Exista casatorii fericite ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Cat de frumos!! m-au emotionat f, mult povestile voastre! felicitari si la multi ani fericiti in continuare! Este bine ca se mai deschid si astfel de topicuri. Eu sunt de abia la inceputul casniciei. Suntem impreuna de 3 ani si casatoriti de 1 an, dar simt ca am alaturi jumatatea pe care am cautat-o toata viata.Suntem impreuna 24 /24 pt ca avem acelasi serviciu, si pot sa spun ca acestia sunt cei mai frumosi ani din viata mea...imi este de ajuns sa ma uit la el si deja simt ca nu exista problema pe care sa nu o depasesc alaturi de el,dragostea lui mi-a redat increderea in mine , in viata, m-a invatat ce inseamna fericirea. ii multumesc lui Dumnezeu pt ca ne-a adus unul in calea celuilalt si sper ca asa va fi toata viata... sa pot scrie si eu peste 20 ani despre casnicie fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Da, exista! Atata timp cat intr-o casnicie celalalt e mai important decat mine si invers, nu este loc decat de... fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

numarati ar fi vreo 6 ani.. insa in acesti 6 am trait cit pt 10... asta pentru ca i am trait la maxim, intr o viltoare de nedescris... cunoscut, placut, casatorit si pina sa ne dam seama cind sarbatoream primul an deja aveam un pui mic pe linga ceilalti 2... ani nebuni, ametitori, in care ne straduiam sa ne potrivim pasul unul alaturi de ceilalti.
ne uitam la noi si realizam ca nu am avut parte de acel "noi doi", viata noastra a fost dedicata meseriei de parinte.
dar si dupa acesti ani, il iubesc din toata fiinta! este nu doar iubitul meu, este singurul om din intreaga-mi viata in care am incredere deplina. este omul meu... cel alaturi de care voi parcurge restul vietii... cel ce-mi umple sufletul de lacrimi daca ar fi sa ma gindesc cum ar putea fi viata fara el.

ne iubim foarte mult! mai mult decit se poate spune in cuvinte! dar pentru asta muncim zi de zi.. gesturi mici, sarutari furate: in usa, ori cind trecem unul pe linga altul prin casa, cuvinte de alint, daruri aproape lipsite de importanta...

iubirea, casnicia, in okii mei este asemuita cu un vas chinezesc, deosebit de pretios si fragil: trebuie protejat clipa de clipa, curatat zilnic de praful si mizga uritului ce ne inconjoara, privit cu dragoste si mingiiat cu tandrete.

si da... multumesc zilnic Domnului pentru ca ne a adus impreuna...


TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

TORA...ce frumos ai reusit sa pui in cuvinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Tora, sunt asa de fericita pentru voi! Ma bucur nespus, mai ales ca imi aduc aminte cad de greu ti-a fost in perioada de dinainte de a-l cunoaste pe sotul tau!
Sa va dea Domnul doar zile senine si fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

da,exista!noi avem 8 ani casatoriti si vreo 11 de cand ne cunoastem.Am trecut prin multe greutati impreuna dar am fost uniti si niciodatat nu ne-am certat cand am fost in lipsa de ceva,stim sa comunicam foarte bine si ne potrivim f bine la toate sensuriilepasiune intre noi exista si ica f multa,dar din pacate serviciul lui nu ne permite sa fim in fiecare seara impreuna,dar in schimb vb la telefon de 10 -15 pe zisi cand vine acasa am emoti si fluturasi in stomac,parca sant o pustoaica de 16 ani:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

exista iubire si cupluri perfecte, acele suflete pereche. in orice cuplu/casnicie sunt si suisuri si coborasuri, greutati care depasite sudeaza relatia de cuplu si mai mult. eu sunt convinsa ca l-am intalnit pe al meu acum ceva timp in urma, o iubire adolescentina, cu farmecul si emotiile de rigoare. eram colegi de clasa in liceu si ne-am "combinat" la revelionul de cls 12-a (stiam ca el este topit dupa mine inca din clasa a 9-a, insa eu nu ii dadeam importanta de frica ca poate relatia va esua). cand m-a invitat la dans si mi-a cerut prietenia, cum se facea pe vremurile bune, l-am simtit tremurand sub mainle mele. parca era bagat in priza, avea vocea stinsa, abia distingeam ce vrea sa spuna, insa sufletul meu stia exact mesajul, nu era nevoie ca urechile mele sa il auda neaparat. am zis din prima DA!!!! pana si eu imi planuisem ca atunci era ultima sansa sa mai putem fi impreuna, si daca el nu ar fi fost "barbat" si nu zis nimic, cred ca pana la urma l-as fi invitat eu la dans si i-as fi marturisit ca il plac=iubesc in secret de multi ani! de atunci am ramas impreuna, am facut facultatea in orase diferite, insa nu cred ca au existat mai mult de 4-5 weeeknduri cand am fost despartiti, inrest de vineri seara pana duminica dupa-masa eram aproape nonstop impreuna. dupa facultate a mai trecut 1 an si ne-am casatorit. acum, dupa aproape 13 ani de cand suntem impreuna, avem deja 7 ani de casnicie impliniti cu 2 copii minunati. am crescut practic impreuna, ne-am marutizat impreuna, ne-am format reciproc, iar iubirea s-a maturizat o data cu noi. am invatat sa ne iubim tot timpul si in toate felurile.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Noi suntem casatoriti de 3 ani si-un pic, si ne cunoastem de vreo 5, avem un pitic de 3,5. La inceput a fost excelent, la nasterea piticului ne-am mai domolit, iar la un an - un an si jumatate de la nasterea lui oarecum ne departasem unul de celalalt... important a fost ca ne-am dat seama, am luat taurul de coarne, am petrecut mai mult timp impreuna, si incet incet ne-am regasit Si am cea mai mare incredere ca vom ramane la fel multa vreme

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

soacra mea are o vorba: daca unii iti spun ca ei nu se cearta, atunci ori mint ,ori fac compromisuri.

important e ca totul sa fie constructiv si in beneficiul copiilor, daca exista.orgoliile tb lasate la o parte,amadoi trag aceeasi "caruta".tb sa itelegi clar institutia casatoriei, ce vrei de la ea, sa nu ai deziluzii, sa nu faci copiii si apoi sa-i lasi in voia sortii.mie asat mi se pare crima de-a dreptul.

exista familii fericite.eu am in minte destul de des o femeie care nascuse cel de-al patrulea copil si cazata in acelasi salon cu mine la maternitate.femeia era de la tara, fara prea multa carte, vorbea cu dezacorduri...dar, avea o voce calda, numai cuvinte frumoase rostea...vorbind cu copiii lasati acasa, dovedea o intelegere si o mare dragoste fata de acestia.un pic am fost bulversata.i-am vazut apoi familia, o familie unita, linistita, iubitori.ei se aveau doar pe ei, fara prea mare venit din cate povestea, dar am ramas profund impresionata.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Imi place mirosul de naftalina plus ca am dat de 2 molii in dulap.
Nu cred ca exista casatorii fericite, n-am vazut cu ochii mei pana acum si ce nu vad nu cred.

Mergi la inceput