Exista casatorii fericite ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mai sunt si casatorii fericite...doar ca durata ei n-o poti anticipa.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Imi place mirosul de naftalina plus ca am dat de 2 molii in dulap.
Nu cred ca exista casatorii fericite, n-am vazut cu ochii mei pana acum si ce nu vad nu cred.

Fericirea este un ideal si idealul nu poate fi atins.

Un prof. de filozofie definea fericirea ca un raport intre satisfactii si dorinte.

Fericire = Satisfactii / Dorinte

Cum intodeauna dorintele sunt mai mari decat realizarile/satisfactile, raportul este subunitar, deci fericirea nu exista.
Noi tindem sa fim fericiti, sau mai corect ne propunem sa nu fim nefericiti, adica raportul sa se apropie de unitate(1).

Sunt doua posibilitati invatate la matematica. Reduci numitorul sau maresti numaratorul.
- 1. reduci dorintele cum fac pustnicii
- 2. lupti sa-ti realizezi aspiratiile

Totul este sa nu ai aspiratii irealizabile, in casnicie sa nu visezi la feti frumosi si la ilene cosanzene.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Mai simplu de atat nici ca se poate. Multumesc Deceneus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Imi place mirosul de naftalina plus ca am dat de 2 molii in dulap.
Nu cred ca exista casatorii fericite, n-am vazut cu ochii mei pana acum si ce nu vad nu cred.


Dar eu nu te inteleg totusi.

5 pagini sunt umplute cu testimoniale referitoare la casnicii fericite. Pe mine una - m-au impresionat la maxim.

De ce nu ai crede ca exista asa ceva? Sau ce anume vrei sa vezi cu ochii tai - sa locuiesti cu respectivii o perioada ca sa te convingi, sau cum? nu-i crezi pe cuvant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
[Cum intodeauna dorintele sunt mai mari decat realizarile/satisfactile, raportul este subunitar, deci fericirea nu exista.


Nu, nu intotdeauna. Se poate sa primesti chiar mai mult decat asteptarile tale.

Poate n-ar strica sa recititi cele 5 pagini...in cuplurile cu pricina chiar nu se pare ca e vorba de ajustarea pretentiilor pentru ca nu li s-ar fi oferit ceea ce-si doresc. Dimpotriva, sunt suflete-pereche si asta probabil ca o simt amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lake spune:

sunt casatorii fericite, dar RAR , foarte RAR, daca ar fi sa facem un proncentaj sunt convins ca nici macar la 10 la suta nu se ajunge... suflete cu adevarat pereche sunt chiar nici macar 1 la mie, si e trist...pacat ca nu se poate face un sondaj de opinie anonim in are sa se numere totalul femeilor inselate de pe forumul acesta, ati ramane uimiti cate femei au trecut cu vederea infidelitatile partenerului...insa din ipocrizie nu vor sa recunoasca... pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

Da,da, da ,exista!!! Am fost crescuta de doi parinti cu o casatorie plina de iubire ,respect, toleranta, intelegere si am o casatorie la fel de feicita ca a lor.

Gabriela
28 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"


Uite de exemplu la Gabriella, parintii ei puteau sa se certe in fel si chip dar sa fie destul de destepti ca Gabriella sa nu auda si sa traiasca cu fantezia ca parintii lor s-au inteles exceptional, povesti de genul asta am mai citit..
Poate sunt eu mai greu de impresionat A_Iulia si i-as crede pe cuvant daca i-as cunoaste, cat de cat.

Oare ce le aduce impreuna pe sufletele astea imperecheate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Larasarit, hai ca esti tare.
Ii faci mincinosi pe toti, fara sa ai un argument real. Daca vin in fata ta doi batrani de 80 de ani care spun ca au avut o casnicie fericita si ca nu s-au inselat nu ii vei crede pt ca precis au fost destul de destepti incat sa se insele si sa nu se afle.
Cu alte cuvinte, ferice de sotul tau ca nu trebuie sa depuna vreun efort pt nimic, tu stii deja ca o casnicie nu poate fi frumoasa, asa ca why bother?


Lake, deci sa inteleg ca in opinia ta daca intr-o casnicie unul a inselat, daca s-au certat, daca au avut o problema, gata, inseamna ca ei nu sunt fericiti
Trist, foarte foarte trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Batraneii care sarbatoresc nunta de aur sunt intrebati mereu cum au ajuns la performanta asta si mereu raspund fara sa stea pe ganduri ca pentru ca au facut compromisuri, nu e vorba de inselat, compromisuri in general..
Acus cu sotul uneia ca mine..ori nu face nimic ca nu are rost, cum bine zici ori orice ar face nu-i de ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

La 3 ani distanta continui sa cred in mesajul meu initial si sa ma regasesc in cele scrise de Soledad.
Cred cu tarie ca am o casnicie fericita si fara sa jignesc,putin imi pasa de ce cred altii.Ne iubim si asta este tot ce conteaza,insa asta nu inseamna ca nu ne-am certat niciodata,evident ca am facut-o,de cele mai multe ori din motive tampite,dar ne-a trecut.
Compromisuri?!Depinde ce intelege fiecare prin asta.Nu admit minciuna,inselatoria,lipsa de respect,etc.

Admit ca nu am avut intotdeauna dreptate si am acceptat viziunea sotului (asta e compromis?),l-am lasat sa procedeze cum crede el chiar daca nu eram de acord ,numai pt "placerea" de a-i demonstra ca greseste si cam asa au trecut aproape 19 ani.

Ipocrizia in cazul asta nu vad la ce foloseste,ma rog ,eu nu-i inteleg rostul in nici un caz dar asa sunt eu "mai din topor".

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput