele din Bucuresti, sa vedem cum sta treaba cu comanda, sa fie primite si distribuite apoi catre noi, celelalte, in tara, pentru ca nu cred ca exista pe la noi, eu cel putin nu am gasit.
Ce spun fetele?Interesate suntem 2 pina acum: eu si Andrada - a spus ca ar vrea!
Ce spuneti, raspundeti la provocare?:)

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul



Mary, si eu sunt interesata! Rugamintea mea e daca se "strange gashca" de doritoare sa ma atentionati si pe mine pe PM cum si cui trimitem banii, nu de alata dar mai am restante la citit si nu as vrea sa ratez momentul!

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan-Gabriel (03.12.2005) si Sonia-Alexandra(06.05.2010)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"






Ioana, nu stiu cit citesti insa ai vz ca a gasit Corina pe bebelusultau punct ro, de la firma Nikidon, nici nu e fff scump, transport gratis in Bucuresti cred... trai-neneaca:)!


Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Salut

Mi s-a culcat copilul si eu bantui pe net...a-ti scris azi nu gluma....

Dispozitivul ala l-am vazut prima data la un magazin mare destinat copiilor din afi palace cotroceni, la etajul unu, cred ca la pret mai mic decat pe net la bebelusul. ro si apoi in plimbarile mele prin farmacii l-am vazut cam la jumatate de pret, dar nu m-a interesat....inca nu sunt convinsa ca merita investitia. Astept pareri cand experimentati.

Mary, vroiam sa-i iau carticica de carpa, pentru ca ea tot ce vede e papa bun. Se gasesc in farmacii...sunt frumos colorate si fosnesc paginile.

Acum sa va zic si eu de o inventie care nu se gaseste la noi...un colacel care se pune in jurul gatului, asemanator pernitelor pentru gat si cu ala inoata bb foarte frumos in cada sau piscina.

La capitolul alimente inghetate cum stati? Ce fructe a-ti inghetat?
Eu am zis ca o sa cumpar si de la supermarchet ca sigur nu ajung ce am pus eu toata iarna. Mai trebuie sa ma hotarasc ce steamer sa cumpar....aveti ceva sfaturi?

Ioana, multumesc pentru linkuri

Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

rosanne, eu am luat cel mai ieftin steamer pe care l-am gasit la auchan (doar pt ca e mai aproape de mine), am dat acum 3 ani vreo 70 de lei pe el. a fost cea mai buna investitie de pana acum in ceea ce priveste alimentatia bebeului. a fost folosit intensiv atat pt copil cat si pentru noi, parintii si inca functioneaza , ma bazez pe el si la bb2.
recomand cu caldura folosirea lui in locul fierberii alimentelor in apa pe foc, legumele raman cu gust, nu fade ca la fiertura.

pup, azi e zi de curatenie in casa , apoi am sedinta cu parintii la gradinita, sunt pusa pe fapte mari .

_

Traiesc in 2D: D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

neata dragutelor

Vivela la ce medic homeopat mergeti? ca te vad "cunoscatoare" .

Ioana multa sanatate piticilor si tie

Roxy eu nu congelez nimic . la iarna mere si morcovi gasesc in piata. poate ar trebui niste dovlecel...

mie, sincer, mi se pare inutil dispozitivul. pai ce rezolv daca pun mancarica pasata acolo...mai bine ii dau eu cu lingurita. pana la urma cu lingurita va invata sa manance , o voi lasa sa se mazgaleasca. de fapt la inceput cu mana si apoi cu lingurita. sunt curioasa cum merge la voi.
va pup. merg la ea ca a terminat caruselul melodia.

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:



Neata!
Doriti o cafea?
Jurnal de bord:piciorul ma doare la fel de tare

Mira eu il mai pun din cand in cand pe Sebi la 45 de grade si se ridica in fund,dar nu are stabilitate.El se forteaza si de jos sa se ridice,dar nu reuseste decat sa se curbeze ca o banana.

Carla condoleante

Virgi concediu placut!Si Sebi are momente de maraiala dimineata,si nu mai are chef sa doarma,de obicei dupa ce pleaca sotul,si atunci il iau cu mine in pat,dar nu mi-e teama ca se inveta,ca el e setat seara, il pun la el in patut,se intoarce pe o parte si adoarme.
Patutul vostru nu are rotile?Al nostru e din lemn cu roti,si cateodata il mai "lipesc" de patul nostru,si ii bag suzi printre gratii sa nu ma mai ridic

Ioana multa sanatate Sabinutei si Arturicilor

Ruxi sa cheltuiesti chibzuit indemnizatia]

Nicolett sanatate multa si Antoniei,si sa aveti diversificare usoara

Cu auto-diversificarea ori nu am avut eu timp sa ma informez prea mult,ori nu e pentru noi.Pe blogul care l-a pus Ioana scrie ca rostul autodiversificarii este sa te "anunte copilul" cand e gata,adica daca ii pui bucati de mancare in fata sa apuce cu mana si sa bage in gura,pai Sebi face asta de la 3 luni,doar nu ii dadeam mancare de atunci.Si sa aleaga el ce vrea sa manance,pai in locul lui as lua numai cartofi......deci...daca vrea numai un aliment ce faci?
Si sa-i dai bucati intregi nu mi se pare tocmai ok..adica dintr-o bucata de mar se desprind faramite foarte usor,care si le poate trage pe gat la fel de usor;iar daca folosesti dispozitivul ala,inteleg ca isi face piure singur,atunci care mai e rostul?
Poate nu m-am informat eu suficient,ca sincer nu prea am avut timp;dar la prima "citire" nu mi se pare o super-descoperire.
Nu stiu

Va pup



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Cordelia:
"Mergeti in meniul din stanga ecranului si apasati pe "Mesaje private". Apoi apasati pe "Optiuni" (in dreapta ecranului), bifati "Activeaza mesajele private" si "Trimite modificarile".
"

Pt diversificare
1. www.inspq.qc.ca/tinytot/Tab_Foods.pdf" target="_blank">Schema recomandata aici

Pt autodiversificare
1. Blog 1
2. Blog 2
3. Blog 3
4. www.babyledweaning.com/forum/index.php?sid=d21bb965e46ab141e13167f55ad50a9b" target="_blank">Forum


Ioana & Arturicii'S



Multumesc mult! acum incep sa procesez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Neata si de la noi, multumim de cafeluta!

In legatura cu safe-feeder-ul... Si eu cred ca nu prea se potriveste cu conceptul de auto-diversificare, dpdv al mestecatului bucatilor intregi...

Insa beneficiul poate fi altul: in perioada in care bebe inca nu e capabil sa mestece si sa inghita alimentul, adica in lunile de ”joaca”, se poate juca totusi cu gusturile alimentelor... ”Placerea gustului”, a descoperirii aromei fiecarui aliment, era un alt argument important in descrierea beneficiilor auto-diversificarii. Plus ca reuseste totusi sa primeasca o doza oarecare de vitamine, din ceea ce ajunge sa inghita.

Intreba cineva de ce nu le-am da fructele gata facute piure... Diferenta, dupa parerea mea, este ca oferindu-le piureul cu lingurita, direct in cerul gurii, copilul nu mai simte mare parte din gust. Pe cand molfaind pe sita aceea, totul trece si pe la papilele gustative.

Pe de alta parte, nu stiu cum faceti voi, insa eu - cu 2 copii deodata - am decis sa nu le hranesc pe fete prin toata casa, umbland cu bolul dupa ele, ci sa le invat de la inceput ca masa se ia in bucatarie, frumos, in scaunelele lor... Avantajul pe care eu l-am vazut in acest dispozitiv, indiferent ca alimentam copiii diversificat sau auto-diversificat, este ca din safe-feeder bebe poate molfai oricand in cursul zilei, si oriunde, fara sa-l pun eu in scaunelul de masa, sa fac pregatiri de masa etc. si fara sa spal incontinuu in urma lui, cum se intampla probabil cand dam in manuta copilului sa molfaie un fruct, in timp ce se joaca prin casa...

Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, nici macar eu nu sunt convinsa - mai ales de cand am citit opinia Ioanei, care l-a vazut in raft...

Am vazut linkul de la Corina, mi se pare destul de scump pentru cum e si cum arata... Oare ”in strainatate” n-ar fi mai ieftin, totusi? Eu l-as testa, dar sa dau 100 lei pe 2 bucati e cam mult... L-a gasit cineva pe e-bay sau amazon sau altundeva?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
Mary, o sa caut in farmacii produsul macar sa-l vad cu ochii mei, poate raman dezamagita, la fel ca Ioana. Sanatate puiului mic!
Ioana, sanatate Sabinutei. A luat raceala de la baieti? Am si eu un stres, pe Razvan l-am bagat la o cura de Imunogrip (la noi a functionat fantastic anii trecuti) si acum ii dau ceva Omega3 cu vitamine ca tare ma tem sa nu-mi aduca ceva virusi de la gradi. Asta mica a mea e infundata si fornaita de luni de zile, dr zice ca de la dormitul cu preponderenta pe burta, se aduna secretiile in nasuc si de aia....noi bagam zilnic ser....cantitati industriale
Steamerul meu este www.dedeman.ro/ro/steamer-maxwell-hy4402--vsfs03h1e/C-36-78-14020/produs.html" target="_blank">asta, eu am dat pe el cam 110 lei de la Flanco si momentan il folosesc pentru sterilizat biberoane/suzete si ce ma intra in gurita cupilului. Am facut o data si legume cu medalion de rechin si au fost minunate! Vivela , cum procedezi la inceputul diversificarii cand bb papa supica? De unde iei zeama pt a lungi piureul de legume (din vasul unde se colecteaza aburii transformati in apica)? Si eu zic de steamer ca e una dintre cele mai bune investitii pe care le-am facut.
Ieri am montat si eu scaunul de masa, l-am luat pe asta pt ca m-a incantat ca se lasa spatarul in 3 pozitii si in pozitia cea mai "orizontala" sta ca in scoica. Ieri l-am inaugurat cat am spalat vasele si a fost destul de interesata printesa mea. Ce nu mi-a placut f tare e ca latimea scaunelului e de doar 30 cm si mi se pare cam ingust. Acum parca imi pare rau ca nu am luat un Bertoni Royal (asta ii cumparasem prietenei mele la botezul baietelului ei si mi s-a parut super ok si mare!)
Merg si eu sa mai prind o ora de somn cu Sonia ca ma tem ca ma paste o raceala (ma doare capul si fiecare fibra si oscior din corp, mai ales salele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09



Neata!
Doriti o cafea?
Jurnal de bord:piciorul ma doare la fel de tare

Mira eu il mai pun din cand in cand pe Sebi la 45 de grade si se ridica in fund,dar nu are stabilitate.El se forteaza si de jos sa se ridice,dar nu reuseste decat sa se curbeze ca o banana.

Carla condoleante

Virgi concediu placut!Si Sebi are momente de maraiala dimineata,si nu mai are chef sa doarma,de obicei dupa ce pleaca sotul,si atunci il iau cu mine in pat,dar nu mi-e teama ca se inveta,ca el e setat seara, il pun la el in patut,se intoarce pe o parte si adoarme.
Patutul vostru nu are rotile?Al nostru e din lemn cu roti,si cateodata il mai "lipesc" de patul nostru,si ii bag suzi printre gratii sa nu ma mai ridic

Ioana multa sanatate Sabinutei si Arturicilor

Ruxi sa cheltuiesti chibzuit indemnizatia]

Nicolett sanatate multa si Antoniei,si sa aveti diversificare usoara

Cu auto-diversificarea ori nu am avut eu timp sa ma informez prea mult,ori nu e pentru noi.Pe blogul care l-a pus Ioana scrie ca rostul autodiversificarii este sa te "anunte copilul" cand e gata,adica daca ii pui bucati de mancare in fata sa apuce cu mana si sa bage in gura,pai Sebi face asta de la 3 luni,doar nu ii dadeam mancare de atunci.Si sa aleaga el ce vrea sa manance,pai in locul lui as lua numai cartofi......deci...daca vrea numai un aliment ce faci?
Si sa-i dai bucati intregi nu mi se pare tocmai ok..adica dintr-o bucata de mar se desprind faramite foarte usor,care si le poate trage pe gat la fel de usor;iar daca folosesti dispozitivul ala,inteleg ca isi face piure singur,atunci care mai e rostul?
Poate nu m-am informat eu suficient,ca sincer nu prea am avut timp;dar la prima "citire" nu mi se pare o super-descoperire.
Nu stiu

Va pup



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)



Bun gasit!

La capitolul "farimite" de mar pun umarul si spun ca mi-a povestit o asistenta, in timp ce asteptam la un consult cu Mateo despre cum ii dadea ea pe razatoare copilasului biscuitele, urmind sa dea si marul. Intr-o clipa de neatentie, cel mic a luat marul, care era cu coaja si a muscat o mica bucatica. Ea nu a vazut asta, ci ca doar se invineteste la fata, ca nu mai putea respira... ia deschis gura, a bagat degetul si a reusit sa ii scoata cojita - ulterior a vazut si marul fara juma de cm de coaja - deci presupune un pericol sa ii dai bucati mari de aliment la asa o virsta.
In afara de pasat, spun unele mamici ca au dat copiilor sa "roada" din biscuitii speciali de la nestle - care sunt TARI, destinati exersarii muscatului - dak o fi asa ... nu mai stiu!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput