Trombofilia cauza a infertilitati 36

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Aristica imi pare foarte rau sa aud asta ... dar poate e mai bine asa si cand va veti astepta mai putin va veni un bebe.... au fost multe astfel de cazuri. Va doresc multa sanatate si sa va bucurati de viata ... cu bune si rele


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

aristica imi pare nespus de rau pt rezultatul tau

sunt sigura ca intr-un viitor apropiat o sa ne anunti ca esti o viitoare fericita mamica, atunci cand o sa te astepti mai putin sunt convinsa ca Dumnezeu o sa te rasplateasca pt bunatatea ta si pt tot optimismul tau

eu am intrat prima data pe acest site din intamplare cautam informatii despre trombofilie, si tu ai fost prima care m-a facut sa citesc in fiecare zi mesajele voastre de pe acest forum (erai f vesela, f optimista, transmiti ceva care il face si pe cel mai trist om sa se simta bine), bine inteles apoi m-am atasat f mult si de celelate fete de pe acest forum care sunt niste dragute si unele dintre ele m-au ajutat f mult cand am avut nevoie

aici este o adevarata familie, va multumesc la toate pt tot

..........am ramas fata cuvinte





MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
nici o sarcina, 3 IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gheveronica spune:

aristica imi pare foarte de rau pt rezultatul tau.mult norc si sa te ajute dumnezeu.niciodata sa nu spui niciodata

mutatia 677 stare heterozigota 1sarcina naturala pierduta 3sapt 3IA nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Aristica te imbratisez cu drag pentru optimismul tau si sa stii ca ai mare dreptate. Nu putem lasa o dorinta atat de frumoasa precum aceea de a avea copiii nostri sa devina o obsesie care nu ne permite sa vedem cat de frumoasa este viata. Exact asa gandeam si eu acum un an cand incercasem de toate vreo 4 ani si nimic, ajunsesem si la Polisano sa discutam despre FIV(dar ne-au trimis acasa ca cica nu erau motive intemeiate)si am avut o discutie cu sotu care m-a lamurit ca nu e sfarsitu lumii daca nu vom avea copii si ca asta e viata.
Incet-incet m-am potolit cu incrancenarile mele si uite ca intr-un final am vazut si eu cum arata testele cu 2 liniute. Ca am inceput o alta lupta asta e alta treabaProbabil asa ne e sortit unora sa ne zbatem mai tare pentru ceea ce ne dorim

Te pup si iti doresc tot binele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alla76


Anda!!! felicitari pt liniute! sa fie intr-un ceas bun! sarcina usoara si la termen!!anda, de acid folic de 5 mg sa iei, chiar 2 pastile pe zi. de 1 mg e cam apa de ploaie daca ai MTHFR la voi oare ce s-a schimat de initial nu ramaneai gravida si acum s-a rezolvat problema?


_


Alla multumesciau acid folic in cantitati industriale doar doar o fi bine macar de data asta desi ma cam sperie niste mici dureri de burtica care-mi dau tarcoale. Momentul adevarului va fi vineri cand merg la medic si vedem daca creste puiul sau ne rugam pentru o noua incercare cand voi fi pregatita cu tratament facut 2-3 luni inainte de sarcina.
Ce s-a schimbat de raman insarcinata asa usor ? Iti dai seama ca asta ma tot intreb si eu de cateva zile, poate faptul ca nu-mi mai stresez sotul sa faca love programat , nu ma mai caut de semne si nu imi mai bat capul.Oricum ma mir si eu cum de am devenit gaina ouatoare doar dupa 30 de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Anda daca te doare burtica ar fi bine sa iei no-spa. Vei vedea ca v-a fi bine si eu cred ca se inatmpla atunci cand te astepti mai putin.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Paula, iau si Nospa si bag si Arefam de 200, unu seara si unu dimineata.Si Aspenter desigur.
Sper sa fie bine, mi-e ciuda doar ca n-am apucat sa fac o cura cu acid folic barem 2-3 luni inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Aristica, pup fata vesela si optimista!!
Ma bucur ca nu te lasi batuta, poate ca e bine sa luati acum o pauza, sa va traiti viata asa cum este ea cu bune si cu rele, si sunt convinsa ca intr-o buna zi, cand va asteptati mai putin , va apare si minunea mult asteptata!

Iti doresc tot binele din lume si sa nu ne uiti, pt ca noi nu o vom face cu siguranta!


FVL heterozigot, 21 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aristico tu stii ca imi esti fff draga nu? O sa iti spun ceva si sper sa ma crezi ca o fac cu drag si cu toata sinceritatea...
Beta e mult prea devreme zanica. ziua cu et este z0, deci ai 8 zile de la et maxim. E adevarat ca sunt fete la care deja le iese beta pozitiv, dar stiu eu cazuri cel putin 2 cu beta fff mica ( pina in 5-10 parca , nu mai retin exact, dar o sa caut) si asta in z12-13 de la punctie. Si una dintre ele a si nascut deja.
Nu incerc sa te incurajez in van, sansa e mica , dar inca mai e o sansa mica, mica dar este sansa ta, asa ca sa nu renunti inca la tratament.
Tu punctia ai facut=o miercuri si transferul vineri, abia miercurea ce vine ar trebui sa ai ciclu...deci mai e timp.
Cu Albu ai vb? sunt sigura ca iti va spune sa continui tratamentul, eventual mai repeti o beta marti.
Nu vreau sa iti dau sperante desarte si nici sa nu ma gandesc la durerea voastra, dar te rog eu frumos sa nu renunti la tratament pt macar inca 3 zile.
te imbratisez cu mult, mult drag si indiferent de rezultat , sunt sigura ca veti gasi o cale sa fiti intr-o zi cei mai fericiti parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Aristicoooostai pe aproape nu fugiii, tu cate zile ai de la ET?(socoteste fara ziua ET) sustin ceea ce a spus adrianaady .

Daca este sa fie adevarat bhcg,totusi ceva sa prins fiindca nu ai sub 1, ai 1,2 bhcg.
Eu spun asa, lasa putin sa treaca timpul, ia o pauza,gandeste analizeaza si anul care vine nu se stie.
Cand am facut primul FIV la fel am spus "Unul si atat" dupa a urmat al doilea FIV(sa oprit in evolutie sarcina) daca anul trecut in luna lui Octombrie daca incerca sa-mi spuna cineva "ai sa mai faci unul" isi lua una in cap, atat am fost de hotarata ca pe data de 01.11.2009 mi-am depus dosarul de adoptie, hotararea ma tinut vreo 8 luni de zile, nu-mi pare rau ca am depus dosarul ptr. adoptie sub nicio forma, am spus ce o vrea DD si Maica Domnului.
Fii "barbata" capul sus ,dar eu spun sa nu intrerupi tratamentul inca si mai repeta bhcg marti

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput