concediu prenatal firma in insolventa

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai devanseaza-l. hao sa mai spun ceva. Dac esti Ok cu cei de la firma totul cade doar la nivel de acte. Adica va intelegeti cum anume sa fie intocmite si datate astfel incat sa fie pentru toata lumea cat mai bine si pt tine si pt ei si pt ITM. E o chestiune de intelegere. Eu am fost pus in multe randuri in situatii care de care mai particulare. Nu a existat sa nu existe o solutie daca se vrea asa ceva.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Marius are dreptate pana la un punct - insa cu mai mult de 15 zile nu-l poti devansa in hartii, pentru ca trebuie sa anunti in termen de 15 zile ca nu mai indeplinesti conditiile pentru CIC, cf. art. 14 din OUG 148/2005.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Sunt ok cu cei e la firma, pot rezolva cu antedatarea actelor. Nu stiu insa daca asta e solutia optima prin care minimizez pierderile.
Cireasa de pe tort vine de la o inspectoare de la itm care-mi spune ca ea a facut zeci de inchideri cu aceeasi data in care s-a cerut reluarea activitatii dupa cic, cu art 65 daca firma era in insolventa...ca dupa parerea ei nu aveau de unde sa-i dea bani salariatului deci nu trebuie preaviz. Problema e ca nu la inspectoara asta tb sa ajung eu, ci la una care teoretic cunoaste legile si vrea preavizul de 20 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

De unde stia inspectoarea ITM ca aia n-au bani? Insolventa nu inseamna ca nu vor fi bani, nici ca se pune cruce firmei.
Preavizul este corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Inspectoarea clar e pe langa...n-am zis ca ar avea vreo gandire ok. E minunat ca aplica legile dupa cum i se par potrivite.
Intre timp imi mai aparu o intrebare- la dosarul de somaj tb depusa o adeverinta de venit de la administratia financiara. Nu stiu nimic inca despre ce trebuie sa contina aceasta adeverinta dar ma intreb daca e vreun impediment ca sunt asociata la o firma care are acum activitatea suspendata temporar. Nu obtin nici un venit din dividende. Sper doar sa nu aleg varianta somaj si apoi sa ma impleticesc pe parcurs.
Multumesc din nou pentru tot ajutorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adeverinta este una tip stiu cei de la finante nu te incurca cu nimic. te duci soliciti platesti taxa cred ca e un leu si iti elibereaza o adeverinta care o pui la dosar. Cat despre dividende chiar daca ai primi nu are legatura cu CIC asta ca tot ai amintit.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Acea adeverinta va confirma ca nu ai venituri inregistrate din alte surse sau daca ai, ca sub cuantumul prevazut de lege pentru a beneficia si de indemnizatia se somaj.
Nu, calitatea de asociat in firma din care n-ai venituri nu te va impiedica sa intri in somaj.
Daca ai inima stransa, mai bine stai pe loc si vezi ce se alege de firma. Dar daca stii ca drumul este spre inchidere si tot la somaj ajungi - de ce te temi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Ma tem doar sa nu aleg varianta optima. Ca firma e pe duca e clar..asta au vrut sa faca cu ea...si oricum peste 2 ani, chiar daca mai exista nu voiam a ma mai intoarce acolo. Doar ca incerc sa ma gandesc la toate posibilele probleme ce ar aparea pe parcurs. Singurul lucru pe care mi-l doresc e sa pierd cat mai putini bani si sa rezolv problema prenatalului pe cele 4 luni.
Va multumesc mult pentru tot sprijinul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Care prenatal de 4 luni, daca nasti in decembrie (ori n-am inteles bine?)
Obligatorii sunt doar cele 42 postnatale - deci nu-s 4 luni, zic eu, ci maxim 10 saptamani pentru care este posibil sa astepti banii. Apoi intri imediat in CIC - iar dreptul la somaj nu ti-l vei pierde peste doi ani, indiferent cum ti se va incheia contractul de munca (prin desfiintarea postului acum sau prin inchiderea firmei).
Prin urmare, ai de ales intre riscul de a lua mai greu banii pe doua luni, si cel al stresului pe care ti-l provoaca datele astea atat de stranse (in ideea ca ai putea naste inainte de a deveni somera - si atunci, chiar nu mai ai decat prima varianta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Gandisem initial sa iau cele 126 zile de concediu de maternitate, dar dupa ce am facut calculele am vazut ca nu e varianta optima. Voi lua doar vreo 50 zile si apoi voi intra in cic 2.
Acum mai am o intrebare..la somaj va trebui sa duc adeverinta pe ultimele 12 luni de munca de dinaintea intrarii in cic1. Eu la ultimul loc de munca am doar 9 luni, dara am continuitate pe firmele dinainte si in afara de asta am avut cateva contracte de munca cu timp partial. Voi duce adeverinte de la toate locurile de munca? Eu cred ca da.

Mergi la inceput