Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

hello,
am fost la contol din nou azi, bebelusa nu da nici un semn ca e pregatita de iesire, am colul inchis, imi propusese sa mai vin sambata la o monitorizare si daca nu se intampla nimic, marti sa facem cezariana (deci povestea mea cu nasterea naturala..se ducea deja)
ma resemnasem...dar m-a sunat acum asistenta si mi-a zis ca doctorul o sa fie plecat sapt viitoare (a aparut ceva neprevazut) si maine sa ma duc sa-mi faca cezariana...asa ca maine apare bebele nu cand a vrut el ci cand a vrut doctorul (in consecinta nici eu nu o sa nasc natural, sunt curioasa cine va fi urmatoarea pe lista si ce se va intampla ca pana acum nimeni nu prea are noroc )
daca nasc vineri, cand o sa-mi dea drumul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Maimu,
Daca nasti maine, luni o sa-ti dea drumul.
Bafta multa maine, iti tinem pumnii. Sa ne dai de veste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniam spune:

Buna,

Cami, am stat mai mult cu el pe afara si era si mai aglomerat locul si probabil a luat un virus. A inceput sa tuseasca de cateva ori, dupa care, mai des si a inceput sa aiba si mucisori, dar fara febra. I-am dat o zi Eferalgan dupa care nu i-am mai dat. Cica daca nu au febre mai mare de 38, 8 in fundulet sa nu le dai nimic, ca le solicita ficatul. In schimb i-am dat ceai de ceapa indulcit cu Baby Drink, ca cica e foarte bun pt raceli si tuse. La noi se administreaza cu atata usurinta medicamentele....Am mai fost la o doctorita la Medicover care mi-a zis sa-i dau Nurofen in conditiile in care nici nu implinise 3 luni, iar nurofenul se da la varste de peste 3 luni. Acum i-a cam trecut de tot.
Imi pare rau ca la voi nu prea functioneaza nimic de colici, dar lasa ca nu mai aveti mult...

Fetelor, exista o crema, se numeste EMLA si contine un anestezic usor care se poate folosi inainte de a-i face lui bebe vaccinul. Sorei mele nu i-a plans decloc bebe la vaccin, asa ca la patru luni sunt pregatita pt ca la 2 luni nu am avut si l-a durut saracutul....Eu o am din Austria, dar e posibil sa se gaseasca si in alte tari, asa ca daca vreti sa va luati, sa stiti ca exista asa ceva. Am intrebat-o pe doctorita mea pediatra si stia si ea de crema asta si mi-a zis ca o pot folosi.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna fetelor,
Intru pe fuga pt ca sunt cu bebe in brate, nu prea vrea sa mai doarma ziua.

Am pus pe mail cateva poze de la botez.

Cand adoarme, intru sa mai scriu cate ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreea_pit spune:

Buna fetelor!

Am trimis si eu poze cu Rares Andrei de pe mail-ul meu pe mail-ul comun, dar din pacate nu am parola mail-ului comun si tare as vrea sa-i vad si eu pe bebelusii vostri. Daca aveti timp va rog sa-mi trimite-ti si mie parola pe mail sau mesaj privat.

Melania, imi para rau ca a fost bolnavior Stefanut, dar cred ca acum sunteti OK. Si Rares tuseste din cand in cand dar dr. pediatru a spus ca acum saliveaza mai mult si se ineca cu saliva. Daca nu are febra si mucisori nu-mi fac griji.

Acum cred ca este greu pt. toata lumea cu vremea asta capricioasa si trebuie sa gasim tot felul de activitati prin casa. Rares, la 3 luni, a facut prima boacana si a spart savoniera de la baie in timp ce-l spalam in chiuveta la fundulet.

Fiind hraniti doar cu lapte praf, acum am trecut la suc de mere, iar de maine incercam de morcov. Daca mai sunt bebelusi care beau suc pe aici astept sa impartasim experienta, mai ales ca se apropie diversificare (fructe, supa, cereala). Daca aveti intrebari le astept.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Dreea, cate luni are Rares de ati trecut deja la suc?

Eric a fost marait azi toata ziua, doarme tot cate o jumatate de ora si iar se trezeste. Are si mucisori si a si tusit si stranutat de cateva ori. I-am tot luat febra, dar nu are. Oare trebuie sa ii dau ceva daca nu are febra? Nu stiu daca e racit, doar ca are parca mai multi mucisori ca pana acum.

Cami, am vazut pozele, f simpatic Octavian. A crescut :)

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Dreea, cate luni are Rares de ati trecut deja la suc?

Eric a fost marait azi toata ziua, doarme tot cate o jumatate de ora si iar se trezeste. Are si mucisori si a si tusit si stranutat de cateva ori. I-am tot luat febra, dar nu are. Oare trebuie sa ii dau ceva daca nu are febra? Nu stiu daca e racit, doar ca are parca mai multi mucisori ca pana acum.

Cami, am vazut pozele, f simpatic Octavian. A crescut :)

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreea_pit spune:

Rares are 3 luni si 1 saptamana (e nascut in aceeasi zi cu baietelul Melaniei) si am inceput cu sucurile de la 3 luni pt. ca era constipat de la laptele praf Nan 1. Recomandarile au fost asa: 1 saptamana suc de mere, 1 saptamana suc de morcov, 1 saptamana suc de portocale. In prima zi cand incepe un suc nou se da 1 lingurita (5 ml), a doua zi - 2 lingurite pana la ziua 6 cand se ajunge la 30 ml si se poate da chiar din biberon. Se urmaresc reactiile dupa suc care pot fi: diaree apoasa imediat ce a baut suc, il poate vomita sau ii poate da agitatie, dureri de burtica. Daca le prezinta se renunta 2-3 zile si apoi se incearca din nou sau se trece la alt suc. Sucul trebui dat pana in pranz.
Parerile sunt impartite in ceea ce priveste introducerea sucului, dar la recomandare medicului noi am inceput de la 3 luni.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Dreea , si ii mai dai Nan sau ai schimbat laptele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna dimineata
Am zis si eu ca a adormit bebele, dar acum a inceput din nou sa maraie...a atipit o jumatate de ora. Asa a facut si ieri toata ziua.

Si Octavian are mai multi mucisori, am folosit aspiratorul nazal, i-am mai scos, dar tot se mai aud. Sper sa nu fie racit.

Si mie mi-a spus pediatrul ca vom introduce de la 3 luni sucurile de fructe, vom vedea. Octavian nu este constipat, are scaun in fiecare zi, chiar si de doua ori pe zi. Cu colicii stam la fel, nu ne lasa deloc, azi sau maine astept sa incerc un alt produs (dentinox colic drops)sa speram ca e mai eficient pt el decat celelalte (bonisan, sab simplex, colief, infacol, espumisan).

Cori, Alina(Ana) ce faceti? Cum va descurcati? Ce fac fetitele? Cori, cand ai timp, poate pui cateva poze!

A inceput sa planga, urc la el.



Mergi la inceput