Topic ingrijirea copilului - CIC(8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

buna seara!
as dori lamuriri privitoare la o situatie:
- doamna are la ultimul loc de munca 9 luni inscarise in cartea de munca
- contractul de munca i se face de luna asta part-time, desi 9 luni a fost full-time
- doreste sa se apuce de un bebe

Intrebari:
1.stiam ca pana in momentul nasterii tb sa fie 12 luni fara intrerupere pe cartea de munca,deci dupa 3-4 luni petrecute la ultimul job poti ramane insarcinata deoarece cu cele 9 luni petrecute de bb in burtica se face anul. este corect?sau tb sa lucreze neinsarcinata 12 luni fara intrerupere si apoi sa ramana insarcinata?daca nu,va rog sa ma lamuriti.

2.beneficiaza de indemnizatia aceea de 600 lei daca are pe cartea de munca part-time?sau tb neaparat full?in caz de part-time se iau 300 lei in loc de 600 pt full?

3.sub aspectul situatiilor de mai sus , poate ramane insacinata iar dupa nastere sa beneficieze de cei 600 lei dati pt CIC?
multumesc mult!
sper ca am fost coerenta in exprimare...nu ma prea pricep la chestiile astea







mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sincer nu am inteles pct. 3 dar pt a beneficia de CIC trebuie sa ai cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului fie lucrate fie medical fie somaj fie prenatal fie oricare combinatie dintre cele enumerate deci nu neaparat 12 luni efectiv lucrate. Poate lucra si sa intre in prenatal dar la data nasterii copilului cu un an in urma sa fi fost angajata si pe perioada celor 12 luni sa nu aiba intrerupere sau concediu fara plata.
De asemenea nu conteaza daca este full time sau part time pentru a beneficia de CIC dar fiind 85% din veniturile nete conteaza cat castiga.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

As avea si eu o intrebare...de fapt, mai multe, dar deocamdata o pun pea cea mai importanta. Am intrebat la mine la serviciu, la "Personal", dar nu au stiut sa-mi raspunda, m-au trimis la Directia Muncii.

Situatia ar fi urmatoarea:

Urmeaza sa nasc in martie 2011 (DPN 9 martie).

Din oct 2009 pana in 9 martie 2010 am avut contract de munca suspendat in baza HG 518, cand am fost plecata cu o bursa la un stagiu de cercetare. Mentionez ca in fisa postului intra aceste stagii de cercetare/perfectionare, dar avand bursa pe perioada respectiva am cerut la serviciu concediu fara plata.

Intrebarea mea ar fi: perioada respectiva, cu bursa, poate fi asimilata cand se calculeaza cele 12 luni anterioare nasterii?

In caz ca nu, si mi-ar "lipsi" cateva zile (vreo 5-6) din alea 12 luni pot lua vreo masura retroactiv ca sa acopar si acele zile?

Multumesc mult!





23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

As avea si eu o intrebare...de fapt, mai multe, dar deocamdata o pun pea cea mai importanta. Am intrebat la mine la serviciu, la "Personal", dar nu au stiut sa-mi raspunda, m-au trimis la Directia Muncii.

Situatia ar fi urmatoarea:

Urmeaza sa nasc in martie 2011 (DPN 9 martie).

Din oct 2009 pana in 9 martie 2010 am avut contract de munca suspendat in baza HG 518, cand am fost plecata cu o bursa la un stagiu de cercetare. Mentionez ca in fisa postului intra aceste stagii de cercetare/perfectionare, dar avand bursa pe perioada respectiva am cerut la serviciu concediu fara plata.

Intrebarea mea ar fi: perioada respectiva, cu bursa, poate fi asimilata cand se calculeaza cele 12 luni anterioare nasterii?

In caz ca nu, si mi-ar "lipsi" cateva zile (vreo 5-6) din alea 12 luni pot lua vreo masura retroactiv ca sa acopar si acele zile?

Multumesc mult!





23 +


Da, este perioada asimiliata, conform OU 148/2005, art. 1 alin. (2) lit. i) au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
Chiar daca ti-ar fi lipsit pana la jumatate de luna, se deroga, considerandu-se luna lucrata integral.

(Transmite doamnelor de la Personal ca nu mai exista Directia Muncii - s-a desfiintat de aproape un an, si sugereaza-le niste cursuri de perfectionare ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc pentru raspuns!


Alina



25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Revin cu o intrebare (problema) dezbatuta azi dimineata in familie:
e posibil ca sotul sa intre in CIC si nu eu...

El acuma vrea sa-si ia de la serviciu o saptamana de concediu fara plata (sa-si rezolve niste probleme personale).

Il va afecta acest lucru in luarea CIC-ului? Daca da, ce ar putea face ca sa nu-l afecteze ? Sa-si plateasca singur asigurarile aferente pt saptamana asta?

Multumesc!





25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Revin cu o intrebare (problema) dezbatuta azi dimineata in familie:
e posibil ca sotul sa intre in CIC si nu eu...

El acuma vrea sa-si ia de la serviciu o saptamana de concediu fara plata (sa-si rezolve niste probleme personale).

Il va afecta acest lucru in luarea CIC-ului? Daca da, ce ar putea face ca sa nu-l afecteze ? Sa-si plateasca singur asigurarile aferente pt saptamana asta?

Multumesc!





25 +


O saptamana n-ar fi problema (sa formuleze cererea pe zile lucratoare - de luni pana vineri, daca se poate). Mai mult - deja n-ar fi bine.
Nu poate evita? Sau sa-si ia concediu de odihna sau zile libere pe care sa le recupereze? Poate raceste - un concediu medical?!
Nu, nu se poate plati nimic personal - nu este vorba despre asigurari, ci despre venituri. In timpul concediului fara plata se suspenda contractul de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc!
S-a rezolvat pana la urma...a primit invoire de la sefa, fara sa ma ceara vreun concediu.




25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaOr spune:

Buna Marius, as vrea sa actionez in instanta statul pentru reducerea indemnizatiei si cu atat mai mult daca se va reduce concediul la 1 an. Ai putea cumva sa imi recomanzi un avocat din Oradea care s-ar putea de un astfel de caz?
Mai aveti cunostiinta de cineva care a deschis proces?
Multumesc
Andreea
Oradea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndreeaOr

Buna Marius, as vrea sa actionez in instanta statul pentru reducerea indemnizatiei si cu atat mai mult daca se va reduce concediul la 1 an. Ai putea cumva sa imi recomanzi un avocat din Oradea care s-ar putea de un astfel de caz?
Mai aveti cunostiinta de cineva care a deschis proces?
Multumesc
Andreea
Oradea


Imi pare rau sa iti dau un raspuns negativ - nu cred ca se baga nici un avocat pentru simplul motiv ca ceea ce se intampla este LEGAL chiar daca este neplacut. Sau cu alte cuvinte ca sa ai o sansa cat de mica sa castigi asa ceva ar trebui sa existe ceva cat de mic dar sa existe, care sa fie exploatat, folosit, speculat - insa cum este legal nu prea sunt sanse sa castigi asa ceva la o adica adica nu tine in instanta.
E o chestiune de realism - nu are sens sa ne imbatam cu apa rece cum se zice. M-am sfatuit si cu altcineva - acesta este raspunsul ca principiu.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Tu poti face diferenta - voteaza-o pe Ioana - mar-2 - Fii tu un Mos Craciun! Multumesc!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput