Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Hello! Va mai amintiti de noi!?
Cu siguranta, da!
N-am mai intrat de un secol ,spre rusinea mea, nici macar sa citesc dar sa mai postez.Se fac aproape 6 luni de cand am plecat din Romania si mi-e asa dor de nici nu va imaginati.
Ne acomodam foarte greu cu clima si virusii de primavara... simon este aproape continuu bolnav, mucios, racit,tuseste seara ca un magarus.Ni s-a spus ca mai mult ca sigur o sa dezvolte astma dar sa nu ma sperii ptr ca este posibil sa scape in timp de ea.Astma si bolile de piele sunt foarte frecvente in Australia , din motive pe care nici ei nu le cunosc.
Simon face progrese mari cu limba engleza, deocamdata sotul a renuntat sa mai vorbeasca araba cu el ptr ca era tare bulversat.La anul, adica in februarie, va merge la scoala.Este cam micut ptr asta, dar ne ajuta pe noi enorm la "buzunar".
Eu inca studiez un curs de 6 luni de contabilitate si sper sa am rabdare tot anul viitor pana la diploma.Spun asta ptr ca este foarte greu cu un singur venit dar toata lumea considera ce este ideal sa studiezi ca proaspat emigrant ,te chinui la inceput dar sansele sa gasesti job bine platit sunt considerabile.
Acum am o vacanta de 2 saptamani la scoala si am profitat de moment sa iau ore de condus.Am trecut examenele teoretice si sper sa nu fie foarte confuz sa merg pe partea stanga a drumului,Poate ca era mai bine daca nu aveam permis din Romania.

Imi pare rau sa aud de probleme in casnicii, am trecut si noi pe acolo, mai ales subiectul sensibil "comunicarea in cuplu" , nu spun ca s-au rezolvat complet dar refuz sa ma mai gandesc la ele.Acum sunt foarte ocupata cu Simon si scoala si cred ca uneori face bine sa ignori.In viitor, cand voi avea si serviciu, imi va fi si mai usor sa nu ma mai gandesc la minusurile din viata mea.
Pe plan sentimental ma simt partial implinita, asta e, uneori tre sa ne multumim si cu jumatati de masura!

Va pup!

Voi incerca sa mai citesc si sa mai postez din cand in cand!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

bulucelu, .
si pentru cami unul...

noi am trecut peste prima saptamana de gradi. in care, ca noutate completa, fi-mea vrea sa se duca in pantaloni!!!
sper s-o tina, ca de la andrei am numai pantaloni, iar bugetul de satisfacut mofturi e sublim, si lipseste cu desavarsire.
nu mai vrea 2 cozi, vrea una de cal in varful capului. si nu e iris, e shaolin, elementul pamantului, sau nu stiu ce e, din "master raindrop"...

si ca sa nu ne plictisim, aseara fuseram la zilele bucurestiului, era concert iris. "acolo unde ma striga toata lumea pe mine mergem, nu?" si am venit acasa obositi si fericiti, iris a dansat si aplaudat de numa, ii si place . iar azi trebuie sa onoram o obligatie... la ziua unei colege. asta din obligatiile de anul trecut, ca de altele nici nu se pune problema .

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Buluci bine ai revenit cu vesti! Adaptare usoara pentru voi si bravo pentru studii,cu siguranta te vor ajuta in viitor!

Nici nu/mi vine sa cred ca deja au trecut 2 saptamani jumate de cand a inceput Andreea gradi...au intrat deja in lectii,din puctul asta de vedere ma declar multumita.De cand e aici nu a avut deloc probleme de adaptare,dar bineinteles ca au mai fost perioade scurte(cate 3 sau 4 zile) cand ma tot zapacea ca nu vrea la gradi,dar s-au rezolvat cand am reusit sa aflu care erau de fapt motivele ..se mai certa cu cate o prietena sau ii mai atragea educatoarea atentia cand mai facea cate o boacana.Sper ca si cu Cristian sa mearga lucrurile asa usor cu gradi...daca nu ..asta e ne-om adapta noi cumva...
De ieri a inceput din senin sa faca febra piticul...azi vad ca in continuare o tine asa...sa vedem zilele urmatoare daca e doar o viroza de cateva zile ...Andreea e la tara,a plecat azi dimineata cu tati,e in culmea fericirii acolo cu animalele...diseara se intoarce si imi povesteste ce a facut pe acolo .

Ina ma bucur ca ai mai dat un semn.Iar ce i s-a intamplat varului parca e o scena de film...bravo lui pentru atitudinea pozitiva fata de copil.Nu foarte multi barbati ar reactiona asa la aflarea unei astfel de vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Bic, hai sa te linistesc putin legat de scris/citit.
Simon recunoaste toate literele si cifrele dar la capitolul scris suntem paraleli.Nu vrea neam sa exerseze mai mult de 5 minute.M-a rugat educatoarea macar numele lui, ptr ca si-ar dori ca pana la anul macar asta sa poata face.
Eu nu-l fortez si nu cred ca am vreo sansa sa tin pasul cu copii din Romania.Sistemul de invatatmant este total diferit aici, copii sunt lasati sa se dezvolte in ritmul lor,nu sunt fortati sa faca ce nu vor.
Pentru australieni important ca pana in clasa a 3a sa scrie si sa citeasca plus aritmetica simpla (adunari, scaderi pana la 100).Majoritatea europenilor ce i-am cunoscut isi trimit copii la meditatii inca de la 10-11 ani.(Eu mi-amintesc ca primele meditatii le-am luat la matematica, inainte de examenul la liceu.)

Am intrat pe prima pagina sa vad ce se mai intampla cu gravidutzele...

Alinush , felicitari! cat mai aveti sau deja ai nascut??

Cine urmeaza???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

Buluci "bine ai revenit!". Sanatate multa lui Simon si tie spor la invatat si bafta cu scoala de soferi!

Multumesc mult tuturor pentru gandurile bune si pentru incurajari!
Bulucel, cu ajutorul "ingnoratului" am trecut peste 8 ani de casnicie si inca vreo 2 de dinainte (inainte de casatorie nu era chiar asa)... acum insa simt ca nu mai pot ignora aspectele astea. Consider ca, atata timp cat pentru mine conteaza toate astea, poate "catadicsi" si el sa faca un efort care nu este foarte costisitor! Iar raspunsul lui "asta sunt, nu ma pot schimba, nu pot face mai mult; nu vreau sa te fac nefericita, daca tuu chiar nu poti fi fericita asa, atunci ne desprtimm si gata !" ... ma scoate efectiv din minti! (atata timp cat eu ii tot spun ce anume nu merge, consider ca doresc sa iesim la liman impreuna, nu sa imi gasesc fericirea in alta parte)


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

cami, ti-ai pus problema ca poate asa e el? pe bune, adica. la fel cum tu nu te poti schimba sa fii tacuta si inchisa etc, asa poate nici el nu se poate schimba. poate chiar nu poate face nimic in directia asta si atunci presiunile tale nu fac decat sa-l impinga inapoi. daca este asa, atunci e "doar" o problema de compatibilitate intre voi, nu de rea vointa, compatibilitate fata de care trebuie sa iei o decizie: traiesti cu el asa, pentru partile lui bune, motivele pt care te-ai maritat cu el etc sau nu traiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen!

Fain week-end am avut, distractie maxima, concerte cu Iris, Voltaj si Brenciu. Plus show aviatic. Bucuresti!

Faza nasoala a fost insa ca Sarah a vomitat sambata, probabil de la niste crenwursti. Veci nu-i mai dau de acum incolo. Ieri insa s-a simtit bine all day, asa ca de azi am dus-o la gradi. Oricum, nu facuse nici diaree, nici febra.

Ina, ma bucur ca ai mai dat vetsi despre voi! Nasoale vestile colaterale familiei, dar bine ca macar voi sunteti ok!

Bulucel, spor la scoala de soferi! Nici sarah nu prea le are cu scrisul. Mie sincer nu mi se pre asa d eimportant acest aspect la varsta asta. O sa aiba tot timpul de la scoala incolo sa tot scrie.

Cami, nasoala situatia! Si nasoala mi se pare si reactia lui de resemnare. Intrebarea este daca el asa a fost mereu sau este o chestie care s-a acutizat in ultima vreme. Caz in care trebuie gasita explicatia acestui fenomen. Eu as incerca sa mai discut cu el, sa-i deschid ochii asupra implicatiilor prezente si mai ales viitoare ale relatiei tensionate dintre voi. Eu iti doresc multa putere si sa dea Domnul sa iei decizii intelepte!

Cristina, deci ne-am zbantuit la Iris impreuna...fara sa ne vedem! Of!Io am fost fix in fata scenei.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki si Silvia a vomitat de la cremvursti cred ca de vreo 2 ori cand era mai mititica si inca mai cumparam asa ceva, pt ca cedam slabiciunii ei, ii placeau. De atunci i-am scos total din meniu, au mai mancat doar cand i-am avut in mic dejun pe la vreo pensiune.

Se poate trai si fara!

Buluci ma bucur ca ai intrat cu vesti!
Succes la scoala de contabilitate si de soferi si lui Simon la scoala! Si multa sanatate lui Simon!

Cami sfaturi nu am de niciun fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Salutare si de la noi, tare dor mi-a mai fost de voi in ultima vreme!

Imi pare rau ca s-au cam adunat nori de furtuna pe-aici.
Cami, daca-mi permiti o parere, poate nu cea mai avizata... Eu una n-as mai cere (disponibilitate, impartasit ganduri, emotii etc.) Incearca sa dai: ocazii de relaxare, timp pentru voi, calm. In timp cred ca o sa incepi sa si primesti inapoi .
Noki, m-ai bulversat de-a binelea. Banuisem eu ceva de genul, dar mi-e tare greu sa-mi imaginez ca voi ati putut ajunge intr-o asemenea situatie . Oricum, esti impresionant de puternica - bravo, bravo!

Ina & Bulucel, welcome back !

Noi am supravietuit cu greu saptamanii trecute. Inca mi-e si teama sa trag linie. Cu Cristi am inceput cu greu si cu frecusuri gradinita, intre timp Ana mi-a facut o viroza (febra, impachetari, pazit noaptea & stuff), la serviciu am avut cea mai solicitanta saptamana ever (sedinte peste sedinte, de dimineata pana seara, stors ultima vlaga din mine - si-asa stateam bine ), tati plecat la Buc, pe maica-mea a lasat-o sanatatea... Ufff. Acum respiram si incercam sa ne revenim la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Alinush, mi-ai dat o idee buna cu "pregatitul sunetelor" . Cristi cunoaste majoritatea literelor, dar nu le leaga (nu citeste cuvinte, nici nu le stie scrie, doar daca-i dictez pe litere). De cand ai povestit ne jucam de-a recunoscut sunetele in cuvinte: "Cristi" are "r" ? etc.
Nu stiu ce fac ei la gradi, dar ce facem acasa pot controla.

Roxi, cum e cu noul job? Bafta multa!

Mihaela, ma bucur sa ne mai scrii . Sper sa ne povestesti mai multe si despre Maya.

PS. Azi am luat DVD-ul cu Stan & Bran aparut impreuna cu adevarul. De-abia astept sa ne distram deseara. Charlie Chaplin le-a placut mult .

PPS. Vad de ceva vreme www.desprecopii.com/info.asp?id=2275" target="_blank">logo-ul asta: bebe-ul de 7 luni nu e cumva V al Ilenutzei ?

Mergi la inceput