Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

acum sunt in CIC 1. daca intre timp mi se desfiinteaza postul de la servici, iar eu intentionez sa fac al 2-lea copil, ca sa intru din CIC 1 in CIC 2 (si sa nu raman fara job, deci fara salariu), se poate ca cei de la munca sa ma dea afara cat sunt in CIC 1, pe motiv de post desfiintat? sau de-abia dupa ce ma intorc? si daca atunci cand ma intorc sunt gravida, sau intru direct in pre-natal, mai pot sa desfiinteze postul?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

mie nu-mi raspunde nimeni?




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz


Ba da, si tie.
Da, ti se poate desfiinta postul in timp ce esti in CIC.
De aici urmeaza combinatiile:
- esti gravida cand termini CIC 1 - intri in somaj, apoi in pre/post natal si CIC 2
- esti gravida cand termini CIC 1 destul de "mare" cat sa intri deja in prenatal - atunci intri in prenatal, urmat de CIC 2.
Deci oricum ar fi, nu ramai fara indemnizatia CIC 2.
(Bine ar fi sa treci direct dintr-unul in altul, fara concediu de maternitate intre CIC-uri, pentru a-ti pastra acelasi cuantum al indemnizatiei).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA84

Citat:
citat din mesajul lui marius

Inteleg. Pierzi acel interval.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Buna ziua si multumesc mult pt raspunsuri,insa vineri,adika pe data de 03-09-10am fost sa-mi depun dosarul pt CIC si am intrebat din ce moment imi vin banii,adika cu a cea zii in care depun dosarul sau cu a cea zii in care se suspenda cartea de munca?RASPUNSUL a fost ca banii vor venii din momentul in care se incheie cele 42de zile postnatale si se suspenda cartea de munca,decii in cazul meu se termina concediu pe 18-08-10 si din data de 19-08-10se suspenda cartea si banii din acea zii se vor calcula pt CIC.
Sper sa nu va deranjez cu raspunsul meu dar poate va fii la cineva folositor,va multumesc inca o data!

FERICITA DE MARA 8-07-10 SIALEXANDRA 1-02-07


ANDREsiALEX



Banii nu "vin" din momentul in care se suspenda contractul de munca, banii se calculeaza de atunci. De venit, vin dupa 2-3 luni.

Contractul meu de munca a fost suspendat pe data de 17 martie, iar banii i-am avut in mana in 17 iulie.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Banii nu mai "vin" dupa 2-3 luni (am explicat pe undeva) pentru ca noile reglementari (OUG 111) permit depunerea dosareleor cu 30 de zile inainte de terminarea concediului postnatal, deci practic din ziua 12 a copilului pentru minim 42 de zile obligatorii.
Prin urmare, nu va mai exista asemenea distanta intre plati (ultima indemnizatie de concediu postnata - prima indemnizatie CIC). Concediul de maternitate se plateste ca si leafa, ritmic, deci nu vad de ce ar fi perioade asa lungi neacoperite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mediajust multumesc.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Ariadna si Mediajust
Va multumesc extrem de mult pentru raspunsuri, parca m-am mai limpezit si eu in sfarsit!!!
Din pacate contabila nu-mi zisese de 0.85% dar noroc ca am aflat in timp util.
Trebuie sa ma lamuresc in ce sistem platesc eu impozite. Eu declar anticipat la inceput de an, dar parca platesc in sistem real (nu forfetar). Daca depun repede declaratia pe 2010, oare n-ar putea sa-mi faca decizie de impunere mai rapid, ca sa nu mai existe diferente de recuperat apoi?
Oricum, va multumesc mult mult , si daca voi mai avea intrebari sigur le pun!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s28 cu un dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Ariadna si Mediajust
Va multumesc extrem de mult pentru raspunsuri, parca m-am mai limpezit si eu in sfarsit!!!
Din pacate contabila nu-mi zisese de 0.85% dar noroc ca am aflat in timp util.
Trebuie sa ma lamuresc in ce sistem platesc eu impozite. Eu declar anticipat la inceput de an, dar parca platesc in sistem real (nu forfetar). Daca depun repede declaratia pe 2010, oare n-ar putea sa-mi faca decizie de impunere mai rapid, ca sa nu mai existe diferente de recuperat apoi?
Oricum, va multumesc mult mult , si daca voi mai avea intrebari sigur le pun!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s28 cu un dragalas


Acest 0,85% era facultativ, de curand este obligatoriu, asa ca oricum aflai.
Eu cred ca declari si platesti pe venit estimat, apoi te reglezi la sfarsitul anului fiscal. Oricum, indemnizatiile le primesti la venitul pentru care ai platit deja impozit/contributii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

As dori si eu o lamurire va rog. Ma aflu in CIC de 7 luni dar intentionez sa ma reintorc la serviciu. Upa un timp sa putea reintra in CIC?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

As dori si eu o lamurire va rog. Ma aflu in CIC de 7 luni dar intentionez sa ma reintorc la serviciu. Upa un timp sa putea reintra in CIC?

Multumesc.


Te poti intoarce la slujba/in CIC de cate ori vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Asta e o veste buna. Imi poti spune te rog baza legala, unde pot citi asta?
Si as mai avea o intrebare: stiu ca timp de 6 luni angajatorul nu te poate da afara de la munca, asta este valabil si daca ma angajez la o alta firma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Asta e o veste buna. Imi poti spune te rog baza legala, unde pot citi asta?
Si as mai avea o intrebare: stiu ca timp de 6 luni angajatorul nu te poate da afara de la munca, asta este valabil si daca ma angajez la o alta firma?



Art. 11, alin. (3) din HG 1025/2006, Normeloe metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 148/2005, dupa modificarea adusa de HG 1682/2008:
(3) Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dups caz, a stimulentului lunar se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ORI DE CATE ORI aceasta solicita, cu respectarea
conditiilor prevazute de ordonanta de urgenta.


Nu poti fi concediata timp de 6 luni DOAR pentru necorespundere profesionala. Altfel, nu iti este protejat locul de munca.
Nu are legatura cu angajatorul.

Mergi la inceput