Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

da...liniste mare pe aici..
cori cum a fost nasterea? ai ajuns acasa cu bebele?
eu astept...pe ultima suta de metrii cred ca sunt..

39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Cami, de unde ai comandat marturiile? Eu nu gasesc nimic sa imi placa.

Noi suntem bine, in ultimele zile parca a fost mai bine cu colicii, nu a mai facut crize asa puternice.
Fetele care folositi Colief, ii dati la fiecare masa? Sau doar la cateva mese? Il puneti in lapte sau direct in gurita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Citat:
citat din mesajul lui patriciadic

Buna fetelor!

Iata ca am revenit printre voi ca mamica. :)
Sunt foarte fericita. Totul a decurs minunat, suntem foarte bine si eu si bebe Tudor.
Am fost foarte incantata de Medlife, chiar a fost totul ok. Asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Isi dau interesul.
Iar cel mai mult sunt incantata de dr. Albu care este un adevarat profesionist. Eu m-am simtit minunat dupa operatie, calmantele pe care mi le-au administrat au fost suficiente, iar atentia pe care mi-a acordat-o medicul a fost maxima.

Sunt acasa de sambata de la ora 14 cand l-am instalat pe bebele meu drag. Prima noapte si a doua a fost ok, ne-am odihnit, dar din pacate mancam foarte mult biberon. Mie abia de acum se pare ca imi mai vine, dar sunt plina de rani, iar bebe, care la inceput tragea foarte bine, s-a cam obisnuit la biberon si se enerveaza cand il pun la san si nu gaseste mare lucru. Sper din suflet sa reusesc sa alaptez natural pt ca imi doresc tare mult asta.
Voi ati reusit sa renuntati la biberon? Cami? Alina( Ana P)? Cum mai sunteti?
Cori, inteleg ca sapt asta devii mamica. Iti tin pumnii sa fie natural asa cum iti doresti.
Este minunat sa fii mama! Mie imi vine sa il mananc cand ma uit la el.
Nu sunt prea ordonata in idei. Mi-am dat seama ca nu v-am mai nimic despre bebe. Cori avea dreptate, are in jur de 3400, mai exact 3370, 49 cm lg si a venit pe lume pe 15 la ora 09.15.
O sa va pun imediat ce mai am putin timp liber si poze pe adresa de yahoo.

Si mii de scuze pt informatiile cu intarziere, dar nu stiu cand au trecut zilele astea.

Va pup!


Si eu am nascut in saptamana trecuta la medlife. Mi-a placut tot acolo, merita toti banii. Mai putin faptul ca nu incurajeaza alaptarea. Adica trebuie s ainsisti tu sa nu ii dea biberon...si tot ii dau.

Eu i-am dat fetitei mele biberon si san, paralel. Mia intai la san cate jumatate de ora, chiar daca nu curgea nimic si apoi biberon. In paralel ceai de chimen si anason si Galafor. Toate astea au dat roade pana la urma, de 2 zile nu i-am mai dat biberon, doar san. Am baut si cate o bere fara alcool pe zi.



-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 39 saptamani cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Citat:
citat din mesajul lui summertime

Citat:
citat din mesajul lui patriciadic

Buna fetelor!

Iata ca am revenit printre voi ca mamica. :)
Sunt foarte fericita. Totul a decurs minunat, suntem foarte bine si eu si bebe Tudor.
Am fost foarte incantata de Medlife, chiar a fost totul ok. Asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Isi dau interesul.
Iar cel mai mult sunt incantata de dr. Albu care este un adevarat profesionist. Eu m-am simtit minunat dupa operatie, calmantele pe care mi le-au administrat au fost suficiente, iar atentia pe care mi-a acordat-o medicul a fost maxima.

Sunt acasa de sambata de la ora 14 cand l-am instalat pe bebele meu drag. Prima noapte si a doua a fost ok, ne-am odihnit, dar din pacate mancam foarte mult biberon. Mie abia de acum se pare ca imi mai vine, dar sunt plina de rani, iar bebe, care la inceput tragea foarte bine, s-a cam obisnuit la biberon si se enerveaza cand il pun la san si nu gaseste mare lucru. Sper din suflet sa reusesc sa alaptez natural pt ca imi doresc tare mult asta.
Voi ati reusit sa renuntati la biberon? Cami? Alina( Ana P)? Cum mai sunteti?
Cori, inteleg ca sapt asta devii mamica. Iti tin pumnii sa fie natural asa cum iti doresti.
Este minunat sa fii mama! Mie imi vine sa il mananc cand ma uit la el.
Nu sunt prea ordonata in idei. Mi-am dat seama ca nu v-am mai nimic despre bebe. Cori avea dreptate, are in jur de 3400, mai exact 3370, 49 cm lg si a venit pe lume pe 15 la ora 09.15.
O sa va pun imediat ce mai am putin timp liber si poze pe adresa de yahoo.

Si mii de scuze pt informatiile cu intarziere, dar nu stiu cand au trecut zilele astea.

Va pup!


Si eu am nascut in saptamana trecuta la medlife. Mi-a placut tot acolo, merita toti banii. Mai putin faptul ca nu incurajeaza alaptarea. Adica trebuie s ainsisti tu sa nu ii dea biberon...si tot ii dau.

Eu i-am dat fetitei mele biberon si san, paralel. Mia intai la san cate jumatate de ora, chiar daca nu curgea nimic si apoi biberon. In paralel ceai de chimen si anason si Galafor. Toate astea au dat roade pana la urma, de 2 zile nu i-am mai dat biberon, doar san. Am baut si cate o bere fara alcool pe zi.



-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 39 saptamani cu


cum ai nascut: natural sau cu cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Felicitari fetelor care au nascut, sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si cu cat mai pitini colici!

Alina, am intrat pe un site care se numeste "accesorii evenimente" si am comandat botoseii de cristal.
Eu ii dau alternativ colief cu infacol: la o masa infacol, la urmatoarea colief, etc. Din cand in cand, la crizele puternice ii dau debridat. Colieful il pun in lingurita, 4 pic si-l dau.

Cori sa ne povestesti cum a fost nasterea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

Citat:
citat din mesajul lui maimu

Citat:
citat din mesajul lui summertime

Citat:
citat din mesajul lui patriciadic

Buna fetelor!

Iata ca am revenit printre voi ca mamica. :)
Sunt foarte fericita. Totul a decurs minunat, suntem foarte bine si eu si bebe Tudor.
Am fost foarte incantata de Medlife, chiar a fost totul ok. Asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Isi dau interesul.
Iar cel mai mult sunt incantata de dr. Albu care este un adevarat profesionist. Eu m-am simtit minunat dupa operatie, calmantele pe care mi le-au administrat au fost suficiente, iar atentia pe care mi-a acordat-o medicul a fost maxima.

Sunt acasa de sambata de la ora 14 cand l-am instalat pe bebele meu drag. Prima noapte si a doua a fost ok, ne-am odihnit, dar din pacate mancam foarte mult biberon. Mie abia de acum se pare ca imi mai vine, dar sunt plina de rani, iar bebe, care la inceput tragea foarte bine, s-a cam obisnuit la biberon si se enerveaza cand il pun la san si nu gaseste mare lucru. Sper din suflet sa reusesc sa alaptez natural pt ca imi doresc tare mult asta.
Voi ati reusit sa renuntati la biberon? Cami? Alina( Ana P)? Cum mai sunteti?
Cori, inteleg ca sapt asta devii mamica. Iti tin pumnii sa fie natural asa cum iti doresti.
Este minunat sa fii mama! Mie imi vine sa il mananc cand ma uit la el.
Nu sunt prea ordonata in idei. Mi-am dat seama ca nu v-am mai nimic despre bebe. Cori avea dreptate, are in jur de 3400, mai exact 3370, 49 cm lg si a venit pe lume pe 15 la ora 09.15.
O sa va pun imediat ce mai am putin timp liber si poze pe adresa de yahoo.

Si mii de scuze pt informatiile cu intarziere, dar nu stiu cand au trecut zilele astea.

Va pup!


Si eu am nascut in saptamana trecuta la medlife. Mi-a placut tot acolo, merita toti banii. Mai putin faptul ca nu incurajeaza alaptarea. Adica trebuie s ainsisti tu sa nu ii dea biberon...si tot ii dau.

Eu i-am dat fetitei mele biberon si san, paralel. Mia intai la san cate jumatate de ora, chiar daca nu curgea nimic si apoi biberon. In paralel ceai de chimen si anason si Galafor. Toate astea au dat roade pana la urma, de 2 zile nu i-am mai dat biberon, doar san. Am baut si cate o bere fara alcool pe zi.



-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 39 saptamani cu


cum ai nascut: natural sau cu cezariana?


-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 39 saptamani cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

am nascut prin cezariana. cand mi-a adus-o prima data era deja mancata. s-a dus mama la neonatolog si le-a zis sa mi-o aduca inainte de biberon. o puneam la san si apoi ii dadeam lapte praf, ca s anu se dezvete de san. si eu am facut rani, cu garmastan si glicerina pe sani mi-au trecut ranile intr-o saptamana. e groaznic in primele zil, dar apoi se regleaza si sanii. eu nu suport insa pompa, ca e bine dupa ce suge sa golesti sanul ca se umple mai repede. beau minim 2 l de lichide pe zi si inainte de alaptata, de 2 ori pe zi, fac dus fierbinte. au inceput chiar sa-mi curga sanii inainte sa-i dau sa suga. asa ca nu va descurajati, insistati cat de mult posibil cu bebe la san chiar daca dupa aceea ii dati supliment. incet incet se rareste suplimentul de la sine. pauza intre mese trebuie sa fie de minim o ora, altfel i se da digestia peste cap, nu o pun nici eu la san de cate ori vrea, incerc cu suzeta, cu plans, etc. cred ca secretul e totusi acela de a pune la san copilul inainte de supliment cate 15 min la fiecare san.

mi-a spus pedatrul ca dusmanul cel mai mare al alaptatului e biberonul si daca mai vrea supliment sa-i dau, insa cu seringa, cate 20 ml.

e f greu si descurajant cu durerile si trezitul, faptul ca nu stii de ce plange copilul dar pana la urm,a vad ca se regleaza usor usor. nu te descuraja, e la fel de greu si exasperant pt toata lumea se pare, insa cu ambitie si strans din dinti se pare ca trece :)

-------------------------------------------------
din ce in ce mai fericita si mai gravida in 39 saptamani cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubante spune:

Buna fetele....
N-am mai scris ca nu prea veam ce dar am citit tot.
Sutem bine si ne pregatim de marea intalnire pe 8 octombrie .
Miercuri mergem la ultima eco sa vedem cum stam si ... mergem inainte cu ”Zoe, fii barbata!”

_
Raluca, cu Biliboi la purtator (36+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna tuturor. Intru si eu pe fuga sa va multumesc de sustinere si sa povestesc cate ceva despre experienta mea.

Suntem acasa si mai ca toata lumea ne chinuim rau de tot cu alaptatul. Nu ii dau biberon, nu am avut probleme cu invatatul la san pentru ca am tinut-o 90% din timp in rezerva mea si deci am dat san inainte de fiecare alaptare. Dar am o alta maaare problema: adoarme la san INDIFERENT de cat o gadil/intorc/misc. Noaptea mai e cum mai e dar ziua programul e cam asa: 5 min supt, 15-20 min dormit. Nu va mai spun cum sunt.. imi e teama ca nu mananca destul dar avand in vedere ca ea rar papa din al doilea san nu inteleg ce rost ar avea sa ii dau completare... poate doar pt ca e mai simplu sa suga din bibe. Toate rudele/ cunoscutii isi dau cu parerea ca ar trebui sa ii dau bibe, sa nu las fata nemancata... asta ma dispera...

De nastere in sine, exceptand faptul ca am putut in sfarsit sa imi vad minunea , eu am fost socata... Nu am avut legaura cu spitalele deloc si cand m-am trezit la TI cu dureri oribile miscandu-mi asistentele picioarele si band apa cu paiul am ramas masca. Imi imaginam ceva mai soft . Mi-a venit rau si in timpul operatiei si m-am speriat tare pentru ca ma opream din respirat cateva secunde, iar respiram, iar ma opream. De doctorita nu am ce spune, a fost super. Anestezista la fel si asistentele de la TI. In schimb unele dintre cele de la neonatologie erau copii fidele ale celor de la stat. Am sunat sa spun ca vreau sa imi aduca fata sa doarma cu mine si una mi-a raspuns ca de ce, mi s-a urat cu binele si am insistat 10 min pentru ca ma contrazicea de parca ceream copilul ei.In ultima zi am spus ca vreau sa schimb eu fata de plecare si mi s-a raspuns ca o sa ma satur eu de schimabat. In ceea ce priveste laptele vine una la mine pune mana pe san si imi spune ca nu am decat o picatura de colostru si ca sa nu ma supar ca si copiii crescuti la bibe sunt sanatosi- asta in loc de incurajare.Erau si unele foarte dragute dar ce mai conta cand vedeai asa exeplare. Deci desi conditiile sunt super tot romanii nostri strica cu atitudinea lor.

De dureri, au fost maricele dar poate si din cauza faptului ca fiind chitita sa ajung rapid la fata si sa fiu puternica pt ea nu am acceptat prea multe calmante si am facut cat de mult efort am putut. Cand am ajuns in rezerva m-am dus rapid la acvariu si chiar in acea zi am ramas doar cu fata si am ridicat-o din patut , mers cu ea in brate etc.

M-am lungit. Merg la somn. Va pup

Cori 40+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

http://blogulluibebe.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Draga Cori,
Mi s-au lungit urechile de asteptare. De cateva ori pe zi am verificat sa vad daca nu cumva ai scris.

Ma bucur ca in linii mari sunteti bine atat tu cat si micuta.
Legat de alaptare, eu m-am ingrijorat tot citind fiindca imi doresc foarte tare sa alaptez mai cu seama ca pe primul baietel l-am alaptat doar o luna.

Cand ai timp te asteptam si cu poze.

Liana



27+

Mergi la inceput