concediu prenatal firma in insolventa

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simo78

Hello!

Nu stiu daca-i intrebare sau concluzie

Am contract de munca pe perioada determinata, perioada care se va termina cu cateva zile dupa ce intru in prenatal. In acest caz, se aplica poveste cu mersul la somaj (indemnizatia de somaj se suspenda eu fiind in prenatal)...

Sincer am citit legislatia, dar nu am inteles decat ca sigur sigur in ziua X cand se termina perioada, contractul inceteaza , nu am priceput o iota ce se intampla cu mine

Mercic!

mami de Matei 28 iulie 2007



In situatia ta, cred ca cel mai simplu este sa-ti faci concediul de maternitate (indemnizatia ti-o vei lua de la Casa de Asigurari) si apoi ori intri in CIC (daca ai drept la el), ori intri in somaj (daca n-ai CIC).
Dupa CIC (daca vei avea) vei putea intra in somaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Multumesc mult de raspuns.

Da, am dreptul la CIC.

Spor la toate!



mami de Matei 28 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Revin cu rugamintea unor sfaturi.Problema era urmatoarea: eu sunt in cic 1 pana la 22 nov 2010, firma e in insolventa si eu trebuie sa-mi iau prenatalul pentru al doilea copil (dpn - dec 2010)de la firma.
La sfaturile avizate de aici am ales varianta optima -sa mi se faca concedierea, sa beneficiez de somaj, iar agentia de somaj sa-mi plateasca concediul preanatal.
Problema aparuta e urmatoarea: concedirea din motive neimputabile mie trebuie sa se faca cu un preaviz. Daca ei imi dau preavizul dupa data de incetare cic 1, imi fac inchiderea contractului la o luna sau o luna si ceva(cele 20 zile lucratoare sau 30 ca aveam functie de conducere), nu au efectiv de unde sa-mi dea nici un banut pe aceasta perioada. Chiar daca legea spune ca trebuie sa dea prioritar bani salariatilor..ei nu dispun practic de nici un banut.
Eu ma intrebam daca poate exista concedierea fara acest preaviz sau cu un preaviz antedatat, care se suprapuna cu cic 1.
Totusi ma gandesc ca preaviz inseamana sa am calitatea de angajat, sa nu mai am contract suspendat si sa obtin venituri(teoretic) de la angajator si de la cic in acelasi timp.
Va rog sfatuiti-ma cum sa procedez cu acest preaviz ca sa am perioada " de fara banuti " cat mai mica.
Am vorbit si la agentia de somaj de sector si mi-au zis ca nu pot depune dosarul de somaj si prenatalul in aceeasi zi. Tb acceptat dosarul de somaj si la minim o zi distanta tb depus prenatalul.
Va multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fiind preaviz si prin lege pt ca iesi pe art. 65 CM nu prea vada posibilitati de eludare a acestui termen - nu in acte cel putin. Acum una este pe hartie si probabil alta in practica dar pt somaj discutam de hartii deci va exista acel preaviz (ca mergi sau nu efectiv la serviciu, ca primesti efectiv sau nu banii deja e o chestiune concreta). Exista probabilitatea ca firma fiind in insolventa sa-ti intocmeasca decizia de desfacere pe art. 65 CM dar sa respecte preavizul cf legii insa tu sa nu mergi la serviciu iar teoretic ei te vor plati pe statul de plata insa neavand bani nu vor putea sa achite acest drept al tau care va ramane de recuperat prin procedura de faliment. Insa tu in paralel vei avea acea decizie pe art. 65 pe care sa o depui in dosar si asa cum au precizat de la AJOFM dupa aprobarea dosarului vei putea sa beneficiezi (cel mai repede de a doua zi) de concediul prenatal.
Eu asa vad lucrurile.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Multumesc pentru raspuns. Eu inca cautam portite legale prin care sa primesc preavizul in perioada cic 1 si data concedierii sa coincida cu data imediat urmatoare celei in care mi se termina cic 1.
Tot ce am gasit, e cf legii insolventei preavizul e de 15 zile si nu de 20 ca cel cf contractului colectiv de munca.
Dar inca nu sunt lamurita cu concedirea din motiv de insolventa a unei salariate in cic. Teoretic se poate face cf codului muncii, dar nu stiu procedura. Astept niste raspunsuri de la itm..dar nu sunt convinsa ca or sa fie si lamuritoare.
Oricum va multumesc pentru tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Marius, m-ai aruncat intr-o ceata deasa....
Daca antedateaza preavizul, inseamna ca ai renuntat la CIC incepand cu acel moment, deci trebuie sa dai inapoi banii de indemnizatie si sa primesti leafa (pe care inteleg ca n-ai de unde) - deci cu banii, tot acolo iesi.
Vei fi inscrisa in masa creditorilor, si iti vei primi banii (daca au ce lichida).

Dupa parerea mea, este preferabil sa stai o luna fara bani decat sa stai pe loc si sa astepti inchiderea pravaliei, si iar sa astepti pana firma cere banii de la Casa de Asigurari sa-ti plateasca concediul de maternitate (poate dura luni intregi, mai ales la sfarsit de an, cand banii s-au cam terminat). Asa ca tot somajul este solutia, chiar daca n-or avea bani sa-ti dea pentru preaviz.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bodo2010

Multumesc pentru raspuns. Eu inca cautam portite legale prin care sa primesc preavizul in perioada cic 1 si data concedierii sa coincida cu data imediat urmatoare celei in care mi se termina cic 1.
Tot ce am gasit, e cf legii insolventei preavizul e de 15 zile si nu de 20 ca cel cf contractului colectiv de munca.
Dar inca nu sunt lamurita cu concedirea din motiv de insolventa a unei salariate in cic. Teoretic se poate face cf codului muncii, dar nu stiu procedura. Astept niste raspunsuri de la itm..dar nu sunt convinsa ca or sa fie si lamuritoare.
Oricum va multumesc pentru tot.



Procedura concedierii din cauza insolventei a unei persoane in CIC este aceeasi ca pentru toata lumea. Este singura situatie in care poate fi concediata o persoana aflata in concediul pentru cresterea copilului.
Tu, insa, nu vei fi concediata ca urmare a insolventei (care inteleg ca este in derulare), ci ca urmare a desfiintarii locului de munca, ceea ce inseamna altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

In varianta preaviz, inseamna asa: eu pe 23nov cer redeschiderea ctr de mc, pe 23 mi se da preaviz, pe 20dec se incheie preavizul(20 zile lucratoare) si pe 21 mi se face inchiderea cartii de munca. Eu trebuie sa depun dosarul la somaj si dupa 22 dec minim sa duc prenatalul. Problema pe care mi-o pun acum e daca nasc inainte de 22 dec?
Atunci tb sa-mi iau concediu medical mai devreme, care va devansa preavizul...si chiar nu stiu cum vor mai putea sa-mi faca concedirea.
Mentionez ca dpn este 26 decembrie dar as vrea sa-mi iau o marja de prin saptamana 38.
Cred ca solutia e sa-mi devansez putin preavizul, in asa fel ca inchiderea sa mi se faca undeva la inceputul lui decembrie. Intr-adevar voi pierde niste bani din cic 1, banii pe acest preaviz dar macar o sa am actele in regula din decembrie.
Va rog sa ma corectati daca gresesc...in acest moment asta mi se pare solutia optima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci CIC se termina in nov. Revii la serviciu. Exista doua variante pentru ei:
1. Accepta prenatalul tau pe care nu pot sa-l plateasca
2. Accepta inchiderea contractului de munca pe art. 65 care iti da dreptul la somaj. Exista preavizul care nu va fi probabil platit de firma desi va fi de plata
..........

Nu inteleg de ce nu merge varianta 2.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

In varianta 2, preavizul va curge dupa 23 nov...20zile pana la 20 dec. Inchiderea se va face cu 21 dec. Daca nasc in perioada de preaviz, voi duce concediul medical la firma, mi se intrerupe preavizul, dupa concediu prenatal va urma cic 2 si ei nu vor mai putea sa-mi faca concedierea cu art 65.
De asta ma gandesc sa devansez data ..acceptand preavizul undeva inainte de 23 nov, pierzand astfel cateva zile din cic1.
Ma gandesc sa mi se faca inchiderea undeva pana in 10 decembrie cand eu voi fi deja la sfarsitul sapt 38 de sarcina sau chiar mai devreme.

Mergi la inceput