concediu prenatal firma in insolventa

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

Gandisem initial sa iau cele 126 zile de concediu de maternitate, dar dupa ce am facut calculele am vazut ca nu e varianta optima. Voi lua doar vreo 50 zile si apoi voi intra in cic 2.
Acum mai am o intrebare..la somaj va trebui sa duc adeverinta pe ultimele 12 luni de munca de dinaintea intrarii in cic1. Eu la ultimul loc de munca am doar 9 luni, dara am continuitate pe firmele dinainte si in afara de asta am avut cateva contracte de munca cu timp partial. Voi duce adeverinte de la toate locurile de munca? Eu cred ca da.



Da, orice banut intra in baza de calcul, cu conditia sa fi platit contributia pentru somaj pe acele venituri (pana acum cateva luni, nu era obligatorie pentru toate tipurile de venit).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Mi s-a bulversat toata gandirea...ieri la tv au spus asa referitor la variantele pentru care pot opta din 2011 ptr indemnizatia de crestere copil: " va fi de 85% din ultimele luni lucrate...ptr salariati si 600 ron ptr someri".
Eu, daca voi opta pentru varianta somaj ca sa-mi iau prenatalul, si daca domnii nostri mari politicieni vor gandi maret ca de obicei, fiind somera la acel moment voi lua doar 600 ron?
Atunci clar prefer sa pierd prenatalul, din lipsa de fonduri cash a unitatii si sa raman salariata, diferenta lunara a banilor intre cic 2 calculat ca 85%...si 600 ron fiind de aproape 5 ori.
Si trebuie sa ma hotarasc pana marti, cand clar nu am de unde sa stiu ce varianta vor alege ei ptr 2011.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Bodo, aici chiar nu ne putem hazarda in ipoteze.
Toata legislatia este intr-o asemenea dinamica incat nu se poate anticipa ce se va intampla poimaine.
Mai asteapta daca te temi... este neclar ce se va intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Cei care au avut in ultimul an indemnizatie de somaj, concedii medicale, pensie de invaliditate, au fost in somaj tehnic, in alt concediu de crestere a copilului sau au obtinut venituri din activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene ar putea beneficia de o indemnizatie minima egala cu 600 de lei.
E un citat din proiectul de lege pe care vor sa-l propuna.
Pentru mine e grav daca se aproba, eu fiind in ultimele luni in cic 1 si respectiv prenatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

Cei care au avut in ultimul an indemnizatie de somaj, concedii medicale, pensie de invaliditate, au fost in somaj tehnic, in alt concediu de crestere a copilului sau au obtinut venituri din activitati profesionale in statele membre ale Uniunii Europene ar putea beneficia de o indemnizatie minima egala cu 600 de lei.
E un citat din proiectul de lege pe care vor sa-l propuna.
Pentru mine e grav daca se aproba, eu fiind in ultimele luni in cic 1 si respectiv prenatal.



Nu cred ca este un citat dintr-un text (fie el si proiect) de lege, ci din vreun ziar.
Intr-un act normativ nu poate exista prevederea "ar putea beneficia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Nu, e un citat dintr-un rezumat legislativ pe care-l primeste firma pe mail.
Intr-adevar nu e dintr-un proiect de lege...m-am exprimat gresit.
Oricum ma sperie continutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Am citit cu interes acest subiect, chiar daca, din fericire, nu ma incadrez intr-o astfel de situatie.. Dar pur si simplu, chiar daca nu am tangenta cu domeniul juridic, citind la aceasta sectiune, mai aflu multe lucruri..

Bodo, ce s-a mai intamplat pana la urma? Ca erai in mare dubiu in noiembrie? S-a inchis firma pana la urma? Cand ai nascut?

Multa bafta, in orice directe o apuci!
Mediajust, f clare explicatii dai! pt rabdare!

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Buna ziua,

Pana la urma am optat pentru varianta in care am ramas salariata, am introdus imediat dupa terminarea cic 1, prenatalul la firma aflata in insolventa. Ei nu au de unde sa-mi dea banii, mi-au promis ca depun dosarul la casa de sanatate si cand se va face plata de catre acestia catre angajator imi vor da suma respectiva. Sincer mi-am luat gandul ca o sa-i mai vad vreodata. Depun acum actele ptr cic 2 si astept cu nerabdare sa vad cum fac calculul. Eu stiam ca se vor lua in calcul ultimele 12 luni dinaintea nasterii, in cazul meu prenatal+cic1, dar m-au pus sa completez adeverinta cu ultimele 12 luni in care am venituri salariale, completand astfel adeverinta cu venituri dinainte de cic 1.
Are cineva idee daca exista vreun termen in vreo lege in care casa de sanatate ar fi obligata sa inapoieze banii firmei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Am gasit in norme OUG 158, art 77- termen de plata a casei de sanatate catre angajator = 15 zile.

Mergi la inceput