concediu prenatal firma in insolventa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 1GaBy2 spune:

Mai am niste nelamuriri... Si in aceasta situatie ce trebuie sa fac? Dupa ce imi da decizia de incetare a cartii de munca, am inteles ca trebuie sa merg cu ea sa o depun la somaj. Somaj care se supenda pentru ca sunt in medical. Unde si ce acte trebuie sa depun ca sa imi pot lua banii de prenatal? Ca si valoare sunt aceeasi pe care m-i iar fi platit si angajatorul? (85% din brut?) Iar in februanrie cand m-i se termina postnatalul (cele 42 de zile) cum trebuie sa procedez? Unde trebuie sa depun actele, si cum va fi cu adev ca am ultimele 6 luni lucrate? Voi lua de la angajator pe 5 luni, iar pentru noiembrie de la somaj? Imi vor fi afectate veniturile pentru indemnizatie faptul ca imi apare o luna de somaj? Va multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui 1GaBy2

Mai am niste nelamuriri... Si in aceasta situatie ce trebuie sa fac? Dupa ce imi da decizia de incetare a cartii de munca, am inteles ca trebuie sa merg cu ea sa o depun la somaj. Somaj care se supenda pentru ca sunt in medical. Unde si ce acte trebuie sa depun ca sa imi pot lua banii de prenatal? Ca si valoare sunt aceeasi pe care m-i iar fi platit si angajatorul? (85% din brut?) Iar in februanrie cand m-i se termina postnatalul (cele 42 de zile) cum trebuie sa procedez? Unde trebuie sa depun actele, si cum va fi cu adev ca am ultimele 6 luni lucrate? Voi lua de la angajator pe 5 luni, iar pentru noiembrie de la somaj? Imi vor fi afectate veniturile pentru indemnizatie faptul ca imi apare o luna de somaj? Va multumesc frumos.


Pentru prenatal, trebuie sa depui concediile medicale ori la Casa de asigurari, ori la Agentia de somaj (depinde ce statut ai).
Banii sunt aceeasi.
Dupa 42 de zile (sau la finalul celor 126 in total) iti depui actele pentru CIC. Iti trebuie venituri pe 12 luni, nu pe 6. Da, duci dovezi exact de acolo unde obtii venituri (leafa, concediu medical etc)
Indemnizatia de CIC nu-ti va fi afectata, pentru ca indemnizatie de somaj nu vei lua (dupa decizie, se va suspenda indemnizatia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Dar dc in perioada in care se inchide firma intru in medical este posibil sa scap sa nu intru in somaj pt ca eu vreau sa muncesc in continuare pana nasc, dupa ce trece perioada asta grea de iarna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Dar dc in perioada in care se inchide firma intru in medical este posibil sa scap sa nu intru in somaj pt ca eu vreau sa muncesc in continuare pana nasc, dupa ce trece perioada asta grea de iarna?

Pai fiind in medical cum sa lucrezi? Nu esti bolnava?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Scuze Marius nu am fost prea explicita, firma intra in fara plata cam 3 sapt in perioada sarbatorilor si eu pe acele 3 sapt ma gandeam sa intru in medical si apoi din ianuarie cand firma isi incepe activitatea sa ma intorc si eu la serv. Credeti ca pot sa fac asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti sa intri in fara plata nici tu nici nimeni decat DOAR daca voi doriti si solicitati/semnati in acest sens. Firma nu poate sa trimita pe nimeni in fara plata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenpit77

Scuze Marius nu am fost prea explicita, firma intra in fara plata cam 3 sapt in perioada sarbatorilor si eu pe acele 3 sapt ma gandeam sa intru in medical si apoi din ianuarie cand firma isi incepe activitatea sa ma intorc si eu la serv. Credeti ca pot sa fac asta?


Da, poti - cu conditia sa te si imbolnavesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Pentru Mediajust

Trimis la: - 08/10/2010 : 11:53:20

Bodo2010, sper ca ai fost disponibilizata, nu ti-ai dat demisia - pentru a beneficia de somaj.
Deci, cum au evoluat lucrurile la firma?


Lucrurile inca nu au evoluat. In noiembrie cand voi iesi din cic 1 voi vorbi sa mi se faca concedierea cu data in care va trebui sa-mi reiau raporturile de munca.
Revin insa cu intrebarea la care mi-a raspuns Marius, dar recunosc ca nu prea am inteles.
Cele 126 de zile sunt obligatorii in totalitate sau doar cele 42 de lauzie sunt?
Concret, eu pot intra in cic 2 doar daca am din cele 126 de zile, in jur de 30 de prenatal si cele 42 obligatorii de postnatal? E optional, sau cele 126 de zile sunt obligatorii?
Va multumesc mult pentru raspunsurile exacte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar 42 de zile sunt obligatorii (cu mici exceptii cand se intra din CIC1 direct in CIC2)

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Hello!

Nu stiu daca-i intrebare sau concluzie

Am contract de munca pe perioada determinata, perioada care se va termina cu cateva zile dupa ce intru in prenatal. In acest caz, se aplica poveste cu mersul la somaj (indemnizatia de somaj se suspenda eu fiind in prenatal)...

Sincer am citit legislatia, dar nu am inteles decat ca sigur sigur in ziua X cand se termina perioada, contractul inceteaza , nu am priceput o iota ce se intampla cu mine

Mercic!

mami de Matei 28 iulie 2007

Mergi la inceput