Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Buna, ma bag si eu peste voi pentru ca am nevoie de un raspuns urgent legat de concediu pre si post natal; ma interesa daca cele 42 de zile minime de post natal se calculeaza din fix din ziua nasterii copilului sau la o zi dupa; trebuie sa stiu cum imi calculez medicalele pt ca am fix o zi neacoperita intre medical normal si cel de sarcina si lauzie, si m-ar ajuta daca s-ar calcula postnatalul din ziua nasterii.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

Buna, ma bag si eu peste voi pentru ca am nevoie de un raspuns urgent legat de concediu pre si post natal; ma interesa daca cele 42 de zile minime de post natal se calculeaza din fix din ziua nasterii copilului sau la o zi dupa; trebuie sa stiu cum imi calculez medicalele pt ca am fix o zi neacoperita intre medical normal si cel de sarcina si lauzie, si m-ar ajuta daca s-ar calcula postnatalul din ziua nasterii.
multumesc


Ziua nasterii este prima zi de postnatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

multumesc mult ;
e perfect pt mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Am si eu o intrebare, va rog.

Daca am nascut in noiembrie 2010 si termin postnatalul in martie 2011, la intrarea in CIC, pot opta pentru vatianta de a ma reintoarce loa munca dupa 1 an (cu acordarea stimulentului)?

Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Chiar daca intri in CIC in martie, tot pe oug 148/2005 mergi,pentru ca ai nascut in nov. 2010, asa ca stimulentul va fi de 100 lei, indiferent ca stai un an sau mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Buna tuturor!
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema, va rog. E vorba de un tatic care vrea sa intre in concediu pentru cresterea copilului. Cel care slicita indemnizatie trebuie sa aiba 12 luni lucrate anterior nasterii copilului. Corect, nu? Copilul s-a nascut pe la jumatatea lui dec. In perioada sarbatorilor de iarna taticul a avut contractul suspendat timp de 10 zile, de pe 20 dec pana pe 7 ian. Il afecteaza in vreun fel intreruperea asta de 10 zile lucratoare?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

ok, multumesc Carmen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Buna tuturor!
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema, va rog. E vorba de un tatic care vrea sa intre in concediu pentru cresterea copilului. Cel care slicita indemnizatie trebuie sa aiba 12 luni lucrate anterior nasterii copilului. Corect, nu? Copilul s-a nascut pe la jumatatea lui dec. In perioada sarbatorilor de iarna taticul a avut contractul suspendat timp de 10 zile, de pe 20 dec pana pe 7 ian. Il afecteaza in vreun fel intreruperea asta de 10 zile lucratoare?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral


Hai sa nu discutam cu "pe la..."

Care este data nasteriii? De la aceasta data inapoi 12 luni trebuie sa nu aiba intrerupere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Multumesc de raspuns! Este bine asa. Important e ca se ia in considerare numai perioada de inainte a nasterii copilului.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Nu am citit OUG 111/2010,recunosc.
Am auzit de la o prietena ca nu s-ar mai acorda indemnizatie pentru cel de-al 4 -lea copil.Ca s-a schimbat legea.Daca intre al 3-lea si al 4-lea copil am lucrat/cotizat la stat, o sa mi se dea doar alocatia de 200 lei , asemeni celor care nu au lucrat deloc?



Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput