Nasterea la Medlife (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Buna fetele, nici un semn de la Cori? Nu a dat sms nimanui?

Bebe meu a facut cate crize urate de tot din cauza colicilor. A venit azi dr sa-l vada, mi-era teama sa nu fie altceva. A plans pana s-a congestionat rau la fata si se inneca...A fost f urat, acum doarme, in sfarsit.

Voi ati pus la patut carusel? Sau e prea devreme? Ce carusel ati cumparat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Cami imi pare rau pt bebele tau,dar o sa treaca..nu mai e mult.Da-i un pupic din partea mea .

Cori BRAVO!!!!!!!
Te asteptam cu relatari ample despre intregul proces.Sa traiasca Maya sa fie sanatoasa si FARA COLICI !!!!!(valabil si pt ceilalti bebici-sa le treca de tot cat mai repede)
pt Cori si Maya

-----------------------------------------
Alexandra 32+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanadumi

Felicitari noii mamici! abia astept sa te ajung din urma.

Azi am fost cu un set de analize la dr de famile si mi-a spus ca ea stie sigur ca Medlif-ul pe lienie de obstretica are un contrac cu casa de asigurari si daca ai bilet de internare iti ofera o reducere. Voi stiti despre asa ceva?

Roxana

Roxana,eu am intrebat pt pachetul de nastere si nu se deconteaza nimic ci doar din cand in cand (ciudat) la unele sectii cum ar fi chirurgie,medicina interna,ortopedie,etc...
Cel mai bine suni si intrebi.La fel si pt Nemernica....si eu am auzit ca daca te duci cu bebele ai plati doar cazarea..dar am auzit si ca au platit in jur de 15 milioane pe zi....Asa ca cel mai sigur e sa mergeti acolo sa vorbiti sau sa sunati(e mai comod).

-----------------------------------------
Alexandra 32+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Bravo Cori, felicitari inca o data, sa fie sanatoasa bebelina si sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Multumesc de urari, fetelor!

Cami, tot cu Garmastan ma dau si eu si este tare bun. Nu stiu ce m-as face fara el.
Astazi ne-am chinuit foarte, foarte tare sa mergem doar pe alaptatul la san. A fost exagerat de greu, nu a dormit cam toata ziua, l-am pus mai tot timpul la san, dar pe langa san tot a trebuit sa-i dau un supliment. M-am bucurat ca suplimentul a fost mic: 30 ml dimineata si 30 ml seara, in conditiile in care el la o masa manca intre 40-70 ml. In noapte asta nu stiu insa cata putere voi mai avea si cat ma va mai lasa sufletul sa insist.
Ana, te inteleg ca te doare sufletul cand vezi ca iti scade lapticul, dar important este ca incerci si ca bebelina este bine.
Si eu sunt disperata sa alaptez exclusiv la san, dar nici nu il pot tine nemancat daca vad ca nu mai poate. Offf! TAre greu mai este.

Felicitari Cori, sa iti traiasca fetitza si sa va aduca numai bucurii!
Abia astept sa ne dai vesti despre micutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancalorelei spune:

Citat:
citat din mesajul lui patriciadic

Buna fetelor!

Iata ca am revenit printre voi ca mamica. :)
Sunt foarte fericita. Totul a decurs minunat, suntem foarte bine si eu si bebe Tudor.
Am fost foarte incantata de Medlife, chiar a fost totul ok. Asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Isi dau interesul.
Iar cel mai mult sunt incantata de dr. Albu care este un adevarat profesionist. Eu m-am simtit minunat dupa operatie, calmantele pe care mi le-au administrat au fost suficiente, iar atentia pe care mi-a acordat-o medicul a fost maxima.

Sunt acasa de sambata de la ora 14 cand l-am instalat pe bebele meu drag. Prima noapte si a doua a fost ok, ne-am odihnit, dar din pacate mancam foarte mult biberon. Mie abia de acum se pare ca imi mai vine, dar sunt plina de rani, iar bebe, care la inceput tragea foarte bine, s-a cam obisnuit la biberon si se enerveaza cand il pun la san si nu gaseste mare lucru. Sper din suflet sa reusesc sa alaptez natural pt ca imi doresc tare mult asta.
Voi ati reusit sa renuntati la biberon? Cami? Alina( Ana P)? Cum mai sunteti?
Cori, inteleg ca sapt asta devii mamica. Iti tin pumnii sa fie natural asa cum iti doresti.
Este minunat sa fii mama! Mie imi vine sa il mananc cand ma uit la el.
Nu sunt prea ordonata in idei. Mi-am dat seama ca nu v-am mai nimic despre bebe. Cori avea dreptate, are in jur de 3400, mai exact 3370, 49 cm lg si a venit pe lume pe 15 la ora 09.15.
O sa va pun imediat ce mai am putin timp liber si poze pe adresa de yahoo.

Si mii de scuze pt informatiile cu intarziere, dar nu stiu cand au trecut zilele astea.

Va pup!




Si eu am nascut la Medlife si au fost toti de nota 20. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost faptul ca nu insista pe alaptatul la san. Hranesc bebeii cu biberon iar cand ajungi acasa este practic aproape imposibil sa ii dezveti. Poate unele mamici au fost mai norocoase, eu nu am reusit.

Cand am ajuns acasa bebele meu era deja invatat cu biberonul si nu stia sa traga din san. Sugea extrem de putin (20-30ml) cf metodei cantarului iar pana la 70-80ml ii dadeam completare lapte praf. Am incercat din rasputeri si am aplicat toate metodele - cu seringa, cu lingurita, cand il puneam la san sugea f putin apoi cand il luam tipa de foame si tot asa si ajugeam sa stau cu el la san si cate trei ore din incapatanarea mea ca el sa suga. Invatat ca din biberon sa curga mult cand dadea de san se zbatea, plangea pentru ca oricum lapte nici nu prea era pe atunci si trebuia muncit din greu ca sa obtina o masa completa.

Am citit tot ce era posibil pe net despre cum sa reusesc sa il dezvat de biberon si tot nu am avut succes. Peste tot se spunea ca daca nu pui copiulul la san cu timpul iti pierzi laptele, lucru care s-a dovedit fals ulterior. Dar totodata am inteles ca de fapt trebuie sa inveti sa iti pacalesti corpul - sanul produce lapte in functie de necesitatile lui bebe. Asa ca daca el sugea doar 20-30 ml atunci corpul invata ca nu este nevoie de mai mult si uite asa se pierdea lapticul. Am inceput sa folosesc pompa. Dupa fiecare masa a lui bebe incercam sa scot cu pompa laptele care ramanea in san, indiferent de cantitate (chiar daca erau doar 10ml). Masa lui bebe decurgea cam asa - supt la san jumatate de ora, apoi completare cu laptele care reuseam sa il mulg, apoi completare cu lapte praf. Notam totul intr-un caiet, in fiecare zi, pentru a vedea cat lapte reusesc sa fac. De fiecare data cand ma mulgeam incercam sa scot macar cu 10 ml mai mult ca data trecuta, de multe ori dadeam in gol cu pompa ca sa trimit semnale corpului ca a crescut cerinta de lapte. Procedam asa zi si noapte. O data cu trecerea timpului cantitatea de lapte muls a crescut si chiar daca au fost zile cand parea ca scade, nu am cedat, indiferent de cantitate si indiferent de chinurile fizice prin care treceam.

Dupa prima luna, vazand ca bebe nu are nici un gand sa suga, am renuntat sa il mai pun la san si am inceput sa ii dau doar biberon - lapte muls si lapte praf. Daca in prima luna si jumatate ii dadeam lapte muls o treime si doua treimi lapte praf, incepand cu a doua luna s-a inversat proportia iar in luna a treia si a patra (cat are acum) am reusit sa ii dau doar laptele meu (aprox 900-1000g pe zi). DAca mi-ar fi spus cineva in prima luna ca o sa manance exclusiv lapte san nu l-as fi crezut dar uite ca eforturile mele au fost rasplatite. Si intentionez sa continui asa pana la 7 luni sau chiar un an.

Repet, important este sa te mulgi de cate ori mananca bebe si sa nu renunti indiferent de cantitatea de lapte pe care reusesti sa o scoti. In tot acest timp eu am luat si galafor si ceaiuri pentru stimularea lactatiei. A fost extrem extrem extrem de greu, dar acum m-am obisnuit si sunt fericita ca papa doar lapticul meu. Asa ca se poate ''alapta'' si fara sa il pui pe bebe la san. Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Bravo Anca,esti tare ca nu te-ai lasat.Impresionanta poveste..Sper ca daca nu reusesc sa-i dau sanul..macar sa fac ca tine.

Patricia, povesteste-ne si noua exact cum a fost din momentul in care ai ajuns la spital(cand ai timp).

-----------------------------------------
Alexandra 32+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinab2 spune:

Anca, exact acelasi lucru am patit si patesc si eu. Acum bebele meu are 1 luna jumatate si mananca si lapte muls de la mine si praf. Eu scot cam 120 ml la fiecare muls, dar din pacate nu reusesc mereu sa ma mulg chiar la 3 ore. Altadata mai rar si de aceea e nevoie si de praf.
Adica, poate ca as reusi, dar mai sunt si alte lucruri pe care trebuie sa le fac prin casa.
Acum mananca cam jumi-juma as zice, jumatate din mese praf, restul de la mine.

Si eu confirm ca nu scade laptele daca nu suge bebele, trebuie doar muls des si pana la golire. Sper si eu sa mai am lapte o perioada lunga. Chiar daca e mai complicat si mai obositor, asa o sa procedez si eu de acum inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Da' ce se intampla..?! de 2 zile nimeni,nimic.Sunteti cu toate bine?Ce fac bebeii?
Raluca (bubante) esti ok?N-ai mai zis ceva de vreo luna cred.Ai cam 35-36 de saptamani parca.Cum esti,cum e bebele?Ati fixat data?Ca mi se pare ca tu urmezi :)

-----------------------------------------
Alexandra 33+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Eu am intrat mereu pe fuga, sa vad ce mai faceti si m-a mirat si pe mine ca nu a mai scris nimeni.
Noi, azi, suntem bine, dar ieri a plans bebe mult, l-au chinuit iarasi colicii. Astazi a fost muuuult mai bine, acum astept sa se trezeasca sa-i dau papa. A mancat acum 4 ore.

Ne pregatim de botez, am emotii mari, nu stiu de ce. Sper sa iasa totul bine, mai ales ca am comandat tortul prin telefon, aranjamentele florale tot prin telefon. Astazi mi-au sosit si marturiile, frumoase foc.

Va las ca da semne ca s-ar trezi.

Mergi la inceput