Trombofilia cauza a infertilitati 36

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

In legatura cu sotul meu, am prezentat ceva la cafeaua de dimineata, sotul meu sa facut ca nu intelege si unde "bat" i-sa mai colorat putin ochii(el are ochi albastri-gri) sau facut abastru intens a plecat si dus a fost este si la ora aceasta tot la birou(biroul este la 2 scari distanta) motivand ca are foarte multa treaba.
Cred ca nu-l prind, incerc mai departe pe perna


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna seara,

Cum am promis, va tin la curent. Doamna doctor U mi-a raspuns la email si mi-a dat si schema de tratament, sunt atat de fericita. Maine merg cu lista la farmacii sa fac aprovizionarea si ma apuc de rontait vitamine poate are Dumnezeu mila si de bebele meu
Tot am discutat noi de acidul folic aici, mi-a dat sa iau 10mg pe zi pana fac rost de Femibion
O sa iau tot exact cum mi-a prescris.

Vreau sa va multumesc si voua inca o data pentru informatii si ajutor si va doresc tuturor sanatate si numai bine

Raman prin zona

O seara faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Gravidutele mutante, am o intrebare: voi ati facut tratamentul pentru mutatii inainte de sarcina sau ati inceput imediat dupa confirmarea sarcinii? Eu astazi am 4 sapt si 4 zile de sarcina si ma gandeam daca nu cumva e prea tarziu, adica am citit pe analize ca MTHFR e responsabil de pierderea sarcinilor in luni mici, adica ceea ce mi s-a intamplat si mie si bebe poate nu a gasit in mine nutrientii care-i trebuiau in primele zile. Mai poate recupera daca primeste ceea ce-i trebuie eu luand toate vitaminele respective?

Sa nu va suparati pe mine ca poate aberez, dar sunt cam paranoica deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Anda ma bucur ca ti-a raspuns dna Uscatescu. De aceea ti-am spus si eu sa iei 2 acid folic ca mie asa mi-a dat ginecologa mea. Cat despre recuperat, nu e deloc tarziu, eu am inceput tratamentul la 10 saptamani si totusi fetita mea a recuperat bine intarzierea de crestere, iar 4 saptamani inca nu e formata placenta deci nici la placenta nu cred sa fie probleme. Cam ce ti-a dat in schema de tratament?


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Anda nu fi paranoica vei vedea ca va fi bine, doar lasa la o parte stresul si gandurile negative ... priveste pozitiv sarcina si bucura-te de fiecare clipa.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Paula , mi-a dat sa iau Aspenter(3/saptamana),MagneB6, vit C, acid folic, vit E forte si Nospa.
Sunt speriata pentru ca eu am pierdut sarcinile anterioare in luni mici, la 6 sapt, respectiv 8 sapt, deci probabil mutatiile mele impiedica dezvoltarea embrionului.

Dar, ai dreptate, trebuie sa las gandurile negative deoparte si sa incep sa gandesc pozitiv

Paula, esti asa de puternica...am intrat pe blogul tau saptamana asta si sincer n-am putut citi prea mult ca am plans cand am vazut prin ce ai trecut, dar Dumnezeu are grija de noi toti si sigur va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Fetelor..., neatza!
Aristica, ce faci, ne parasesti?? Tu, care esti sufletul forumului, ne lasi balta? Eu zic ca e prea devreme pt. bhcg, dar, chiar nefiind nicio sarcina, de ce sa te descurajezi asa?? Suntem datoare sa incercam pana la adanci batraneti, iar asta nu trebuie sa ne opreasca sa ne traim viata frumos, sa ne distram si sa ne bucuram, nu? Stiu ce simti, pt. ca si eu simteam asa dupa pierderile de sarcina, dar mi-am revenit... Iar daca eu, care stau prost cu moralul, dupa cum stii, am putut sa imi revin, tu trebuie sa poti!!
Hai capul sus. Sper ca ati fost la distractie aseara, tu si sotul, iar azi incepi sa te inveselesti.


Adriana, cei de la Sanador spun ca trebuie abstinenta inainte de spermograma, min. 48h, dar noi am tinut mai mult ( vreo 5 zile ).
Denisa, sadica esti fata!! Asa ganduri negre i-ai pus bietului sot?? Normal sa fuga la munca, bietul de el!

Va pup! Duminica frumoasa.

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

aristico, eu zic sa asculti de adriana.
macar nu intrerupe tratamentul pentru inca cateva zile.
eu iti tin pumnii in continuare
si ma gandesc la voi

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

SARA_HS astazi ca sa-i mai spulber din suspiciuni i-am facut clatite cu cascaval si smantana(n-am mai facut de cca 3 ani), daca il vedeti cum merge pe hol(am un hol de cca 11m)merge si se uita in spate sa nu vin.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Denisa figura mai esti!!! Torturezi omul, va refuza si sa manance doar sa nu iti fie prin preajma. Apropo de clatite cu cascaval si smantana, cum sunt, eu nici nu am mai auzit de asa ceva niciodaata. Stiu fetelor ca e off tpic, dar asta e.

Fetelor eu ma gandesc sa ii trimit mesaj pe mail la Uscatescu sa vad ce alte analize ar trebui sa imi fac pentru o viitoare sarcina insa ma intreb oare ar fi trebuit sa imi refac analizele de trombofilie dupa nastere. Eu le-am facut doar cat am fost in spital cu fetita adica 12-13 zile, in care mi se facea zilnic, cu o singura zi exceptie.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput